EVENIMENT
O nouă decizie de eliberare pentru afaceristul Ioan Niculae, după ce a executat doar 9 luni din pedeapsa de 5 ani de închisoare
Judecătoria Medgidia a admis, miercuri, cererea omului de afaceri Ioan Niculae privind eliberarea condiţionată din Penitenciarul Poarta Albă, după ce acesta a executat efectiv nouă luni din pedeapsa de cinci ani primită în dosarul „Interagro”.
Decizia nu este însă definitivă, iar procurorii pot face contestaţie.
Este a doua decizie favorabilă primită în instanţă de Ioan Niculae, prima fiind dată tot de Judecătoria Medgidia în luna mai, însă hotărârea a fost desfiinţată la apel de Tribunalul Constanţa.
La calcularea fracţiei de o treime necesară pentru eliberarea condiţionată, instanţa a ţinut cont de perioada petrecută anterior de Ioan Niculae în închisoare (197 zile), ca urmare a condamnării de 2 ani şi 6 luni, primite în 2015 în dosarul „Mită la PSD”.
Pe 18 februarie 2021, patronul grupului Interagro, Ioan Niculae, a fost condamnat de Curtea de Apel Bucureşti la 5 ani de închisoare cu executare pentru săvârşirea infracţiunilor de cumpărare de influenţă, instigare la evaziune fiscală şi instigare la spălare de bani.
În acelaşi dosar, Gheorghe Bunea Stancu, fost preşedinte al Consiliului Judeţean Brăila şi fost preşedinte al PSD Brăila, a fost achitat pentru trafic de influenţă.
De asemenea, Nicoleta Mariana Toncea (soţia lui Ioan Niculae) a fost condamnată la 3 ani de închisoare cu suspendare pentru complicitate la evaziune fiscală şi complicitate la spălare de bani. Agerpres
EVENIMENT
Pericolul comenzilor de pe internet: O persoană din Alba a comandat un aparat de sudură, dar a primit o jucărie
Țepele pe internet s-au înmulțit în ultima perioadă. De foarte multe ori persoane de bună credință comandă produse, dar se întâmplă ca la livrare să aibă parte de surprize foarte neplăcute.
Este și cazul unei persoane din Alba, caz descris de magistrații Judecătoriei Alba Iulia, într-o motivare de instanță. Mai exact în data de 2 decembrie, magistrații au admis confirmarea renunțării la urmărirea penală.
Din câte se pare, ”la data 29 iunie 2025 persoana…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un concert extraordinar de Crăciun va avea loc la Palatul Cultural Blaj, pe 26 decembrie.
Blăjenii sunt invitați la un eveniment muzical deosebit în a doua zi de Crăciun. Vineri, 26 decembrie 2025, de la ora 18:00, la Palatul Cultural Blaj va avea loc Concertul Extraordinar de Crăciun, organizat de Primăria Municipiului Blaj și Palatul Cultural Blaj.
Pe scenă va urca Transilvania Symphonique Orchestra, dirijată de Cristian Sandu, într-un spectacol festiv ce reunește unii dintre…
Citește mai mult pe Alba24.ro
„Pizdulice” este un termen folosit pentru a descrie o piesă de carne din interiorul pulpei, de obicei de porc sau vită, cunoscută și sub denumirea de „spider steak” sau „araignée” în franceză. Această bucată de carne este foarte gustoasă și fragedă, având fibre scurte, marmorare fină de grăsime și fiind foarte suculentă. De obicei, se găsesc doar două bucăți de „pizdulice” per animal, fiecare…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce amendă poți lua dacă ești prins cu câteva grame de cannabis la tine. Cazul unui bărbat din Alba, anchetat de DIICOT
Un bărbat din Alba care a fost depisat de două ori cu droguri asupra sa, a primit din partea magistraților Tribunalului Alba o amendă penală. Mai exact, în data de 27 noiembrie judecătorii au admis un acord de recunoaștere semnat de bărbat cu procurorul de caz.
Dosarul a fost instrumentat de DIICOT Alba Iulia. În linii mari, cazul este unul simplu. Potrivit motivării instanței, inculpatul din dosar a fost depistat de două ori cu droguri asupra sa: mai exact cu canabis.
Citește mai mult pe Alba24.ro



