EVENIMENT
Om de afaceri din Timiș, trimis în judecată de procurorii DNA, pentru dare de mită
Procurori ai Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) - Serviciul Teritorial Timişoara au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a unui om de afaceri pentru dare de mită.
În rechizitoriul întocmit, procurorii au reţinut, în esenţă, că în perioada 16 noiembrie 2021 - 7 aprilie 2022, inculpatul i-ar fi promis unui funcţionar din cadrul Primăriei Comunei timişene Giroc (martor în cauză) diferite sume de bani în legătură cu exercitarea unor atribuţii de serviciu, arată un comunicat al DNA remis, miercuri, AGERPRES.
Concret, inculpatul i-ar fi promis martorului sumele de 40.000 euro pentru eliberarea a două adeverinţe din care să rezulte în mod nereal că două parcele de teren (de 7.882 mp şi de 6.529 mp) fac parte din intravilanul localităţii, deşi acestea figurau în realitate în extravilan, precum şi suma de 50.000 euro pentru obţinerea documentaţiei necesare construirii unui ansamblu de locuinţe (certificat de urbanism, autorizaţie de construire etc.) care urma să se realizeze pe un teren în suprafaţa de 6.600 mp, situat pe raza aceleiaşi comune.
Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Timiş cu propunere de a se menţine măsura preventivă dispusă în cauză. Agerpres
EVENIMENT
CJ Cluj caută finanțare alternativă pentru Spitalul Monobloc de Copii. Alin Tișe: Credit de 250 de milioane de euro prin BEI
Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, a declarat marți, la ZiuaLive, că administrația județeană caută soluții alternative de finanțare pentru Spitalul Monobloc de Copii, inclusiv prin contractarea unui credit de 250 de milioane de euro prin Banca Europeană de Investiții (BEI), în condițiile în care finanțarea prin PNRR rămâne incertă.
Alin Tișe a explicat că proiectul Spitalului de Copii nu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Premieră. UMF lansează primul curs de chirurgie robotică urologică. Anca Buzoianu: Chirurgia robotică a început la Cluj
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj găzduiește în această perioadă primul curs de chirurgie robotică urologică din România, intitulat WetLab, destinat medicilor specialiști și primari urologi. Evenimentul se desfășoară în cadrul Centrului de Aptitudini Practice și Simulare în Medicină și marchează un pas important în dezvoltarea chirurgiei robotice la nivel național.
...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Fotbalistul Denis Crișan revine la Cluj-Napoca și devine noul atacant al CFR-ului. A fost crescut de crescut de PSV și Espanyol
CFR Cluj continuă strategia de a investi în tineri jucători cu potențial, anunțând oficial transferul lui Denis Crișan, atacant lateral în vârstă de doar 18 ani. Fotbalistul revine la Cluj-Napoca, orașul său natal, și devine jucătorul echipei din Gruia.
Format în academii de prestigiu din Europa, Denis Crișan are deja un parcurs remarcabil la nivel juvenil. Acesta a făcut parte din renumita academie a celor...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Clădirea emblematică din cărămidă roșie a fostei fabrici Carbochim, într-o nouă etapă de transformare
Prin lucrările de reabilitare a clădirii administrative cu fațadă din cărămidă roșie de pe fosta platformă Carbochim, una dintre cele mai reprezentative construcții industriale ale orașului, păstrate în cadrul proiectului mixed-use RIVUS, este reconsolidată și pregătită pentru etapele următoare.
Clădirea, imagine emblematică a fostei fabrici Carbochim, a fost construită între anii 1949–1952 și are o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
