EVENIMENT
Femeie dispărută din Argeș, găsită într-o pădure, după o noapte de căutări

O femeie în vârstă de 71 de ani din comuna argeşeană Coşeşti, a cărei dispariţie fusese anunţată de familie marţi, a fost găsită, miercuri, într-o pădure de la marginea localităţii.
Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Argeş, dispariţia a fost anunţată de o nepoată a femeii, care a sunat la numărul unic de urgenţă 112.
„În urma sesizării, poliţiştii din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală Stâlpeni au desfăşurat verificări, constituindu-se echipe mixte de căutări, împreună cu jandarmi şi cetăţeni. Activităţile de căutare s-au desfăşurat permanent, inclusiv cu ajutorul unui câine de urmă, în cursul acestei dimineţi femeia fiind găsită într-o zona împădurită de pe raza aceleiaşi localităţi, la aproximativ 3 kilometri de locuinţa sa, fiind conştientă şi cooperantă, dar slăbită”, se precizează în comunicat.
Conform aceleiaşi surse, din verificările efectuate a reieşit că persoana găsită nu a fost victima niciunei infracţiuni.
Femeia a fost preluată de un echipaj medical, fiind transportată la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Mesaj RO-ALERT la Cluj. Cod portocaliu de vreme extremă: grindină și rafale violente de vânt în mai multe localități

Autoritățile au emis joi, în jurul orei 11:40, un mesaj RO-ALERT de cod portocaliu de vreme severă imediată, pentru mai multe localiăți din județul Cluj.
Potrivit mesajului transmis prin sistemul RO-ALERT, zonele vizate sunt: Gilău, Iara, Săvădisla, Căpușu Mare, Măguri-Răcătău, Băișoara, Petreștii de Jos, Rișca, Ciurila și Tureni.
Vreme extremă la Cluj
Conform avertizării meteorologice, în aceste localități se pot semnala grindină de dimensiuni medii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Neurologul clujean Dafin Mureșanu, distins cu prestigiosul “Service Award” al Academiei Europene de Neurologie

Unul dintre cei mai apreciați neurologi români pe plan internațional, prof. dr. Dafin Mureșanu, de la UMFIH Cluj-Napoca, a fost distins cu prestigiosul „Service Award” acordat de Academia Europeană de Neurologie (EAN).
Premiul, care i-a fost înmânat în cadrul celui de-al XI-lea Congres desfășurat la Helsinki, în Finlanda, onorează contribuțiile sale remarcabile în dezvoltarea și consolidarea colaborării europene în domeniul neurologiei.
Neurologul clujean Dafin…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Incendiu la Bolduț. Acoperișul unei case a luat foc de la un trăsnet. Pompierii au intervenit de urgență

Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au intervenit în această după-amiază pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul unei case aflate în construcție, în localitatea Bolduț.
La fața locului au fost trimise două autospeciale cu apă și spumă.
Acoperișul unei case a luat foc de la un trăsnet
Incendiul a fost localizat rapid și lichidat în limitele găsite, fără să se extindă la restul construcției. Flăcările au afectat o suprafață de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO Locțiitorul comandantului Diviziei 4 Infanterie ”Gemina”, generalul de brigadă Nicolae Tonu, trecut în rezervă la 59 de ani

Generalul de brigadă Nicolae Tonu, locțiitorul comandatului Diviziei 4 Infanterie ”Gemina”, a trecut, vineri, în rezerva Armatei României, la vârsta de 59 de ani, o ceremonie având loc la comandamentul Diviziei, în prezența reprezentanților eșaloanelor superioare, a camarazilor și a familiei.
Generalul de brigadă Nicolae Tonu a parcurs toate etapele ierarhiei militare, fiind decorat de trei dintre președinții României cu următoarele distincții: Ordinul Virtutea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro