EVENIMENT
Operațiune ”anti-fake” la Alba Iulia: Polițiștii au confiscat haine contrafăcute în valoare de peste 9.600 lei, de la un magazin
Operațiune ”anti-fake” la Alba Iulia: Polițiștii au confiscat haine contrafăcute în valoare de peste 9.600 de lei de la un magazin din Alba Iulia.
Reprezentanții IPJ Alba au transmis că, la data de 17 aprilie 2024, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au indisponibilizat, în vederea confiscării, 52 de articole vestimentare.
Marfa, în valoare de 9.610 lei, a fost descoperită în urma unui...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Dosarul în cazul incendiului de la UM Cugir: cercetările continuă ”in rem”. Nicio persoană nu este achetată penal
La patru luni și jumătate de la incendiul produs la Uzina Mecanică din Cugir, cercetările penale se desfășoară în continuare ”in rem” cu privire la fapte. Nicio persoană nu este urmărită penal în acest caz.
O incendiu puternic s-a produs în noaptea de 1/2 august 2025, în jurul orei 1.00, la Uzina Mecanică din Cugir, într-o hală unde era depozitată muniție. A fost afectată o suprafață de 700 de metri pătrați.
Pompierii au intervenit cu roboți de la distanță din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Președintele PNL Cluj, Daniel Buda, după demisia primarului din Huedin: Mircea Moroșan rămâne un reper de performanță
Președintele PNL Cluj, europarlamentarul Daniel Buda, a declarat, după anunțul demisiei lui Mircea Moroșan din funcția de primar al orașului Huedin, că respectă dreptul fiecăruia de a-și croi propriul drum în viață.
Buda a mai spus că, în toți anii în care Mircea Moroșan a fost primar, acesta și-a pus amprenta în dezvoltarea orașului Huedin.
“Și-a pus amprenta asupra a tot ceea ce a însemnat...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Trafic restricționat pe Autostrada A1, între Săliște și Apoldu de Jos. Se lucrează la recuperarea unui TIR răsturnat
Traficul rutier este restricționat miercuri după-amiaza pe Autostrada A1 Sibiu - Sebeș, între Săliște și Apoldu de Jos. Potrivit DRDP Brașov, se lucrează la recuperarea unui TIR răsturnat.
Zona este presemnalizată cu balize si sageată luminoasă până la ridicarea autotrenului.


Drumarii transmit șoferilor să circule cu prudență în zonă.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Guvernul forțează digitalizarea: Primăriile care nu se înrolează pe Ghișeul.ro vor rămâne fără banii de la buget. PROIECT
Primăriile care nu se înrolează pe Ghișeul.ro vor rămâne fără banii de la buget. Guvernul pregătește o măsură pentru accelerarea digitalizării administrației publice locale. Un proiect de lege privind reforma administrației, aflat în dezbatere publică la Ministerul Dezvoltării, impune primăriilor din întreaga țară să se înroleze în platforma Ghiseul.ro în maximum șase luni de la intrarea în vigoare a legii.
Sancțiunea pentru nerespectarea măsurii este drastică:...
Citește mai mult pe Alba24.ro
