Connect with us

EVENIMENT

O familie din Gorj doarme în coteț de teama cutremurelor. „Am mutat puii”

Publicat

o familie din gorj doarme în coteț de teama cutremurelor.

Cutremurul de 5,7 grade din 14 februarie, care a zguduit Oltenia, a avut efecte devastatoare în localitățile din județul Gorj. Seismul a avut peste 550 de replici, iar zeci de clădiri au fost afectate, cu tencuiala căzută și pereții crăpați, unele fiind făcute una cu pământul. O familie din comuna Băleşti s-a ascuns în coteț, de teama unui nou seism.

S-au mutat în cotețul de găini, de teama cutremurului

Marți, 14 februarie, un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter a zguduit regiunea Olteniei din România, în urma căruia zeci de clădiri au fost avariate, persoane au fost rănite, iar numeroase familii și-au părăsit gospodăriile din frică și disperare.

Recent, din pricina caselor dărâmate, o familie din comuna gorjeană Bălești a luat decizia drastică de a se muta în cotețul găinilor, de teama…

Citește mai mult pe impact.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Schimbări majore în facturarea gazelor naturale, în 2026. Ce informații vor primi consumatorii, înainte de liberalizarea pieței

Publicat

se întrerupe alimentarea cu gaz în zlatna, joi, 15 mai.

Schimbări majore în facturarea gazelor naturale, în 2026. Consumatorii de gaze naturale din România vor avea parte de schimbări importante în facturare anul viitor, odată cu liberalizarea pieței.

Furnizorii de gaze vor fi obligați să informeze consumatorii, până cel târziu la 2 martie 2026, că schema de plafonare a prețurilor va înceta la 1 aprilie 2026, potrivit unui proiect de ordin elaborat de Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE).

Schimbări…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

A doua notă la purtare se trece în catalog până pe 19 decembrie. În ce situații poate fi scăzută nota elevilor

Publicat

titularizare 2026: calendarul oficial al concursului. când sunt înscrierile, inspecțiile

A doua notă la purtare se trece în catalog până pe 19 decembrie. Diriginții, învățătorii și profesorii pot trece în catalog a doua notă la purtare din anul școlar 2025-2026, până vineri, 19 decembrie.

Din anul școlar trecut, elevii primesc o notă la purtare la finalul fiecărui modul de învățare, nu una singură, la final de an școlar, asa cum se întâmpla în trecut.

Citește și Vacanța de Crăciun 2025, cea mai lungă vacanță din anul școlar. Când va începe și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Opt monumente restaurate simultan la Parcul Etnografic din Cluj. Peste 2 milioane de lei pentru arhitectura tradițională

Publicat

imagini comunicat 1.jpeg






Pentru prima dată în ultimii 15 ani, Parcul Etnografic Național „Romulus Vuia” din Cluj-Napoca găzduiește opt șantiere active de reparații și reabilitări, în cadrul unui amplu proiect de restaurare finanțat din fonduri nerambursabile.

Lucrările vizează monumente de arhitectură și instalații tehnice tradiționale, esențiale pentru conservarea patrimoniului cultural al României.

Finanțare…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Când se deschide Centrul de zi pentru persoane vârstnice în Blaj. Servicii de asistență socială acordate locuitorilor

Publicat

video: când se deschide centrul de zi pentru persoane vârstnice

Lucrările pentru amenajarea Centrului de zi pentru persoane vârstnice din Blaj au ajuns la stadiul de 75%. Primarul Gheorghe Valentin Rotar a anunțat când va fi deschisă locația și ce servicii vor fi oferite locuitorilor în vârstă de peste 65 de ani.

Edilul a prezentat, luni, stadiul lucrărilor pentru obiectivul de investiții ”Centru de zi pentru persoane vârstnice” din Blaj. Investiția este de circa 6 milioane de lei, bani din PNRR.

Centrul va oferi servicii de recuperare…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe