EVENIMENT
O tânără de 25 de ani, cu o grupă rară de sânge, a salvat după moarte, mai multe vieți
O femeie în vârstă de 25 de ani, care avea o grupă de sânge rară, va salva mai multe vieţi după ce familia acesteia a fost de acord cu prelevarea de organe.
Raluca Neagu, coordonator al Centrului Regional de Transplant Iaşi, a declarat, vineri, că prelevarea de organe a fost făcută de la o tânără dintr-un judeţ din zona Moldovei, care avea grupa O negativ.
„Inima a fost prelevată de o echipă din Slovenia, plămânii de o echipă din Germania, ficatul a fost prelevat de echipa de la Iaşi, dar a fost dus la o clinică din Bucureşti pentru că acolo exista o urgenţă de grad zero. Rinichii şi corneea au fost prelevaţi şi vor fi transplantaţi la Iaşi. Au fost prelevate şi tendoanele, iar, ulterior, au fost trimise la banca de ţesuturi de la Bucureşti, singura din ţară”, a declarat dr. Raluca Neagu, coordonator al Centrului Regional de Transplant Iaşi. AGERPRES
Somnul începe în intestin: Microbiomul, noul „regizor” al odihnei. Ce arată cercetările recente și cum ne influențează trilioanele de bacterii.
Legătura surprinzătoare dintre somn și intestin
Cercetări recente sugerează că somnul nu este controlat doar de creier, așa cum se credea până acum. Procesul începe mult mai jos, în intestin — un ecosistem complex în care trăiesc trilioane de bacterii, virusuri și ciuperci ce formează microbiomul intestinal.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident feroviar s-a petrecut sâmbătă seara, în jurul orei 22.00, pe raza localității Tăuți. Din primele informații un tren a lovit un autoturism.
Potrivit reprezentanților ISU Alba, în tren se aflau 15 persone care nu au necesitat îngrijiri medicale.
La fața locului interin pompierii din Alba Iulia cu o autospecială de stingere și o amblulanță SAJ.
De asemenea pompierii au mai comunicat că în urma impactului nu au rezultat persoane încarcerate între fiare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Asociația Profesioniștilor din Presă – Cluj (APPC) vă invita la un dublu eveniment: organizarea unei dezbateri publice despre Transpunerea European Media Freedom Act și Lansarea Anuarului APPC, ediţia aniversară a celor 20 de ani existenţă. Evenimentul va avea loc pe data de 10 decembrie 2025, în intervalul 19:00-21:00, la Centrul pentru Tineret Cluj-Napoca (Str. Iuliu Maniu, Nr. 1)Evenimentul este organizat cu sprijinul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pericolul comenzilor de pe internet: O persoană din Alba a comandat un aparat de sudură, dar a primit o jucărie
Țepele pe internet s-au înmulțit în ultima perioadă. De foarte multe ori persoane de bună credință comandă produse, dar se întâmplă ca la livrare să aibă parte de surprize foarte neplăcute.
Este și cazul unei persoane din Alba, caz descris de magistrații Judecătoriei Alba Iulia, într-o motivare de instanță. Mai exact în data de 2 decembrie, magistrații au admis confirmarea renunțării la urmărirea penală.
Din câte se pare, ”la data 29 iunie 2025 persoana…
Citește mai mult pe Alba24.ro



