Connect with us

EVENIMENT

O familie s-a prezentat la frontieră cu documente neoficiale din care reiese că sunt „traci”

Publicat

O familie formată din cinci persoane s-a prezentat la Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac II cu documente de identitate neoficiale, din care reiese că sunt „traci”, precum şi cu o maşină radiată din circulaţie, un bărbat fiind imobilizat de poliţiştii de frontieră ungari pentru că a devenit agresiv.

Surse din cadrul PTF Nădlac II au declarat, luni, pentru AGERPRES, că familia a prezentat documente care nu sunt recunoscute de statul român, în care scria că sunt cetăţeni traci, iar pe plăcuţele de înmatriculare ale maşinii lor scria „Tracia”.

Bărbatul aflat la volan a intrat în conflict cu poliţiştii de frontieră ungari, care nu a dorit să le permită tranzitarea frontierei din cauza documentelor nerecunoscute de statul român. El a fost imobilizat după ce a devenit agresiv, fiind dus la un sediu din Ungaria al autorităţilor de frontieră, pentru cercetări suplimentare.

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei de Frontieră Arad, Filip Ionuţ Matei, a declarat că „autorităţile din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota au depistat cinci cetăţeni români care au prezentat la controlul de frontieră documente nerecunoscute de statul român şi care călătoreau cu un autoturism radiat din circulaţie”.

„Cei cinci sunt cetăţeni români, doi adulţi, în vârstă de 31 şi 35 de ani, şi trei minori, cu vârste cuprinse între 7 luni şi 8 ani. După stabilirea identităţii, procedură necesară pentru permiterea intrării în România şi continuării călătoriei, poliţiştii de frontieră au permis intrarea în ţară cetăţenilor români.

Menţionăm că, pe timpul derulării verificărilor, persoanele adulte au refuzat să colaboreze cu autorităţile maghiare pentru stabilirea identităţii, motiv pentru care acestea au fost oprite pe teritoriul statului vecin, pentru verificări suplimentare, iar pentru că şoferul s-a manifestat agresiv, a fost imobilizat de colegii maghiari”, a declarat sursa citată.

În acest caz, poliţiştii de frontieră arădeni fac cercetări pentru tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, fals privind identitatea, conducerea unui vehicul neînmatriculat şi cu numere de înmatriculare false şi participaţie improprie la tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Locuri de muncă în Alba: 556 de posturi în Alba Iulia, Aiud, Blaj, Sebeș, Câmpeni și alte localități din județ. Oferta prin AJOFM

Publicat

locuri de muncă în alba: 465 de posturi în alba

Locuri de muncă în Alba: Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Alba a transmis oferta de locuri de muncă disponibile în județul Alba, la data de 11 noiembrie. Sunt vacante 556 de posturi în județul Alba, în mai multe domenii.

AICI: ADAUGĂ ANUNȚ ANGAJARE

Locuri de muncă / angajări Alba Iulia

Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil

  • AIDA BEST CONSTRUCT SRL – manipulant marfuri – 2 – 0756101055
  • AIDA…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Podcast Contraste Cluj24. Analiza săptămânii cu Florin Danciu și Ion Novăcescu, alături de omul de afaceri Vasile Pușcaș

Publicat

imagine whatsapp 2025 11 11 la 09.33.17 cf818c33.jpg






Podcastul Contraste de pe Cluj24 analizează, marți, de la ora 13, în direct alături de primul invitat al ediției, afaceristul Vasile Pușcaș ce deține Drusal SA și Drusal City SA, companii care activează în sectorul de management și reciclare a deșeurilor. 

Invitatul special al ediției este omul de afaceri Vasile Pușcaș, recent acuzat într-un dosar privind suspiciuni de delapidare și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

TRANSAVIA construiește la Ciugud cea mai mare fabrică de hrană pentru animale de companie din țară. Care este valoarea investiției

Publicat

transavia construiește la ciugud cea mai mare fabrică de hrană

TRANSAVIA anunță extinderea și diversificarea operațiunilor prin adăugarea unei noi verigi în modelul său de afaceri 100% integrat: cea mai mare fabrică de hrană pentru animale de companie din țară.

TRANSAVIA, liderul pieței de carne de pui din România și una dintre cele mai reputate afaceri de familie cu capital 100% românesc, își extinde modelul unic de afaceri, complet integrat, cu facilități proprii, prin adăugarea unei noi linii de activitate: producția de hrană pentru…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea până în 8 decembrie: temperaturi mai mari, dar și perioade cu ninsori. Prognoza meteo actualizată, pe patru săptămâni

Publicat

vremea până în 16 noiembrie în transilvania și în țară:

Vremea până în 8 decembrie: temperaturile vor fi mai mari decât cele normale pentru această perioadă. Sunt anunțate și perioade cu ploi. Cantitățil de precipitații vor fi excedentare în unele zone din țară. 

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza de vreme pentru următoarele patru săptămâni, până în 8 decembrie.

Vor fi temperaturi maxime de peste 10 grade până în jurul datei de 23 noiembrie. În vest, acestea vor ajunge la 15 grade.

Vezi…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe