EVENIMENT
O nouă specie de dinozaur, rudă îndepărtată cu T-Rex, descoperită în Canada
O nouă specie de tiranozaur, înrudită cu Tyrannosaurus rex, care trăia în câmpiile din America de Nord în urmă cu 80 de milioane de ani, a fost descoperită în Canada, potrivit unui studiu apărut luni, informează AFP.
Supranumit ''aducătorul de moarte'', ''Thanatotheristes degrootorum'' se afla în vârful lanţului trofic şi măsura până la 8 metri în lungime, se precizează în studiul apărut în revista Cretaceous Research.
Acest dinozaur carnivor gigant, din care s-a conservat doar o parte de circa 80 de centimetri din craniu, ar fi cel mai vechi membru al familiei T-Rex cunoscut în nordul Americii, sugerează studiul. Acest exemplar a trăit acum circa cel puţin 79 de milioane de ani, în timp ce T-Rex, cea mai celebră specie de dinozauri, imortalizată de Steven Spielberg în ''Jurassic Park'', a trăit acum circa 66 de milioane de ani.
Este prima specie nouă de tiranozaur descoperită în Canada în ultimii 50 de ani. "Există puţine specii de tiranozaur, dar există multă diversitate printre acestea. Tiranozaurii erau foarte diferiţi", a explicat Darla Zelenitsky, unul dintre autorii studiului. Thanatotheristes degrootorum este cea de-a zecea descoperită în America de Nord.
"Din punctul de vedere al alcătuirii lanţului trofic, aceşti prădători de talie mare, care se aflau în vârf, erau rari în comparaţie cu cei ierbivori", a continuat cercetătoarea, paleontolog la Universitatea din Calgary, Canada.
"Aducătorul de moarte" se diferenţia faţă de alte subspecii printr-un bot lung şi adânc, similar altor grupe de tiranozauri mai primitivi care au trăit în sudul Statelor Unite. Un ansamblu de încreţituri verticale erau dispuse de-a lungul maxilarului superior.
Diferitele forme ale craniului, aparţinând unor grupe diferite în funcţie de regiune, ar putea avea drept explicaţie regimuri alimentare diverse (tipul de pradă disponibilă, strategia de vânătoare), potrivit cercetătorilor.AGERPRES
Sursa foto: Royal Tyrrell Museum of Palaeontology
EVENIMENT
Statul ar putea instala lifturi în blocurile vechi. Parlamentarii propun un Program Național de Accesibilizare a Locuințelor
Statul ar putea instala lifturi în blocurile vechi. România ar putea avea un Program Național de Accesibilizare a Locuințelor. Denumit „Lift pentru viață”, programul va viza instalarea de lifturi în blocurile vechi, construite fără această dotare.
O propunere legislativă în acest sens a fost înregistrată la Senat pentru dezbatere pe 19 decembrie. Potrivit inițiatorilor, un grup de parlamentari de la PSD, proiectul își propune să creeze cadrul care să permită asociaţiilor...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Nicușor Dan anunță un referendum în Justiție: Unii membri ai CSM nu acționează în interes public
Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat că va iniția, în luna ianuarie, un referendum în rândul magistraților, prin care aceștia vor fi întrebați direct dacă Consiliul Superior al Magistraturii acționează în interes public sau în interesul unui grup din interiorul sistemului judiciar.
Decizia vine după primirea a peste 2.000 de pagini de sesizări din partea magistraților.
Referendum în rândul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Vremea în Alba în Ajun și de Crăciun. Prognoza meteo pentru săptămâna 22 - 28 decembrie. În intervalul 22–28 decembrie, vremea în județul Alba va fi în general rece, cu temperaturi potrivite pentru data din calendar.
La începutul săptămânii, valorile termice se vor situa în jurul mediilor normale, cu cerul predominant noros, dar și perioade scurte de înseninare. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 3 și 6 grade Celsius. Minimele vor coborî frecvent sub...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Locuitorii din Mărișel, fără apă mai multe săptămâni. Mai multe haine au fost îndesate în conductă
Un incident grav a afectat alimentarea cu apă potabilă din comuna Mărișel, unde persoane necunoscute au introdus intenționat haine în conducta de aducțiune a apei.
După săptămâni de muncă și verificări, problema a fost identificată complet, iar rețeaua a fost realimentată începând de duminică dimineața, a anunțar primarul.
Haine îndesate în conductă, debitul de apă aproape blocat
Primarul comunei...
Citește mai mult pe Cluj24.ro


