Connect with us

EVENIMENT

Oile care au supraviețuit după naufragiul vasului din portul Midia, adoptate de ONG-uri. ANSVSA: „Să trăiască până la adânci bătrâneţi”

Publicat

O procedură pentru adopţia celor 180 de oi care au supraviețuit după naufragiul vasului din portul Midia, astfel încât acestea „să trăiască până la adânci bătrâneţi”, se află în derulare, a anunţat, luni, preşedintele ANSVSA, Robert Chioveanu, într-o conferinţă de presă.

„Am salvat 252 de animale, le-am dus într-un adăpost, li s-au oferit toate condiţiile, au fost sub o monitorizare strictă, dar din cauza stresului am reuşit să stabilizăm doar 180 de oi. Ele sunt stabile din punct de vedere al sănătăţii animale şi sunt asigurate toate condiţiile de bunăstare. În momentul de faţă am derulat o procedură, este afişată pe site-ul ANSVSA, pentru că aceste animale să meargă în grija unor entităţi care doresc să le adopte şi să trăiască până la adânci bătrâneţi. Avem câteva cereri în acest sens, suntem într-o procedură de trecere a acestor animale în custodie pentru ONG-urile care doresc să aibă grijă de aceste animale”, a spus şeful ANSVSA.

CITEȘTE ȘI: FOTO/ VIDEO: O navă cu peste 14.000 oi la bord s-a SCUFUNDAT în Portul Midia

În ceea ce priveşte măsurile suplimentare luate la nivelul Portului Midia, şeful ANSVSA a precizat că au fost intensificate controalele oficiale la toate etapele operaţiunilor de export de animale vii către ţările terţe. „Am dispus verificarea tuturor centrelor de colectare ovine, bovine autorizate pentru export în ţări terţe pe baza unor notificări intenţie de încărcare şi a celorlalte documente de export. Am suplimentat echipele de medici veterinari oficiali care verifică îmbarcarea animalelor pe nave, am suplimentat numărul medicilor care fac controlul şi monitorizează la nivelul centrelor de colectare îmbarcarea animalelor către punctele de inspecţie la frontieră”, a explicat oficialul ANSVSA.

Pe termen mediu şi lung, ANSVSA şi-a propus actualizarea prevederilor legislative în domeniul protecţiei animalelor în timpul transportului precum şi monitorizarea aplicării acestora, iar în acest sens au fost elaborate două proiecte de acte normative care reglementează autorizarea navelor de transport de animale vii şi transportul lor către ţări terţe.

Pe data de 24 noiembrie, Nava Queen Hind, sub pavilion Palau, încărcată cu 14.600 de oi şi având un echipaj de 22 de marinari de naţionalitate siriană, s-a scufundat parţial pe bordul drept, în portul Midia, după ce a plecat de la cheu. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Patru trenuri ce fac legătura cu Alba Iulia poartă nume simbolice, de 1 Decembrie, Ziua Națională a României

Publicat

patru trenuri ce fac legătura cu alba iulia poartă nume

Patru trenuri ce fac legătura cu Alba Iulia poartă nume simbolice, de 1 Decembrie, Ziua Națională a României. Este vorba desprenume inspirate de personalități marcante ale vremii, a anunțat CFR Călători.

Operatorul național de transport feroviar de călători asigură 36 trenuri care deservesc Alba Iulia pe 1 decembrie 2025.

VEZI ȘI: PROGRAM Ziua Națională a României, 1 Decembrie la Alba Iulia: Parada militară, spectacole, foc de artificii

Trenurile ce poartă, simbolic,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

1 Decembrie 2025 la Alba Iulia, Ziua Națională a României: 107 ani de la Marea Unire din 1918. Semnificații istorice

Publicat

1 decembrie 2025 la alba iulia, ziua națională a româniei:

Ziua Naţională a României este sărbătorită, în fiecare an, la 1 Decembrie. În 2025 se împlinesc 107 ani de când, în anul 1918, Marea Adunarea Naţională de la Alba Iulia a adoptat rezoluţia Unirii Transilvaniei, Banatului, Crişanei şi Maramureşului cu România.

Ziua Națională a României. Istoric

Ziua Națională a României se sărbătorește în  1 Decembrie începând cu anul 1990.

VEZI ȘI: PROGRAM Ziua Națională a României, 1 Decembrie la Alba Iulia: Parada…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

La mulți ani, România! MESAJE de ZIUA NAȚIONALĂ pentru toți românii. Felicitări și urări din inimă de român, de 1 Decembrie 2025

Publicat

la mulți ani, românia! mesaje de ziua naȚionalĂ pentru toți

Mesaje de Ziua României * Mesaje de Ziua Națională * Mesaje de 1 Decembrie 2025 • Românii de pretutindeni sărbătoresc Marea Unire de la 1 decembrie 1918.

Românii de pretutindeni pot să își ureze ”La mulți ani!” și să fie uniți chiar dacă sunt la distanță. Cu această ocazie vă prezentăm o serie de idei de mesaje, felicitări, urări, SMS-uri pe care le puteți trimite prietenilor, pentru a le insufla spiritul de unitate și patriotism.

De 1 Decembrie, România…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Horoscopul săptămânii 1-7 decembrie. Oportunități și provocări pentru fiecare zodie

Publicat

horoscop sursa pexels.jpg






Prima săptămână a lunii decembrie marchează tranziția spre energia iernii și invită la introspecție, planificare și armonizare a relațiilor personale și profesionale.

Astrele ne provoacă să fim atenți la modul în care ne exprimăm emoțiile, la deciziile pe care le luăm și la oportunitățile care apar pe neașteptate.

Berbec (21 martie – 19 aprilie)

Această săptămână te încurajează să fii mai…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe