EVENIMENT
O tabără şi o cabană de vânătoare din Argeș, folosite pentru izolarea persoanelor venite din zonele afectate de coronavirus
O tabără şcolară şi o cabană de vânătoare au fost identificate de autorităţile din Argeş ca spaţii ce pot fi utilizate pentru izolarea persoanelor care vin din zone afectate de noul coronavirus.
Prefectul Emanuel Soare a anunţat marţi, într-o conferinţă de presă, că ambele spaţii se află pe teritoriul comunei Nucşoara din nordul judeţului.
"La nivelul judeţului Argeş am identificat două astfel de locaţii care pot să fie utilizate pentru această eventualitate şi ele sunt reprezentate de centrul de agrement din Nucşoara, un centru care îndeplineşte toate condiţiile (...), are zece locuri şi, de asemenea, în acelaşi areal geografic avem cabana de vânătoare Bahna, unde sunt şapte locuri. În această perioadă suntem în discuţii pentru a identifica şi alte locaţii, astfel încât să extindem această capacitate de cazare la nivelul judeţului, în eventualitatea în care, pe viitor, ar putea apărea astfel de situaţii şi în perioada următoare vom comunica şi celelalte locaţii pe care le-am identificat", a declarat prefectul.
El a precizat că spaţiile respective trebuie să îndeplinească o serie de criterii, în principal să fie în zone izolate şi să asigure condiţii minime de locuire.
Pe de altă parte, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Argeş, Sorina Honţaru, a afirmat că nu trebuie să fie făcută publică lista spaţiilor unde ar urma să fie izolate persoanele care vin din zone afectate de noul coronavirus, pentru a nu se ajunge la reacţii ostile ale localnicilor.
Întrebată dacă se va renunţa la spaţiile deja identificate, care tocmai fuseseră făcute publice, Sorina Honţaru a răspuns: "Nu o să le schimbăm, dar va trebui să mai identificăm, 17 camere la nivel de judeţ Argeş sunt puţine".
La rândul său, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, de profesie medic legist, a subliniat că persoanele care ar urma să fie cazate în acele spaţii, dacă va fi cazul, vor fi considerate persoane sănătoase care trebuie să fie izolate preventiv.
"Vorbeam de izolarea la domiciliu şi de spaţii de carantină. Atenţie, sunt pentru persoanele sănătoase, nu sunt pacienţi (...), intră ca persoane sănătoase, după ce în prealabil au trecut un filtru la intrarea în ţară. (...) Raţiunea pentru izolare este să nu dezvolte în perioada de 14 zile simptomatologia, să fie monitorizaţi", a explicat Dan Manu. AGERPRES
EVENIMENT
LIVE VIDEO. Revelion la Cluj-Napoca. Concerte și spectacol de drone și lumini în Piața Unirii
Mii de clujeni participă miercuri noaptea la programul de Revelion pregătit de Primăria Cluj-Napoca în Piața Unirii.
Programul a debutat la ora 22:00 cu grupul vocal de pop-operă Anatholis. Formația îmbină tehnica muzicii clasice cu influențe moderne de pop și crossover, fiind apreciată pentru armoniile vocale puternice și interpretările spectaculoase.
De la 23:00, pe scenă a urcat trupa Hara, una dintre cele...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Programul autobuzului A1 spre Aeroportul Cluj, corelat cu orele de sosire ale avioanelor. Clujenii au noi propuneri pentru CTP
Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca anunță că, din 5 ianuarie 2026, mijloacele de transport ce deservesc linia de autobuz A1 vor circula după un program experimental care va fi diferit pe zile și adaptat fluxului și orelor de sosire a zborurilor pe Aeroportul International ”Avram Iancu”, care variază de la o zi la alta.
Scopul acestui demers este facilitarea unui transfer rapid, predictibil și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Cum poți scăpa de mahmureală după ce ai băut de Revelion: Noaptea dintre ani vine, de multe ori, cu mese bogate, nopți lungi și pahare ridicate în cinstea noului an.
A doua zi însă, distracția se poate transforma rapid în mahmureală: dureri de cap, greață, oboseală și senzația generală de disconfort.
Consumul excesiv de alcool deshidratează organismul, irită stomacul, scade nivelul de zahăr din sânge și afectează somnul.
Toate acestea contribuie la starea neplăcută...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un clujean propune autorităților construirea unui sens giratoriu la intrarea la noul sediu RAR Cluj din Apahida, care va deveni funcțional după 20 ianuarie 2026.
”Propun ca pe centura de ocolire Apahida – Vâlcele, E 576, în zona podului peste Valea Caldă până la panourile de atenuare zgomot, să se facă un sens giratoriu și un drum de acces la noul sediu RAR Cluj din Apahida.
În acest fel, intrarea la sediul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
