EVENIMENT
O tânără s-a aruncat între vagoane la metrou, în zona stația Lujerului. Trafic îngreunat
Traficul metroului este îngreunat, miercuri dimineață, după ce o tânără s-a aruncat în fața trenului la stația Lujerului, anunță realitatea.net.
UPDATE: Potrivit ISU BIF, în data de 09.06.2021, ora 08.40 pompierii ISU BIF au fost solicitați să intervină la Stația de Metrou Lujerului pentru o persoana de sex feminin prinsă sub o garnitură tren, între vagoanele 4 și 5. La ora 09.07 minute femeia a fost extrasă de sub tren, preluată de un echipaj al SABIF și transportată la Spitalul Universitar.
La momentul extragerii, această era inconștientă, însă respira. Pentru gestionarea situației de urgență s-a acționat cu un echipaj al Grupului Special de Salvatori, un echipaj de prim ajutor SMURD, o autospecială de descarcerare si cu o autospecială cu apă și spumă.
Metrorex precizează, într-un comunicat, că începând cu 08:38, circulația trenurilor se desfășoară cu dificultate pe Magistrala 3 din cauza unei posibile tentative de suicid la stația de metrou Lujerului, linia 1.
Pentru evitarea aglomerației la nivel peron, accesul călătorilor în stație a fost restricționat până la remedierea situației.
De asemenea, pentru continuarea călătoriei celor deja aflați în stație, circulația a fost reorganizată în sistem pendulă între stațiile: Preciziei – Lujerului, linia 2 și Eroilor 1 – Preciziei, linia 2
Conform procedurilor aplicabile în astfel de cazuri a fost solicitată intervenția echipajelor SMURD, iar instituțiile abilitate vor cerceta condițiile în care s-a produs evenimentul.
Traficul garniturilor de metrou este blocat în zonă.
sursa: mediafax.ro
28 decembrie: Reprezentanții IPJ Alba au anunțat lista drumurilor pe care vor fi amplasate radarele de viteză în județul Alba.
Polițiștii atrag atenția cu privire la circulația pe drumurile publice în această perioadă. Județul Alba și o mare parte din țară este sub avertizare de intensificări ale vântului și precipitații predominant sub formă de ninsoare, ghețuș, polei și viscol.
Amplasarea radarelor în data de 28 decembrie 2025
- Drumul Naţional 1- Alba Iulia –...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Accident rutier în Aiud. Două persoane rănite ușor, după ce un autoturism a lovit două mașini parcate
Un accident rutier s-a produs sâmbătă seara, în municipiul Aiud, pe strada Mărășești, unde un autoturism a acroșat două mașini parcate.
La fața locului a intervenit Secția de pompieri Aiud, care a asigurat măsurile specifice și acordarea primului ajutor medical.

Conform informațiilor preliminare, nu au fost persoane încarcerate, însă două persoane ar fi fost rănite ușor în urma evenimentului rutier.
Pentru gestionarea situației au fost mobilizate o autospecială de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Masa de Revelion este mai mult decât un festin, este un ritual al bucuriei și al speranței pentru anul care vine. Fie că alegem rețete moștenite din familie sau preparate mai sofisticate, meniul dintre ani adună laolaltă tradiția și dorința de răsfăț culinar.
Iată câteva idei care pot transforma seara de Revelion într-o adevărată sărbătoare a gustului.
Gusturi tradiționale care nu lipsesc de pe...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Colindatul între neamuri și vecini. Tradiția care ține comunitatea unită, păstrată în satele clujene
Dincolo de cetele de colindători și de ritualurile bine cunoscute ale Crăciunului, în satele județului Cluj se păstrează o tradiție mai puțin vizibilă, dar profundă. Colindatul între vecini, neamuri și prieteni.
E o practică mai “liniștită”, care are loc și în a doua și a treia zi de Crăciun, care are rolul de a întări legăturile dintre oameni și de a reînnoi încrederea comunitară la trecerea...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
