EVENIMENT
O nouă Evaluare Națională, clasa a IX-a trece la gimnaziu și cea pregătitoare devine clasa I. Propuneri ale ministrului Educației
Clasa pregătitoare se redenumeşte ”clasa întâi”, potrivit propunerii ministrului Educaţiei de modificare a sistemului de învăţământ. De asemenea, clasa a IX-a va trece la gimnaziu şi va fi introdusă Evaluare Naţională şi la clasa a III-a.
Clasa întâi este aici ceea ce este azi clasa pregătitoare. Asta pentru că în mentalul colectiv a intrat din păcate cu clasa zero. Ceea ce este total greșit, cum să fie un copil clasa zero?”, a motivat Andronescu propunerea de redenumire a clasei pregătitoare.
Potrivit propunerii, elevii intră direct, de la grădiniță, în clasa întâi, la vârsta de 6 ani.
Clasele din ciclul primar clasic vor fi I-III, urmând ca la clasa a IV-a elevii să aibă în continuare învățător, dar și profesori.
”La clasa a 5-a vom introduce și profesori, la limbile străine. Vom avea și o evaluare pentru că am stabilit niște competențe și trebuie să le și verificăm”, a declarat Ecaterina Andronescu.
Evaluarea Națională va fi şi la clasa a III-a (actuala clasă a II-a). În prezent Evaluările Naționale au loc la clasele a II-a, a IV-a și a VI-a, plus a VII-a, din acest an, pe lângă cea din clasa a VIII-a.
Clasa a IX-a trece la gimnaziu, prin redenumirea claselor, iar o altă noutate ar fi apariția unui consilier de carieră în schema de la clasele VII-IX.
Evaluarea Națională de la clasa a VIII-a va deveni Evaluarea Națională de la clasa a IX-a.
”Cei care nu fac față la Evaluarea Națională propunem să facă un an suplimentar. Nu înseamnă un an de repetenție, neapărat, ci să nu lăsăm pe nimeni să treacă mai departe de acest nivel fără compețentele necesare”, potrivit ministrului.
sursa: Alba24.ro
EVENIMENT
Rezidențiat 2026: Anunțul ministrului Sănătății despre modelul de concurs și bibliografie. Ce trebuie să știe candidații
Rezidențiat 2026. Ministerul Sănătății și Alianța G6 UMF au decis să mențină același model de concurs și aceleași bibliografii pentru rezidențiatul din 15 noiembrie 2026, a anunțat joi ministrul Alexandru Rogobete. Potrivit acestuia, decizia asigură stabilitate, predictibilitate și echitate pentru toți candidații care se pregătesc pentru examen.
„Ministerul Sănătății, împreună cu Alianța Universitară G6 UMF, informează candidații și publicul interesat că, pentru...
Citește mai mult pe Alba24.ro
CFR 1907 Cluj continuă mutările importante din această iarnă și bifează un transfer cu greutate pentru postul de portar. Clubul din Gruia a ajuns la un acord cu FC Torino pentru transferul definitiv al portarului Mihai Popa, jucător care revine astfel la echipa alături de care a evoluat și în sezonul trecut.
Începând de joi, Mihai Popa este oficial din nou jucătorul CFR-ului. Portarul român revine la Cluj după...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Programul de sterilizare a câinilor se extinde în județul Cluj. Încă 19 localități intră în proiectul finanțat de CJ
Consiliul Județean Cluj continuă extinderea Programului județean de microcipare, înregistrare și sterilizare a câinilor cu stăpân, după ce a încheiat două noi contracte de servicii medical-veterinare.
Alte 19 unități administrativ-teritoriale din județ au fost incluse în program, care începe oficial la 1 februarie.
Două noi contracte, 19 localități incluse în program
Noile contracte vizează loturile...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Undă verde de la APM Alba pentru construirea unui Aquapark la Ocna Mureș, lângă Băile Sărate. Cum va arăta
Undă verde de la APM Alba pentru construirea unui Aquapark la Ocna Mureș, lângă Băile Sărate. Este vorba despre un parc de relaxare și agrement cu specific acvatic – aquapark – ce va include o zonă cu tobogane, un bazin cu valuri și piscine interioare și exterioare. Valoare estimată a investiției este de peste 100 de milioane de lei.
Direcția Județeană de Mediu Alba a anunțat recent luarea deciziei etapei de încadrare, fără evaluarea impactului asupra mediului, pentru...
Citește mai mult pe Alba24.ro
