Connect with us

EVENIMENT

OFICIAL: Rezultate POZITIVE la coronavirus pentru 17 cadre medicale și 10 pacienți de la Spitalul Universitar de Urgență București

Publicat

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunțat, marți seara, că potrivit raportării managerului Spitalului Universitar de Urgență București au fost confirmate pozitiv la testul pentru noul coronavirus (COVID-19) 27 de persoane, din care 17 cadre medicale și 10 pacienți.

”De la nivelul SUUB s-au prelevat în total aproximativ 500 de probe biologice, iar pentru o parte dintre acestea (20%) se așteaptă rezultate.

Testarea a fost declanșată în 22 martie, la nivelul personalului medical și a pacienților, observându-se o creștere în dinamică a rezultatelor pozitive pentru aceste categorii din SUUB.

Odată cu creșterea numărului de cazuri pozitive a fost constatată o creștere semnificativă a cazurilor cu rezultat incert, precum și a apariția unor rezultate pozitive la testul pentru noul coronavirus la pacienți și personal medical în cazul cărora rezultatul inițial a fost negativ.

Urmare a solicitării managerului SUUB, care a remarcat prin testare evoluția epidemiologică, DSPMB a demarat o anchetă epidemiologică extinsă.

În urma anchetei s-au convenit măsuri urgente propuse de către spital și avizate de DSPMB cu aplicare imediată, pentru a preveni răspândirea virusului. Cei 10 pacienți au fost transferați, conform protocolului, către spitalele din Capitală care gestionează pacienți infectați cu noul coronavirus (COVID-19)”, informează reprezentanții GCS

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Exproprieri de peste un miliard de lei pentru tronsonul 2 al centurii metropolitane a Clujului. Cine primește cele mai mari sume

Publicat

centura metropolitana lot 2 si 3 10.png

Statul român va plăti peste 1 miliard de lei (peste 200 de milioane de euro) pentru exproprierile necesare construirii tronsonului 2 al centurii metropolitane Cluj.

Peste 3 milioane de metri pătrați de teren urmează să fie expropriați, iar cele mai mari sume merg către administrații locale, persoane fizice, asociații și firme care dețin suprafețe extinse de teren sau construcții valoroase pe traseul viitorului drum.

Cele mai valoroase exproprieri privesc terenuri…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Horoscop de weekend: 7-8 iunie 2025. Astrele ne cer să fim mai receptivi la schimbările care se profilează în viața noastră

Publicat

horoscop de weekend: 7 8 iunie 2025. astrele ne cer să

Horoscop de weekend: 7-8 iunie 2025. Weekendul ce urmează ne aduce o energie specială, perfectă pentru a ne reconecta cu noi înșine și cu cei dragi. Sâmbăta și duminica acestui început de iunie promit să fie zile bogate în emoții și oportunități neașteptate.

Influențele astrale ale acestui weekend ne îndeamnă să fim mai receptivi la schimbările care se profilează în viața noastră.

Este momentul ideal pentru a face o pauză de la agitația săptămânii și pentru a ne…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„Împănatul boului”, de Rusalii, la Batin. Ritual al fertilității care trăiește încă în inima Transilvaniei

Publicat

impanatul boului 1.jpg

În localitatea clujeană Batin, duminică, 8 iunie 2025, de Rusalii, va avea loc tradiționalul obicei „Împănatul boului”. Întâlnit doar în Transilvania, obiceiul face parte din tradițiile agrare și de fertilitate ale regiunii.

„Împănatul boului” are loc în ziua de Rusalii și constă într-o procesiune pe ulițele satului, având în centru un bou sau o pereche de boi împodobiti cu frunze, flori și panglici colorate.

Duminică, Primăria și Consiliul Local…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ziua Mondială a Salariului Minim pe Economie, sărbătorită pe 7 iunie. Istoria acestui concept, în lume și în România

Publicat

stimulent de inserție 2025: anpis a anunțat reluarea plăților. anunț

Ziua Mondială a Salariului Minim pe Economie este marcată anual pe 7 iunie, având ca scop evidențierea și discutarea impactului salariului minim în economie și societate.

Această zi oferă un prilej pentru organizațiile sindicale, guverne și specialiști să analizeze și să propună măsuri pentru îmbunătățirea nivelului salarial de bază, punând accent pe drepturile lucrătorilor și protecția socială.

În prezent, peste 90% dintre țările lumii au stabilit un salariu minim…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe