EVENIMENT
O farsă regizată și filmată de trei tineri, în Ploiești, stricată de un polițist care a crezut că asistă la o infracțiune reală
Trei tineri care au regizat și filmat o farsă având ca scenariu comiterea unui jaf, pe o stradă din Ploiești, au fost reținuți un polițist aflat în timpul liber care a crezut că asistă la o infracțiune reală.
Potrivit scenariului, doi dintre cei tineri, care aveau cagule, trebuiau să fugă cu o geantă voluminoasă printre oameni, în timp ce al treilea filma.
Farsa a fost stricată de polițistul aflat în timpul liber, care a intervenit și i-a imobilizat pe cei doi ”mascați”, crezând că este vorba despre o infracțiune reală.
„Un poliţist din Prahova, în timp ce se deplasa spre locul de muncă, pe str. Cavalului, din Ploieşti, a văzut 2 bărbaţi cu feţele acoperite, care fugeau şi transportau o geantă voluminoasă. Având în vedere cele observate, s-a conturat ideea că este vorba despre o faptă penală, aşa că a intervenit şi a imobilizat cei 2 bărbaţi, prin folosirea mijloacelor specifice, dar fără a executa focuri de armă. După imobilizare, în urma verificărilor efectuate, s-a constatat că este vorba despre 2 bărbaţi, cunoscuţi în mediul on-line din Ploieşti că se ocupă cu farse filmate, nefiind vorba de nicio infracţiune”, au precizat reprezentanții IPJ Prahova.
Conform sursei citate, cei doi bărbaţi, precum şi a treia persoană, care filma, au fost conduşi la sediul Poliţiei, unde au fost sancţionaţi contravenţional, conform prevederilor articolului 2, punctul 1 din Legea nr. 61/1991.
Potrivit observatorulph.ro, cel care a pus la cale farsa este un cunoscut vlogger ploieștean, Ciprian Dafinescu, autorul a numeroase experimente sociale realizate la Ploiești.
”Eu filmam un experiment social cu prietenii mei, care mă ajută. Purtam cagulă pe față și scăpam o geantă cu bani în fața unui om ca să pară că am spart o bancă. Nu am vrut să implicăm poliția și am căutat zone mai retrase cu oameni mai putini cărora să le spunem imediat că este experiment și să nu sune la 112. În timp ce făceam o filmare, dintr-o datădin mașina personală a coborât un domn polițist care a acționat imediat, punându-ne la pământ. Eu unul îl felicit pentru intervenția chiar cinematografică, pentru că doar în filme am mai văzut așa ceva și pentru curaj, pentru că deși nu era în timpul serviciului și era de unul singur, iar noi doi, nu a stat pe gânduri în aplicarea legii. Ulterior, a luat măsurile prevăzute de lege. Mai multe detalii se vor vedea chiar pe filmare, pe care o vom face publică”, a declarat Ciprian Dafinescu pentru observatorulph.ro.
„Pizdulice” este un termen folosit pentru a descrie o piesă de carne din interiorul pulpei, de obicei de porc sau vită, cunoscută și sub denumirea de „spider steak” sau „araignée” în franceză. Această bucată de carne este foarte gustoasă și fragedă, având fibre scurte, marmorare fină de grăsime și fiind foarte suculentă. De obicei, se găsesc doar două bucăți de „pizdulice” per animal, fiecare…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce amendă poți lua dacă ești prins cu câteva grame de cannabis la tine. Cazul unui bărbat din Alba, anchetat de DIICOT
Un bărbat din Alba care a fost depisat de două ori cu droguri asupra sa, a primit din partea magistraților Tribunalului Alba o amendă penală. Mai exact, în data de 27 noiembrie judecătorii au admis un acord de recunoaștere semnat de bărbat cu procurorul de caz.
Dosarul a fost instrumentat de DIICOT Alba Iulia. În linii mari, cazul este unul simplu. Potrivit motivării instanței, inculpatul din dosar a fost depistat de două ori cu droguri asupra sa: mai exact cu canabis.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Au început ”ZILELE COLINDULUI din ROMÂNIA”: Versurile celor mai frumoase colinde: Leru-i Ler, Trei păstori, Sus la Poarta Raiului
Începând din 6 decembrie 2025, se deschide oficial perioada ”Zilele colindului din România, care se va derula până la 31 decembrie. Această inițiativă legislativă a fost adoptată prin Legea nr. 171/2021, promulgată la 23 iunie 2021, care stabilește perioada 6–31 decembrie oficial ca „Zilele colindului din România”.
Prin lege: autoritățile, instituțiile de cultură, școli, centre comunitare sau persoane fizice/juridice pot organiza evenimente – concerte de colinde,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un tânăr din Dej a fost prins de jandarmii clujeni, în noaptea de Moş Nicolae, cu pliculeţe cu droguri asupra sa.
Moş Nicolae i-a adus o nuia tânărului
„Bărbat prins de jandarmi în noaptea de Moș Nicolae cu altfel de „daruri”. În noaptea de Moș Nicolae, jandarmii aflați în serviciu pe raza municipiului Dej au observat un tânăr care, la vederea echipajului, a încercat să se ascundă.



