Connect with us

EVENIMENT

O nouă încercare a Elenei Udrea de a ieşi din închisoare, respinsă de judecători

Publicat

fotografie cu caracter ilustrativ

Un complet de cinci judecători de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a respins vineri, 23 septembrie 2022, o nouă încercare a Elenei Udrea de a fi eliberată din închisoare.

Udrea este deţinută în Penitenciarul Târgşor, unde execută o pedeapsă de 6 ani primită în dosarul „Gala Bute”. Sentinţa de condamnare definitivă a fost dată în iunie 2018 şi confirmată în aprilie 2022 prin respingerea unei contestaţii în anulare. Fostul ministru a ajuns în închisoare pe 16 iunie 2022, după ce a fugit mai întâi în Costa Rica, apoi în Bulgaria.

La începutul acestei săptămâni, avocaţii Elenei Udrea au formulat o cale de atac mai puţin obişnuită, respectiv un apel împotriva contestaţiei în anulare, însă DNA susţine că această cale de atac nu este prevăzută de legea penală.

Vineri, magistraţii au respins ca inadmisibil apelul Elenei Udrea.

De asemenea, judecătorii au respins şi o cerere a Elenei Udrea de sesizare a Curţii Constituţionale cu privire la mai multe articole din Codul de procedură penală.

Udrea mai are pe rolul Instanţei supreme o ultimă cale de atac împotriva sentinţei de condamnare, respectiv un recurs în casaţie, care se va discuta pe data de 26 septembrie. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Nobinecluj.ro: În lipsa lui Boc, străbunica trage de fiare, s-au găsit soluţii pentru trafic şi Zamfir bagă CFR în insolvenţă

Publicat

no bine newsletter umor cluj site cluj24.ro .png






Pentru a fi printre primii care citesc newsletterul de umor cu ştiri şi evenimente din Cluj, scrie adresa ta de mail în câmpul de mai jos şi apasă Subscribe pentru abonare gratuită.

Dintre subiectele săptămânii pe No bine, Cluj!

🟠 Analiză PublicRecord: în ultimii cinci ani, Emil Boc a lipsit peste 13 luni din primărie, fiind plecat în deplasări, iar asta e o mare problemă a Clujului, că din cinci ani…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Accident rutier în Vâlcele. Două femei rănite, transportate la spital

Publicat

accident valcele.jpg






Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit vineri la un accident rutier produs pe raza localității Vâlcele. În eveniment au fost implicate două autoturisme.

La fața locului s-au deplasat două autospeciale dotate cu modul de descarcerare, o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).

Două femei au fost transportate la spital

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Doi tineri din Cluj, prinși cu 15 kilograme de canabis într-un troler. Au fost reținuți în urma unui flagrant delict

Publicat

droguri.jpg






Doi tineri de 25 de ani au fost opriți de polițiștii antidrog din Cluj chiar în momentul în care ridicau un troler plin cu canabis, în cadrul a două acțiuni desfășurate în municipiu.

Drogurile, aproximativ 15 kilograme, ar fi fost ascunse într-un bagaj de mari dimensiuni, învelit în folie de plastic.

Prinși cu droguri într-un troller

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Cum funcționează ordinul de protecție provizoriu. O nouă campanie publică a IPJ Cluj împotriva violenței domestice

Publicat

ordin protectie campanie ipj 6.jpg






Inspectoratul de Poliție Județean Cluj desfășoară o nouă campanie de prevenire a violenței domestice, axată pe informarea populației privind ordinul de protecție provizoriu. Acesta este un instrument esențial, care poate salva vieți, dar pe care multe dintre victime îl refuză.

Mesajele campaniei sunt difuzate atât în mijloacele de transport în comun, cât și pe totemurile digitale din centrele comerciale din…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe