EVENIMENT
OFICIAL: 3.183 de persoane infectate cu COVID-19 în România. S-au înregistrat 445 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore. Numărul deceselor: 116

Potrivit datelor OFICIALE furnizate de ministrul Sănătății, numărul persoanelor confirmate ca infectate cu noul coronavirus a ajuns vineri, 3 aprilie 2020, la 3.183.
În decurs de 24 de ore de la ultima informare, s-au înregistrat 445 de cazuri noi.
Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, până în data de 3 aprilie, pe teritoriul României au fost confirmate 3.183 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus).
Dintre persoanele confirmate pozitiv, 283 au fost declarate vindecate și externate din unități spitalicești: 126 la București, 58 la Timiș, 34 la Iași, 5 la Caraș-Severin, 6 la Prahova, 16 la Constanța, 8 la Dolj, 8 la Cluj, 7 la Brașov, 5 la Galați, 2 din Bihor, 2 Argeș, 2 la Arad, 1 la Brăila, 1 la Mureș, 1 la Neamț, 1 la Alba.
Diferențele de cifre față de ziua anterioară referitoare la persoanele vindecate din județele Caraș-Severin și Prahova sunt din cauza faptului că unități spitalicești din aceste județe au rectificat datele comunicate anterior.
Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:
Nr. crt. |
Județ |
Număr de cazuri confirmate |
1. |
Alba |
13 |
2. |
Arad |
110 |
3. |
Argeș |
12 |
4. |
Bacău |
24 |
5. |
Bihor |
44 |
6. |
Bistrița-Năsăud |
27 |
7. |
Botoșani |
44 |
8. |
Brașov |
124 |
9. |
Brăila |
13 |
10. |
Buzău |
12 |
11. |
Caraș-Severin |
17 |
12. |
Călărași |
26 |
13. |
Cluj |
108 |
14. |
Constanța |
117 |
15. |
Covasna |
38 |
16. |
Dâmbovița |
19 |
17. |
Dolj |
27 |
18. |
Galați |
90 |
19. |
Giurgiu |
22 |
20. |
Gorj |
8 |
21. |
Harghita |
1 |
22. |
Hunedoara |
108 |
23. |
Ialomița |
45 |
24. |
Iași |
72 |
25. |
Ilfov |
60 |
26. |
Maramureș |
46 |
27. |
Mehedinți |
11 |
28. |
Mureș |
55 |
29. |
Neamț |
150 |
30. |
Olt |
8 |
31. |
Prahova |
27 |
32. |
Satu Mare |
16 |
33. |
Sălaj |
7 |
34. |
Sibiu |
27 |
35. |
Suceava |
866 |
36. |
Teleorman |
24 |
37. |
Timiș |
126 |
38. |
Tulcea |
6 |
39. |
Vaslui |
11 |
40. |
Vâlcea |
8 |
41. |
Vrancea |
70 |
42. |
Mun. București |
544 |
EVENIMENT
Mașină furată din Italia, descoperită la Bistrița în posesia unui clujean. S-a ales cu dosar penal

Un autoturism în valoare de aproximativ 25.000 de euro, declarat furat în Italia, a fost descoperit de polițiștii din Bistrița-Năsăud în posesia unui clujean.
La data de 21 august 2025, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale s-au sesizat din oficiu și au identificat mașina în posesia unui bărbat de 35 de ani, din Cluj-Napoca.
Bărbatul s-a ales cu dosar penal
Autoturismul, fabricat în anul 2018,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Accident rutier la Vințu de Jos. La fața locului au fost trimise autospeciale de intervenție și ambulanțe

Accident rutier cu două autoturisme, la Vințu de Jos. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine vineri pentru asigurarea masurilor specifice si prim ajutor medical.
Potrivit reprezentanților ISU Alba, în accident ar fi implicate două autoturisme.
Din primele informații, nu ar fi persoane încarcerate.
La fața locului au fost trimise o autoutilitară de stingere cu apă și spumă, un echipaj de prim ajutor și două ambulanțe SAJ.
La fața locului s-au deplasat și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce proiecte rămân la finanțare prin PNRR. Precizări după discuții între premier și reprezentanții ministerelor

Ce proiecte rămân la finanțare prin PNRR. Guvernul a făcut precizări în urma primei runde de întâlniri cu ministerele Sănătății, Educației și Mediului pentru analiza proiectelor propuse prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Discuțiile au vizat atât proiectele care rămân finanțate prin PNRR, cât și identificarea altor surse de finanțare pentru investițiile mature ce nu se pot încadra în acest program, transmite Executivul, într-un comunicat.
Vezi…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Proiectul Școlii de meserii inițiat de Beard Brothers prinde contur. Fundația unității de învățământ a fost finalizată.
Lucian Șteț, membru fondator al organizației, a vorbit pentru Cluj24 despre provocările întâmpinate și despre impactul pe care îl așteaptă de la acest proiect inovator.
„Clădirea o să fie ridicată sigur anul acesta, până la finalul anului. Cele mai mari provocări sper că le-am…
Citește mai mult pe Cluj24.ro