EVENIMENT
O nouă dezinsecţie în București. Se „curăță” sectorul cu țânțari purtători de West Nile
Tratamentele pentru combaterea ţânţarilor continuă în București. În sectorul 6, unde au fost identificați țânțari purtători ai virusului West Nile, Primăria anunță intensificarea tratamentelor.
Primăria Municipiului București intensifică începând de marți seară tratamentele de combatere a țânțarilor în cartierul Brâncuși – zona B-dului Timișoara, sectorul 6, zonă unde au fost identificați țânțari purtători ai virusului West Nile.
De asemenea, se vor intensifica tratamentele de combatere a țânțarilor și în toate spațiile verzi adiacente acestei zone.
Concomitent, Primăria Municipiului București începe, tot marți, cel de-al șaptelea tratament de combatere a țânțarilor, tratament planificat în cadrul Programului Unitar de Acțiune aferent anului 2021. Tratamentul precedent s-a desfășurat pe durata a șapte zile operaționale, în perioada 1- 8 august.
Activitatea de dezinsecție la nivelul Municipiului București se desfășoară zilnic, în intervalul orar 21.30-05.30, în funcție de condițiile meteorologice.
Tratamentele de combatere a țânțarilor se aplică în următoarele zone:
- Sectorul 1 – 1264 de străzi, 27 de parcuri, 9 baze sportive, 21 de unități militare, 10 cimitire, 17 spitale, 3 complexuri studențești, 2 locații ale TVR, Grădina Zoologică;
- Sectorul 2 – 1026 de străzi, 38 de parcuri, 2 baze sportive, 3 unități militare, 7 cimitire, 13 spitale;
- Sectorul 3 – 768 de străzi, 8 parcuri, 6 baze sportive, 3 cimitire, 3 spitale, 1 complec studențesc, 1 unitate militară;
- Sectorul 4 – 643 de străzi, 6 parcuri, 1 bază sportivă, 8 unități militare, 7 cimitire, 9 spitale;
- Sectorul 5 – 1002 de străzi, 11 parcuri, 5 baze sportive, 20 de unități militare, 9 cimitire, 3 spitale;
- Sectorul 6 – 657 de străzi, 16 parcuri, 1 bază sportivă, 20 de unități militare, 10 cimitire, 1 spital.
Tratamentele de combatere a țânțarilor se fac de la periferia Capitalei către interiorul orașului și se aplică pe spațiile verzi de pe aliniamentele stradale, pe spațiile verzi din zonele rezidențiale, în parcuri, precum și pe spațiile verzi ale instituțiilor subordonate Primăriei Municipiului București (spitale, cimitire, cămine de elevi, locuințe sociale, parcări de reședințe, etc.)
Substanța folosită pentru combaterea țânțarilor adulți este insecticidul Microsin. Produsul este avizat de Ministerul Sănătății, prin Comisia Națională de Biocide, pentru utilizarea la exterior, în zone rezidențiale și recreaționale, fără efecte adverse asupra organismului uman și a mediului înconjurător.
În caz de contact direct poate provoca iritații ale căilor respiratorii, motiv pentru care tratamentele se desfășoară pe durata nopții. MEDIAFAX
EVENIMENT
Mesaje de Sfântul Ștefan: Urări pentru WhatsApp, Messenger sau SMS pentru cei care își sărbătoresc onomastica pe 27 decembrie
Mesaje de Sfântul Ștefan: La mulți ani Ștefan, La mulți ani Ștefania. Peste 500.000 de români își serbează pe data de 27 decembrie ziua onomastică. Este vorba despre cei pe care îi cheamă Ștefania, Ștefan, Istvan, Fănel, Ştefănel, Ștefănuț, Fane, Ştefana, Fănica, Fănuța.
Cele mai frumoase urări fie prin mesaje pe Whats App, Messenger sau SMS sunt redate mai jos. Alege un mesaj și transmite-l unui prieten sau unei prietene care pe 27 decembrie își serbează...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Victorie de Crăciun pentru U-BT Cluj în fața SC Derby. Al treilea meci consecutiv câștigat pe teren propriu în Liga Adriatică
U-Banca Transilvania a câștigat al treilea meci consecutiv pe teren propriu în Liga Adriatică, împotriva SC Derby în etapa a XII-a a competiției, scor de 96-85. Partida s-a disputat în a doua zi de Crăciun, 26 decembrie, de la ora 21:00, în BTarena, iar accesul publicului a fost gratuit.
Clujenii au început partida în forță și au impus rapid ritmul jocului încă din primele minute. U-BT a profitat de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
A crescut numărul ”pensionarilor speciali” din România. Câte pensii speciale au fost plătite în ultimele luni ale anului 2025
Un număr de de 11.788 de persoane au primit pensie specială în noiembrie 2025, potrivit datelor statistice centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP).
Cei mai mulți pensionari care primesc pensie de serviciu sunt beneficiari ai Legii 303/2022 privind statutul procurorilor și judecătorilor, respectiv 5.768, dintre care 2.547 cu pensie din BASS. În cazul acestora s-a înregistrat și cea mai mare pensie medie de serviciu, de 25.416 lei, din care 7.517 din BASS și 22.259 de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Modificări în obținerea permisului: proba teoretică, eliminată pentru anumite categorii. Care sunt condițiile
Obținerea permisului de conducere pentru anumite categorii superioare va deveni mai simplă. O lege publicată recent în Monitorul Oficial elimină obligativitatea susținerii probei teoretice pentru șoferii care trec de la o categorie inferioară la una superioară, în condițiile în care au deja experiență relevantă. Noile reguli se vor aplica începând de sâmbătă, 27 decembrie.
Legea completează Ordonanța de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
