EVENIMENT
O persoană din Maramureș, cercetată penal pentru o postare pe Facebook prin care îndemna oamenii să meargă la slujba de Înviere

O persoană din localitatea Borșa, județul Maramureș, s-a ales cu dosar penal după ce i-a îndemnat pe oameni să participe, duminica viitoare, la slujba de Înviere. Dosarul penal a fost deschis sub acuzație de instigare publică, potrivit unui comunicate de presă al Prefecturii Maramureș.
„Poliția orașului Borșa s-a sesizat despre faptul că pe rețelele de socializare a apărut o postare emisă prin care îndemna in scris publicul să participe la slujba de înviere din data de 19 aprilie a.c., cu mențiunea „Nu vor putea să ne amendeze sau să ne aresteze dacă suntem toți uniți!!! Dă-i mai departe”. Postarea a fost publicată și distribuită inclusiv de alte persoane”, precizează sursa citată.
În urma verificărilor efectuate a fost identificată persoana care a postat declarația pe propria răspundere completată cu acest îndemn și a fost informat Parchetul de pe lângă Judecătoria Vișeu de Sus.
„Organele abilitate au întocmit dosarul penal nr.472/P/2020 în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „Instigare publică” faptă prevăzută și pedepsită de Art.368 alin.1 Cod penal”, se mai arată în comunicat.
EVENIMENT
Cu cei care beau alcool și se droghează ce se întâmplă? Clujenii au alte probleme după interzicerea fumatului în spații publice

Clujenii vor să respire un aer cât mai sănătos. Astfel, mulți se arată mulțumiți de faptul că nu se mai poate fuma în stațiile de autobuz, iar în parcuri doar în locuri special amenajate.
Dar tocmai pentru că le pasă ce aer respiră, mulți au ridicat și alte probleme pe care le are orașul, inclusiv poluarea produsă de mașini.
“Se bea alcool în stațiile de autobuz”
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Târg de sclavi la Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia. Licitație pentru gladiatori, nimfe și soldați romani

Unul dintre cele mai interactive momente din cadrul Festival Roman Apulum de la Alba Iulia este ”Târgul de Sclavi”. Sâmbătă de la ora 17.30, ”sclavii reenactori” au fost fost prezentați publicului pentru a fi licitați.
Mai exact, organizatorii scot la licitație reenactori, iar publicul prezent la Alba Iulia licitează pentru aceștia.
La mare căutare sunt gladiatorii, nimfele dansatoare sau meștșugarii care le pot produce suveniruri celor care i-au licitat.
Evenimentul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ministerul Sănătății anunță modificarea legislației pentru protocoalele privind raportarea și controlul infecțiilor nosocomiale

Ministerul Sănătății anunță schimbarea legislației pentru a simplifica, clarifica și face aplicabile protocoalele privind raportarea și controlul infecțiilor nosocomiale.
”Infecțiile asociate asistenței medicale (cunoscut ca infecții nosocomiale) nu trebuie ascunse, ci raportate, înregistrate și controlate.
Doar așa putem proteja pacienții și limita răspândirea lor între oameni aflați deja într-o situație vulnerabilă.
În România, timp de ani de zile, aceste…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cod galben de furtuni în Alba și jumătate de țară, între 17 și 18 august: vânt, ploaie, descărcări electrice și grindină

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă de duminică, 17 august, ora 21:00, până luni, 18 august, ora 10:00.
Potrivit meteorologilor, fenomenele vizate vor afecta Maramureșul, Transilvania, nordul și centrul Moldovei, precum și cea mai mare parte a zonei montane.
În aceste regiuni sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu viteze de 50–55 km/h și, pe alocuri,…
Citește mai mult pe Alba24.ro