EVENIMENT
Operațiune a Poliției Române de căutare a persoanelor dispărute sau urmărite. Condamnat din Alba, de negăsit
Peste 200 de persoane dispărute sau pe numele cărora existau mandate emise de instanţele de judecată au fost depistate în această săptămână, a anunțat Poliția Română. ”Săptămâna aceasta, a fost clarificată situaţia în 217 cazuri de persoane dispărute sau pe numele cărora existau mandate emise de instanţele de judecată”, se arată într-un comunicat al instituției.

Totuși, lista celor mai căutate personaje rămâne aceeași. Printre nume celebre, precum Puiu Popoviciu, Codruț Manta sau Zaher Iskandarani, se regăsește și numele unui bărbat din Alba, pe care polițiștii îl caută de ani buni. Este vorba despre Claudiu Pâclișan, din Vințu de Jos, născut în Sebeș în 1974, care are un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea pentru prostituție și proxenetism.
Potrivit IGPR, în perioada 19 – 25 octombrie, poliţiştii de investigaţii criminale au depistat, la nivel naţional, 149 de persoane semnalate ca fiind dispărute, dintre care 94 de minori.
De asemenea, în această perioadă, au fost depistate 68 de persoane urmărite în temeiul legii. Dintre acestea, 50 aveau emise pe numele lor mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, 10 – mandate de arestare preventivă, 6 erau urmărite în baza unui mandat european de arestare, iar 2 aveau sentinţe penale de internare în unităţi medicale de specialitate.
EVENIMENT
Mâncarea perfectă în caz de război sau criză majoră: Ce preparat poate fi consumat timp de zile sau săptămâni la rând
Mâncarea perfectă în caz de război sau criză majoră: Ce preparat ar alege un specialist în nutriție dacă ar fi nevoit să mănânce un singur lucru timp de zile, săptămâni sau chiar în situații extreme, precum un război ori un scenariu de criză majoră?
Dacă o persoană ar fi nevoită să mănânce un singur aliment sau foarte puține alimente pe termen mai lung (zile, săptămâni sau în situații extreme precum război, foamete, criză majoră), criteriile esențiale…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Creșa „Martinel” și Grădinița „Poienița” modernizate complet pentru 200 de copii. Emil Boc: Educația e pe primul loc
O nouă investiție majoră în educație a fost finalizată luni la Cluj-Napoca. Creșa „Martinel” și Grădinița „Poienița” din cartierul Gheorgheni au fost modernizate integral printr-un proiect finanțat din fonduri europene, oferind condiții moderne, sigure și eficiente energetic pentru aproximativ 200 de copii.
Primăria Cluj-Napoca a finalizat lucrările de renovare energetică ale unității…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Taxa pe mașini de lux 2025. Cine datorează impozitul special, cum se calculează și cum se declară la Fisc
Taxa pe mașini de lux 2025: Persoanele sau firmele care dețin mașini de lux au obligația de a depune o declarație la Fisc și de a plăti impozit special pe aceste bunuri. Termenul limită este 31 decembrie 2025.
Obligația fiscală este pentru persoanele fizice și persoanelor juridice care au în proprietate autoturisme înmatriculate sau înregistrate în România, a căror valoare de achiziţie individuală depăşeşte 375.000 lei (circa 75.000 de euro).
Acest impozit se declară…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Moțiunea AUR împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, adoptată de Senat cu sprijinul parlamentarilor PSD
Moțiunea simplă inițiată de AUR împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, a fost adoptată luni de Senat. Reprezentanții PSD au anunțat că votează pentru.
S-au înregistrat 74 voturi pentru, 43 contra, o abținere.
Senatul a votat luni moțiunea simplă inițiată de AUR intitulată ”Prahova sub asediu. Peste 100.000 de români condamnați la sete și boală sub privirea complice a ministrei mediului, Diana Buzoianu”.
Semnatarii documentului au cerut demisia ministrei…
Citește mai mult pe Alba24.ro




