ACTUALITATE
O firmă din Hunedoara vrea să exploateze cariera Albinii din Almașu Mare. 28.000 de tone de andezit, extrase prin pușcare

O firmă din Hunedoara intenționează să exploateze cariera Albinii din Almașu Mare și să extragă de acolo aproximativ 28.000 de tone de andezit.
Perimetrul propus pentru exploatare este localizat în partea vestică a masivului andezic Breaza, la o distanță de aproximativ 650 de metri față de așezările umane, pe un teren proprietate privată al unei asociații miniere.
Este vorba despre firma EUROMARM, care a depus o documentație la Agenția pentru Protecția Mediului Alba, pentru obținerea unui acord de mediu.
Citește mai mult pe Alba24.ro
ACTUALITATE
Proiectul ANPC referitor la afișarea adaosului comercial la raft încalcă legislația și principiile în materie de concurență (organizații)

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
MApN sesizează acțiuni de dezinformare privind așa-zise exerciții de mobilizare: Nu am luat în calcul serviciul militar obligato

Citește mai mult pe Botosani24.ro