EVENIMENT
OMS îndeamnă țările europene să limiteze creşterea numărului de cazuri de afecţiuni stomatologice
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a publicat joi un nou raport prin care îndeamnă țările europene să ia măsuri urgente împotriva creșterii numărului de afecțiuni stomatologice. Agenția de presă DPA a relatat despre acest apel.
Unul din doi adulţi - 50,1% - din statele membre OMS din regiunea Europei s-a confruntat cu o afecţiune majoră a cavităţii bucale în 2019, conform raportului.
Directorul regional al OMS, Hans Kluge, a declarat că această situaţie se regăseşte la nivel global, fiind estimat că aproximativ 3,5 miliarde de persoane din toată lumea se confruntă cu probleme precum cariile şi pierderea dinţilor.
În Europa, numărul total al persoanelor afectate este de 466 de milioane.
Kluge a adăugat că persoanele defavorizate şi marginalizate sunt afectate în mod disproporţionat.
OMS a indicat în raportul său că 53 de state membre din Europa şi Asia Centrală trebuie să îşi îmbunătăţească accesul la servicii de bază de îngrijire a sănătăţii orale.
OMS îndeamnă țările europene să limiteze creşterea numărului de cazuri de afecţiuni stomatologice. Care sunt principalii factori ai afecţiunilor cavităţii bucale
Serviciile stomatologice sigure, eficiente şi gratuite sau la preţuri accesibile sunt esenţiale, a indicat OMS Europa cu sediul la Copenhaga.
Sănătatea orală este o componentă esenţială a îngrijirilor medicale, se subliniază în raport.
Aceasta contribuie la "funcţii esenţiale, precum mâncat, respirat şi vorbit şi atinge dimensiuni psihosociale, cum ar fi încrederea în sine, starea de bine şi capacitatea de a socializa şi de a lucra fără durere, disconfort şi jenă", se menţionează în raport.
Pe lângă consumul de zahăr, OMS a inclus tutunul, alcoolul, traumele şi igiena orală deficitară pe lista factorilor principali ai afecţiunilor cavităţii bucale.
Cariile reprezintă cea mai frecventă problemă de sănătate netransmisibilă la nivel mondial.
Nu ar trebui să fie aşa, însă, a precizat Kluge, adăugând că în prezent sunt disponibile toate instrumentele necesare pentru prevenţie. El a notat că noile politici pentru reducerea consumului de zahăr ar putea reprezenta un început bun. Agerpres
EVENIMENT
Ce pedeapsă a primit un șofer care a provocat un accident mortal pe Autostrada A1, Sebeș-Deva. Cum s-a produs tragedia
Un șofer care în urmă cu mai mulți ani a provocat un accident mortal pe Autostrada A1, Sebeș-Deva. Accidentul rutier s-a petrecut în data de 5 decembrie 2022, iar o decizie în primă instanță a fost dată de magistrații Judecătoriei Sebeș pe 29 ianuarie 2026.
La mai bine de trei ani de la momentul accidentului rutier, magistrații au dat o decizie în acest caz. În urma accidentului un șofer a decedat, iar cel de al doilea s-a ales cu o condamnare pentru ucidere din culpă.
În...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Schioare din Cluj, de doar 17 ani, în echipa României la Jocurile Olimpice de la Milano Cortina. Va concura la slalom
O schioare din Cluj, în vârstă de doar 17 ani, Sofia Moldovan, face parte din echipa României care va participa în perioada 6-22 februarie la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano Cortina. Sofia, care este cea mai tânără sportivă din delegație, va concura la slalom.
Aceasta este elevă în clasa a X-a la Liceul Waldorf din Cluj-Napoca.
”Schiul alpin va trimite la Milano Cortina 2026 cea mai tânără...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Scandal de hărțuire sexuală, judecat la Curtea de Apel Alba: Primar condamnat, după ce a solicitat favoruri sexuale unei angajate
Cazul fostului primar din comuna Călinești, județul Argeș, Mihai Georgescu, se va judeca în apel la Curtea de Apel Alba Iulia. Este vorba despre un caz rar întâlnit în instanțele din România folosirea abuzivă a funcţiei în scop sexual.
Mai exact fostul primar a fost condamnat după ce a cerut favoruri sexuale din partea unei angajate pentru promovare. Angajata primăriei, nu a acceptat acest lucru, ba mai mult de atât a înregistrat conversațiile cu acesta.
Apoi a făcut o...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Prioritățile deputatului PSD de Cluj, Remus Lăpușan: Susținerea producției românești, accelerarea lucrărilor la Autostrada A3
Deputatul PSD de Cluj, Remus Lăpușan, va susține în sesiune parlamentară care începe luni, inițiative legislative și măsuri publice care să contribuie atât la dezvoltarea județului Cluj, cât și la consolidarea politicilor naționale de dezvoltare ale României, având ca obiectiv creșterea calității vieții, reducerea inegalităților și modernizarea serviciilor publice.
1. Dezvoltare locală și investiții...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

