Connect with us

ACTUALITATE

O nouă categorie de produse va beneficia de cota de TVA redusă din 1 ianuarie 2022

Publicat

tableta

Preţurile la cărţile electronice comercializate în România vor scădea după ce, vineri, preşedintele Klaus Iohannis a promulgat o iniţiativă legislativă de reducere a TVA de la 19% la 5% pentru e-books şi presa digitală. Măsura va intra în vigoare la 1 ianuarie 2022.

Preşedintele Klaus Iohannis a promultgat prin Decret nr. 1283/2021, ce devine Legea nr.291/2021.

Concret, se aduc modificări Codului fiscal astfel încât cărţile electronice să fie livrate cu o cotă redusă de TVA, conform ZF.

“La articolul 291 alineatul (3) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 688 din 10 septembrie 2015, cu modificările şi completările ulterioare, litera a) se modifică şi va avea următorul cuprins: „a) livrarea de manuale şcolare, cărţi, ziare şi reviste, pe suport fizic şi/sau pe cale electronică, cu excepţia celor care au, în totalitate sau în mod predominant, un conţinut video sau un conţinut muzical audio şi a celor destinate exclusiv sau în principal publicităţii”, aşa cum scrie în legea promulgată.

Proiectul, devenit lege, amendează Codul fiscal în sensul reducerii de la 19% la 5% a TVA pentru cărţile electronice şi presa digitală, aşa cum este în alte 17 state ale Uniunii Europene.

Măsura va intra în vigoare la 1 ianuarie 2022.

Pentru a intra în vigoare, Legea 291/2021 trebuie să mai fie publicată în Monitorul Oficial pentru a se aplica de la 1 ianuarie 2022.

(sursa: Mediafax)

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Un tânăr de 26 de ani, din Prăjeni, a ieșit la plimbare cu un autoturism neînmatriculat. Polițiștii din Flămânzi i-au stricat planurile

Publicat

acțiune a polițiștilor din botoșani pentru siguranța rutieră

Publicitate

Luni, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Flămânzi au oprit pentru control, pe Drumul European DE 58, în orașul Flămânzi, un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani, din comuna Prăjeni.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că autoturismul pe care îl conducea avea numerele de înmatriculare provizorii expirate din luna ianuarie 2026. Mai mult decât atât, nu era asigurat cu poliță RCA obligatorie.

 

Acesta a fost...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un tânăr de 21 de ani, din Dorohoi, i-a sfidat pe polițiști și a dat o raită cu mașina pe Bulevardul Victoriei din oraș

Publicat

amplă acțiune a polițiștilor și jandarmilor, la dorohoi. zeci de

Publicitate

Luni, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au oprit pentru control, pe Bulevardul Victoriei din municipiul Dorohoi, un autoturism condus de un tânăr de 21 de ani, din aceeași localitate.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta are exercitarea dreptului de a conduce autoturisme suspendată, din luna ianuarie.

 

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere fără permis.

...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Comunicat de presă: Guvernul „Austeritate” cu cinci vicepremieri, criticat virulent de Cătălin Silegeanu în Senat

Publicat

comunicat de presă: guvernul „austeritate” cu cinci vicepremieri, criticat virulent

Publicitate

Senatorul Cătălin Silegeanu a criticat dur, luni, în plenul Senatul României, decizia Guvernului de a funcționa cu cinci vicepremieri, acuzând Executivul că vorbește despre austeritate, dar își mărește propria structură de putere.

Declarația vine după ce Senatul a votat legea care oficializează structura Guvernului cu cinci vicepremieri. Parlamentarul a atras atenția că noua formulă reprezintă un record negativ și o dovadă că partidele din...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr de 34 de ani, din municipiul Botoșani, băgat după gratii pentru trafic de droguri de mare risc

Publicat

mandate europene executate de către polițiștii botoșăneni. doi bărbați din

Publicitate

Luni, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale – Compartimentul Urmăriri au identificat un tânăr, de 34 de ani, din municipiul Botoșani, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de către Tribunalul Botoșani.

 

Acesta a fost condamnat la 4 ani și 8 luni de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de mare risc.

 

Tânărul a fost depistat în localitatea de domiciliu,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe