Connect with us

ACTUALITATE

Olt, primul județ din țară complet racordat la sistemul național de transport gaze

Publicat

conducta

Judeţul Olt are o reţea de transport gaze bine dezvoltată şi ar putea fi primul din ţară în care toate localităţile să fie racordate la sistemul naţional de transport gaze, a afirmat, luni, directorul general Transgaz, Ion Sterian, la o întâlnire cu reprezentanţii Consiliului Judeţean (CJ) şi primăriilor din judeţ.

Potrivit unui comunicat al CJ Olt, o întâlnire tehnică de lucru privind racordarea unor localităţi la gaze naturale sau extinderea reţelei existente de transport gaze a avut loc la sediul instituţiei, cu participarea reprezentanţilor unităţilor administrativ-teritoriale din judeţ şi a unor reprezentanţi din conducerea Transgaz.

"A fost o întâlnire strict tehnică. Transgaz are, în judeţul Olt, o reţea de transport bine dezvoltată, ce poate conferi judeţului Olt posibilitatea de a fi judeţ - pilot, primul din ţară în care toate localităţile să fie racordate la sistemul naţional de transport gaze, care, într-un termen de implementare rezonabil, să ducă la dezvoltarea durabilă a localităţilor, a judeţului, aducând un beneficiu major atât mediului afaceri, cât şi populaţiei", a declarat Ion Sterian, citat în comunicat.

Preşedintele CJ Olt, Marius Oprescu, iniţiatorul întâlnirii, a asigurat primarii de susţinerea şi deschiderea instituţiei faţă de realizarea proiectelor de racordare la reţeaua de gaze sau de extindere a reţelei de gaze.

"Am iniţiat această întâlnire, fiind un domeniu prioritar de investiţii pentru fiecare localitate, pentru ca toţi cei interesaţi să primească informaţii esenţiale, concrete, direct de la echipa de conducere a Transgaz, dar mai ales pentru a-i asigura de sprijinul instituţiei noastre în susţinerea demersurilor privind acest obiectiv de investiţii", a declarat Marius Oprescu.

Din conducerea Transgaz au fost prezenţi la Slatina, alături de directorul general, directorul de proiectare şi cercetare, Mihai Leacu, precum şi directorul departamentului dezvoltare, Ion Tătaru, ei prezentând posibilităţile de racordare a localităţilor la sistemul naţional de transport gaze naturale. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Ordonanța „trenuleț”, care va fi adoptată marți, clarifică ce s-a stabilit în ultimele întâlniri ale coaliției de guvernare

Publicat

ordonanța „trenuleț”, care va fi adoptată marți, clarifică ce s a

Publicitate

Ordonanța ‘trenuleț’, care va fi adoptată marți, clarifică ceea ce s-a convenit la ultimele întâlniri ale coaliției de guvernare, stabilind, între altele, creșterea salariului minim și scăderea impozitului IMCA pe cifra de afaceri, a anunțat prim-ministrul Ilie Bolojan.

‘Măsurile care sunt propuse a fi adoptate mâine se iau an de an. Sunt anumite prevederi care au fost amânate de la un an la altul, din păcate trebuie să continuăm această...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Două opționale noi pentru elevii de gimnaziu: „Educație media” și „Educație pentru viață”, introduse în programele școlare

Publicat

două opționale noi pentru elevii de gimnaziu: „educație media” și

Publicitate

Două opționale noi pentru elevii de gimnaziu: Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a aprobat programele școlare pentru disciplinele opționale noi din curriculumul la decizia elevului, respectiv ”Elemente de educație media digitală” pentru clasa a VI-a și ”Educație pentru viață: alege! acționează! inspiră!” pentru clasele a V-a – a VII-a, scrie alba24.ro.

”Ambele discipline vizează competențe fundamentale pentru lumea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Urban Serv SA: Program special de lucru in perioada sărbătorilor de iarnă 2025 – 2026

Publicat

urban serv sa: program special de lucru in perioada sărbătorilor

Publicitate

Program special de lucru in perioada sărbătorilor de iarnă 2025 – 2026

MUNICIPIUL BOTOSANI

Programul de prestare a activitații de colectare și transport pentru zilele de sărbatori legale de la finalul anului 2025 și inceputul anului 2026 efectuate de operatorul Urban Serv SA:

  • 12.2025 – Program prelungit 12 ore (06:00 – 18:00)
  • 12.2025 – Nu se lucrează ( Depozitul de la Stăuceni este închis)

  Se recuperează în data de 27.12.2025

  • 12.2025 –...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Minoră de 15 ani dispărută din județul Botoșani. Familia cere ajutorul populației

Publicat

minoră de 15 ani dispărută din județul botoșani. familia cere

Publicitate

O adolescentă în vârstă de 15 ani, Ciobanu Andreea Claudia, din localitatea Bădiuți, județul Botoșani, este dată dispărută după ce a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit până în prezent.

Potrivit informațiilor furnizate de autorități, minora s-a născut la data de 10 octombrie 2010, în municipiul Dorohoi, județul Botoșani. Aceasta locuia împreună cu familia în localitatea Bădiuți (oraș Ștefănești), pe strada Prof. Punga...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe