Connect with us

ACTUALITATE

OMS va stabili în curând recomandările de utilizare a pastilelor antivirale contra COVID-19

Published

on

Oficiali din cadrul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) au precizat vineri că speră să convoace în curând o şedinţă pentru a stabili recomandări de utilizare a pilulelor antivirale contra COVID-19, adăugând că acestea oferă noi perspective ''foarte atractive'' pentru tratamentul clinic, informează Reuters.

Marea Britanie a devenit prima ţară care a autorizat, la începutul acestei luni, utilizarea unei pastile antivirale pentru tratarea COVID-19. Janet Diaz, coordonatoarea echipei clinice însărcinate cu răspunsul anti-COVID-19 din cadrul OMS, a precizat că o reuniune a grupului pentru redactarea recomnadărilor va lua în considerare pastilele anti-COVID-19 la următoarea şedinţă, care va avea loc peste trei săptămâni.

Descoperirile preliminare referitoare la pilule sunt '' foarte, foarte binevenite''

Un alt oficial al OMS, Mike Ryan, a spus că descoperirile preliminare referitoare la pilule sunt '' foarte, foarte binevenite'' adăugând că ''un proces minuţios'' nu este necesar pentru ca tratamentul să devină disponibil la scară mai largă.

''În mod clar, a dispune de o a doua abordare pentru tratarea celor care se infectează este foarte plăcut şi să poţi salva vieţi în acest fel este de asemenea foarte plăcut'', a spus el.

Săptămâna trecută, Pfizer Inc a anunţat că pilula sa experimentală pentru tratarea COVID-19 a redus cu 89% riscul de spitalizare sau deces în cazul adulţilor cu risc de a dezvolta o formă severă a bolii.

Discuţiile vizând un tratat internaţional pentru îmbunătăţirea răspunsului la pandemie au avansat

În cadrul aceleiaşi informări de presă, principalul jurist al OMS, Steven Solomon, a precizat că discuţiile vizând un tratat internaţional pentru îmbunătăţirea răspunsului la pandemie au avansat înaintea unei reuniuni importante a acestui organism la finalul acestei luni.

''Avem motive să credem că aceştia (membrii OMS) vor ajunge la o concluzie fructuoasă'', a spus el.

Discuţiile avansează de asemenea asupra unei autorizări pentru utilizare de urgenţă a vaccinului rusesc anti-COVID-19 Sputnik V, a precizat Mariangela Simao din cadrul OMS, adăugând că sunt necesare verificări suplimentare. ''Procesul a fost pus din nou în mişcare, iar asta înseamnă veşti foarte bune'', a spus ea. Agerpres

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Guvernul pregătește ordonanța de urgență pentru reformă și relansare economică

Published

on

guvernul pregătește ordonanța de urgență pentru reformă și relansare economică

Reforma administrației publice și pachetul de relansare economică au fost finalizate și vor fi adoptate prin ordonanță de urgență imediat după încheierea avizării, cu câteva amendamente care privesc instituțiile din sistemul de apărare, ordine publică, siguranță națională, educație, sănătate și cultură, au stabilit luni liderii celor patru partide ale coaliției de guvernare și ai grupului minorităților naționale.

Publicitate

Potrivit unei...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Continue Reading

ACTUALITATE

Proiecte de lege pentru protejarea tinerilor de jocurile de noroc, adoptate de Senat

Published

on

proiecte de lege pentru protejarea tinerilor de jocurile de noroc,

Senatul a adoptat, luni, două propuneri legislative pentru modificarea OUG 77/2009 privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc, cu măsuri pentru protejarea tinerilor.

Publicitate

Primul proiect prevede majorarea de la 18 la 21 de ani a vârstei minime pe care trebuie să o aibă participanții la jocuri de noroc și interzicerea accesului în sălile dedicate pentru persoanele cu vârsta mai mică de 21 de ani.

Al doilea proiect stabilește interdicția de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Continue Reading

ACTUALITATE

VIDEO: Tineri polițiști, instruiți prin scenarii operative la Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani

Published

on

video: tineri polițiști, instruiți prin scenarii operative la inspectoratul de

În perioada 02–13 februarie 2026, agenții de poliție, absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina – promoția ianuarie 2026, repartizați la Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani , au participat la un program intensiv de pregătire organizat sub coordonarea Serviciului de Pregătire Profesională din cadrul instituției.

Publicitate

Programul a fost conceput pe baza unor strategii de instruire interactivă, care au inclus...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Continue Reading

ACTUALITATE

Cateheză despre familia creștină, în Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani, în cadrul proiectului „Familia – dar al lui Dumnezeu, jertfă și misiune în lumina Evangheliei”

Published

on

cateheză despre familia creștină, în parohia „sfântul ioan botezătorul” din

Sâmbătă, 14 februarie, în Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani, în cadrul proiectului „Familia – dar al lui Dumnezeu, jertfă și misiune în lumina Evangheliei”, a avut loc cateheza cu tema „Familia creștină azi: valori, provocări și misiune”. Întâlnirea a reunit tineri din comunitate, într-un dialog deschis despre rolul și responsabilitatea familiei în societatea contemporană.

Publicitate

Discuțiile au pornit de la înțelegerea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Continue Reading