Connect with us

ACTUALITATE

Olanda: 30 de persoane au fost arestate în timpul unei manifestaţii împotriva restricţiilor sanitare

Publicat

Poliţia olandeză a arestat duminică 30 de persoane la Amsterdam în timpul unei manifestaţii, interzise de autorităţi, contra restricţiilor sanitare în vigoare în Ţările de Jos, unde un nou lockdown a fost impus în faţa răspândirii variantei Omicron, informează AFP.

Mii de persoane s-au adunat în Museumplein, una dintre principalele pieţe ale capitalei olandeze, cei mai mulţi fără mască de protecţie şi încălcând regulile de distanţare fizică. Primarul Femke Halsema a emis un ordin de urgenţă, autorizând poliţia să elibereze piaţa pentru că protestatarii au încălcat interdicţia ce vizează adunările publice în cel mai recent val al epidemiei de COVID-19.

„În urma cererii primarului, poliţia a intervenit şi în total 30 de suspecţi au fost arestaţi”, a anunţat poliţia într-un comunicat, precizând că patru poliţişti au fost răniţi.

Persoanele au fost arestate pentru încălcarea ordinii publice, agresiune, posesie de arme şi nerespectarea forţelor de ordine, a adăugat poliţia.

Cel puţin doi manifestanţi au fost răniţi, au raportat mass-media locale.

Poliţia antirevoltă a fost desfăşurată la faţa locului şi unii poliţişti au fost nevoiţi să recurgă la forţă atunci când unii manifestanţi au refuzat să părăsească piaţa în pofida unui avertisment, potrivit poliţiei.

„Aici este Olanda! Puterea poporului!”, a scandat unul dintre manifestanţi.

Restricţiile sanitare sunt severe în Ţările de Jos

Restricţiile sanitare sunt severe în Ţările de Jos. Un nou lockdown a fost impus populaţiei cu o săptămână înainte de Anul Nou, în faţa noului val de COVID-19 şi răspândirii variantei Omicron.

Toate magazinele neesenţiale, restaurantele, barurile, sălile de cinema, muzeele şi teatrele vor fi închise până pe 14 ianuarie, iar şcolile până cel puţin pe 9 ianuarie.

În exterior sunt autorizate reuniunile a maxim două persoane, exceptând funeraliile. Însă nicio restricţie de circulaţie nu a fost încă decisă. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfinții Mucenici Carp, Papil, Agatodor și Agatonica

Publicat

calendar ortodox 2025: sfinții mucenici carp, papil, agatodor și agatonica

Publicitate

Acești sfinți mucenici ai lui Hristos au trăit pe vremea împăratului Deciu (249-251) și a lui Valerian, proconsulul Asiei și au pătimit în cetatea Pergam. Sfântul Mucenic Carp a fost episcopul Tiatirei iar Sfântul Papil a fost diaconul lui Carp. Au fost prinși și îndemnați să aducă ofrande zeilor. Refuzând să jertfească zeilor, au fost supuși la multe chinuri.

Au fost legați de cai și târâți de la Tiatira până la Sardia, însă un înger…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (394)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (394)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist:

GHEORGHE MEDIAN, UN OM CU UN DESTIN EXEMPLAR 

Gheorghe Median s-a născut pe 11 octombrie 1949 în localitatea  Rîncezi (azi Nucşoara de Jos, comuna Poseşti) din judeţul Prahova. După absolvirea Facultăţii de Istorie – Filosofie a Universităţii din Iaşi, Gheorghe Median s-a ataşat cu toată fiinţa sa spaţiului botoşănean, remarcându-se ca istoric, eseist şi publicist….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO Bucurie și emoție duhovnicească în Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Botoșani: Părintele Olivian Sandu, noul păstor al credincioșilor, a fost învestit

Publicat

video bucurie și emoție duhovnicească în parohia „sfântul mare mucenic

Publicitate

Duminică, biserica Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Botoșani a fost plină ochi de credincioși veniți să trăiască un moment de aleasă încărcătură duhovnicească, învestirea noului preot paroh, părintele Olivian Sandu, un slujitor al altarului cunoscut pentru blândețea și apropierea sa față de copii și tineri.

O zi a emoțiilor și a binecuvântării

Evenimentul a fost precedat de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Copiii, în centrul acțiunii: ISU Botoșani marchează Ziua Internațională a Reducerii Riscului de Dezastre prin educație și prevenire

Publicat

copiii, în centrul acțiunii: isu botoșani marchează ziua internațională a

Publicitate

Cu ocazia Zilei Internaționale a Reducerii Riscului de Dezastre, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani a continuat și astăzi seria activităților dedicate informării și educației preventive.

Sub sloganul „Copii protejați, comunitate sigură”, pompierii au fost, din nou, prezenți în locuri aglomerate din municipiile Botoșani și Dorohoi, unde au stat de vorbă cu cetățenii despre cum să reacționeze…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe