EVENIMENT
Cazul profesoarei din Oradea care instiga elevii să nu poarte masca: Ce a pățit
O profesoară de limba engleză care predă la Şcoala Gimnazială "Dacia" din Oradea şi la şcoala din Bulz este cercetată penal de procurorii orădeni după ce nu a purtat mască la ore şi a instigat atât elevii, cât şi alte cadre didactice să nu o poarte.
Potrivit unui comunicat transmis, marţi, de Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea, profesoara este anchetată pentru mai multe infracţiuni, respectiv: zădărnicirea combaterii bolilor, nerespectarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă, dar şi abuz în serviciu.
"De la începutul anului şcolar, respectiv din data de 1 septembrie 2020, doamna profesoară X, titulară la Şcoala Gimnazială nr. 1 Bulz şi cu completarea normei didactice la Şcoala Gimnazială Dacia Oradea, nu a purtat mască de protecţie impusă în contextul actual al riscului de infecţie cu virusul SARS-CoV-2, fiindu-i atrasă atenţia în repetate rânduri cu privire la acest aspect, însă aceasta nu s-a conformat", se arată în comunicatul transmis de Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea.
Femeia i-ar fi instigat şi pe alţi dascăli, dar şi părinţi şi elevi să nu se protejeze.
"De asemenea, numita X a instigat şi alte cadre didactice şi părinţi de a nu purta mască sau de a lăsa copiii fără mască la orele de limba engleză", au mai transmis procurorii.
Inspectorul şcolar general al IŞJ Bihor, Virgil Blage, a declarat că inspectoratul a reclamat-o la poliţie pe profesoara de limba engleză încă din luna septembrie, la scurt timp de la debutul anului şcolar.
"Nu este singurul caz, pentru că în aceeaşi perioadă, concomitent, am semnalat şi situaţia profesorului de la Liceul sportiv care a protestat împotriva purtării măştii de protecţie.
Sesizările au fost depuse la o zi sau două diferenţă. Dar văd că în cazul doamnei profesoare acuma s-a hotărât să se deschidă dosarul. Doamna este profesoară de limba engleză. După cum ştim, are trei copii, din care doi au refuzat să poarte mască, instigaţi fiind de mama lor", a declarat Virgil Blage. Agerpres
EVENIMENT
Aproape 40 de magistrați clujeni, de partea reformei justiției. Judecător Tribunalul Cluj: „Magistrații trebuie să fie liberi”
Mai mulți magistrați din județul Cluj și-au exprimat public solidaritatea cu judecătorii și procurorii care au semnalat existența unor disfuncționalități și presiuni în sistemul de justiție, în contextul dezbaterilor declanșate de documentarul „Justiție capturată”, realizat de Recorder.
În timp ce semnatarii vorbesc despre nevoia de curaj, integritate și reformă reală, instanțele clujene precizează...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cristi Danileț: România a pierdut la CEDO pentru că a fost în război cu magistrații curajoși, critici cu privire la anti-reforme
Fostul judecător clujean Cristi Danileț explică, într-o postare amplă pe blogul personal, motivele care au dus la condamnarea României de către Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului, în data de 15 decembrie 2025.
Hotărârea definitivă luată de CEDO în favoarea fostului judecător clujean stabilește că magistrații pot comenta public, inclusiv pe rețelele sociale, subiecte de interes general...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CSM, pus la zid după verdictul CEDO în cazul Cristi Danileț. Forumul Judecătorilor cere demisia Liei Savonea
Asociația Forumul Judecătorilor din România solicită public Consiliului Superior al Magistraturii să își asume răspunderea pentru abuzul constatat de Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului în cauza Danileț împotriva României.
Reprezentanții magistraților vorbesc despre un regres major al justiției, sancțiuni disciplinare aplicate discreționar și o criză profundă de credibilitate a sistemului...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pacienții ar putea obține a doua opinie medicală, gratuit. Medicii, obligați să îi programeze la următoarea investigație. PROIECT
Pacienții asigurați vor avea dreptul la o a doua opinie medicală, decontată de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, măsură care va contribui la creșterea calității actului medical, potrivit unui proiect de lege adoptat de Senat.
Noile modificări vin în completarea Legii nr. 46/2003 privind drepturile pacientului. Astfel, la articolul 11, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alin.(2), cu următorul cuprins:
"Toate persoanele asigurate au dreptul la a doua...
Citește mai mult pe Alba24.ro


