EVENIMENT
O stradă din cartierul Recea va fi modernizată. Primăria Alba Iulia caută firme pentru realizarea documentației

O stradă din cartierul Recea va fi modernizată. Primăria Alba Iulia caută firme pentru realizarea documentației. A fost demarată procedura de achiziție.
Este vorba despre contractarea serviciilor de elaborare documentație pentru modernizarea străzii George Sand din cartierul Recea, Alba Iulia. Proiectul este la faza Studiu de fezabilitate.
Primăria va plăti din bugetul local o sumă estimată la valoarea de 28.548 lei fără TVA. Ofertele pot fi depuse până în 15…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vreme schimbătoare cu ploi abundente și temperaturi scăzute. Cum va fi prognoza pe următoarele patru săptămâni

Luna octombrie începe cu temperaturi mai scăzute decât normalul perioadei și cu ploi abundente. Ulterior, vremea se va stabiliza, iar valorile termice vor reveni la niveluri apropiate de cele obișnuite pentru această perioadă, arată prognoza pe patru săptămâni publicată de Administrația Națională de Meteorologie.
Între 29 septembrie – 6 octombrie 2025, temperaturile vor fi mai coborâte decât cele specifice…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
INCENDIU la Cugir. Focul a cuprins o locuință din oraș. Pompierii din Sebeș intervin cu două autospeciale

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara, în jurul orei 20:40, în orașul Cugir. Din primele informații, focul a cuprins o locuință.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în orașul Cugir.
Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință.
Pompierii intervin cu autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor. De asemenea, pentru stingerea incendiului intervine și SVSU Cugir.
EVENIMENT
Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Cât vor costa lucrările la monumentul istoric

Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Episcopia Unitariană a lansat pe 16 septembrie, în platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP), o licitație pentru execuția lucrărilor de construcții în cadrul proiectului „Conservare – restaurare Casa Cantorului, Parohia Unitariană Roșia Montană, Nr. 390”.
Valoarea totală a lucrărilor este estimată la 2.489.246,72 lei, fără TVA.
Proiectul urmărește restaurarea, consolidarea și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Jurnalista Mihaela Gherghișan Naum, despre UE: Regret starea de lucruri actuală. Văd cum toate se duc de râpă și îmi pasă

Citește mai mult pe Cluj24.ro