EVENIMENT
VIDEO: O femeie a fost luată de ape într-o localitate din Argeș
O femeie a suferit rănit grave după ce a fost luată de ape într-o localitate din Argeș. Femeia a fost resuscitată minute în șir, după ce a fost scoasă de localnici din apă în stop cardiorespirator. Echipajele de salvare au reușit să o stabilizeze și au dus-o la spital.
Incidentul a avut loc sâmbătă, 3 iunie, în localitatea Albești Ungureni, județul Argeș.
Femeia ar fi fost luată de viituri, iar localnicii au reșit să o scoată din apă. Aceasta se afla în stop cardiorespirator.
UPDATE: Femeia a murit, a anunțat Poliția Argeș. Aceasta ar fi căzut în apă după ce ar fi încercat să traverseze un pârâu, pe o punte improvizată.
Potrivit IPJ Argeș, polițiștii din Curtea de Argeș au fost sesizați, prin apel la 112, cu privire la faptul că o femeie ar fi căzut în albia unui pârâu din localitatea Albeștii de Argeș și ar fi fost luată de ape.
Femeia, care fusese extrasă din apă de către un localnic, prezenta semne vitale. Echipajele medicale i-au făcut manevre de resuscitare și au transportat-o la spital.
„Din păcate, la scurt timp, femeia a decedat”, au precizat reprezentanții IPJ Argeș.
Din primele verificări, s-a stabilit faptul că femeia de 55 de ani, din Albeștii de Argeș, ar fi încercat să traverseze, pe o punte improvizată, Pârâul Valea Povernii, și ar fi căzut în apă, fiind salvată, de către un localnic, la aproximativ 2 km, în aval.
”În cauză, polițiștii au deschis un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, iar cercetările continuă pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs evenimentul”, mai spun polițiștii.
Potrivit ISU Argeș, pompierii militari au primit o solicitare de intervenție în cazul unei persoane luată de ape în localitatea Albești de Argeș, sat Albești Ungureni.
Femeia, în vârstă de 55 de ani, se afla în stop cardio-respirator, iar un echipaj SMURD i-au efectuat manevrele de resuscitare.
„Femeia are activitate cardiacă și este transportată la spital de către un echipaj mixt SMURD – SAJ”, a transmis ISU Argeș.
Pompierii militari şi pompierii voluntari au mai intervenit în localităţile Poienarii de Muscel, Stoeneşti, Boteni şi Mihăeşti, unde au existat sesizări că mai multe gospodării au fost inundate.
EVENIMENT
Se cazează studenții în cămine la Cluj-Napoca. Câte locuri sunt disponibile și ce tarife se plătesc

Universitățile de stat din Cluj-Napoca se pregătesc de primirea studenților în cămine înaintea anului universitar care începe în luna octombrie. Astfel, cele 5 universități – UBB, UTCN, UMF, USAMV și UAD oferă, în total, peste 14.500 de locuri.
UBB, cele mai multe locuri
Cele mai multe locuri de cazare, aproximativ 6.500, sunt puse la dispoziție de Univesritatea ”Babeș-Bolyai” (UBB) în camere cu 2, 3, pâna la 5 locuri în cele 17 cămine…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Mica Romă și Iuliu Maniu”: Conferință la Blaj cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la nașterea marelui om

Cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la nașterea marelui om politic Iuliu Maniu și a 70 de ani de la trecerea sa în eternitate, în penitenciarul de exterminare de la Sighet, la Blaj se va organiza o conferință.
Mai exact, Arhieparhia de Alba Iulia și Făgăraș organizează joi, 28 septembrie 2023, începând cu ora 18:00, în Catedrala Arhiepiscopală Majoră „Sfânta Treime” din Blaj, conferința „Mica Romă și Iuliu Maniu”.
Vor conferenția Prof. dr. Adrian Cioroianu,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tânăr din Alba, prins fără permis la volanul unei mașini, pe un drum din județul Sibiu. Polițiștii au deschis dosar penal

Un tânăr de 20 de ani din județul Alba, a fost prins în noaptea de sâmbătă spre duminică, de polițiștii din Sibiu, la volanul unei mașini fără a avea permis de conducere.
Potrivit IPJ Sibiu, la data de 24 septembrie 2023, în jurul orei 01,00, în Tălmaciu, polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene Sibiu au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Mihai Viteazu de către un tânăr în vârstă de 20 de ani, din județul Alba.
Din verificările efectuate de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un accident rutier a avut loc, luni, la ieșirea din Cluj-Napoca spre Feleac. Au fost implicate 3 mașini. O persoană a fost consultată la fața locului.
„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un accident rutier petrecut la ieșire din municipiul Cluj-Napoca, înspre Feleacu. La fața locului s-au deplasat o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj SAJ, unde au găsit trei autoturisme avariate, cu ocupanții ieșiți…
Citește mai mult pe Cluj24.ro