Connect with us

ACTUALITATE

Opoziţia israeliană se apropie de un acord istoric

Publicat

Negocierile dintre partidele israeliene de opoziţie se apropie de final. Formarea unui guvern de coaliţie în Israel fără Likud ar duce la sfârşitul prezenței lui Benjamin Netanyahu la conducerea Guvernului, el fiind cel mai longeviv prim-ministru al ţării.

Liderul partidului de centru, Yair Lapid, este aproape de a ajunge la un acord de formare a unei coaliţii de guvernare cu liderul ultra-naţionalist, Naftali Bennett, informează BBC.

Liderii partidului condus de Bennett au vorbit duminică în favoarea acordului. Lapid, în vârstă de 57 de ani, are termen până miercuri să formeze un nou guvern de coaliţie.

Presa israeliană sugerează că ambele părţi s-au apropiat de un acord care l-ar vedea pe Naftali Bennett, în vârstă de 49 de ani, să ocupe funcţia de prim-ministru timp de doi ani, iar apoi să fie înlocuit de Yair Lapid pentru a doua jumătate a mandatului.

Bennett urmează să facă o declaraţie duminică seara în care să-şi declare oficial sprijinul pentru acord.

Partidul său, Yamina, deţine un şase locuri esenţiale în parlamentul de 120 de membri, care ar conferi unei coaliţii de opoziţie formată din partidele de dreapta, centriste şi de stânga o majoritate clară.

Benjamin Netanyahu, în vârstă de 71 de ani, judecat pentru fraudă, se află la putere de 12 ani şi a dominat politica israeliană de o generaţie. Partidul lui Netanyahu, Likud, nu a obţinut o majoritate decisivă la alegerile generale din martie. A fost al patrulea vot neconcludent din doi ani.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Incendiu puternic în parcarea unui service auto din Botoșani: Două mașini distruse, alte vehicule și acoperișul afectate

Publicat

incendiu puternic în parcarea unui service auto din botoșani: două

Publicitate

Un incendiu violent a izbucnit, duminică după-amiază, în parcarea unui service auto din municipiul Botoșani, provocând pagube importante și un val de panică în rândul celor aflați în zonă. Flăcările au cuprins rapid două autoturisme, extinzându-se ulterior către clădirea service-ului și amenințând să afecteze alte patru mașini aflate în apropiere. Doar intervenția rapidă și profesionistă a pompierilor a prevenit o catastrofă.

Alarma a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Noul Guvern Bolojan, aproape gata: 5 vicepremieri; 6 miniștri PSD; 4 – PNL; 4 – USR; 2 – UDMR

Publicat

noul guvern bolojan, aproape gata: 5 vicepremieri; 6 miniștri psd;

Publicitate

Noul Guvern care va fi condus de Ilie Bolojan va avea cinci vicepremieri, șase miniștri de la PSD, patru – PNL, patru – USR și doi – UDMR, relatează agerpres.ro.

PSD, PNL, UDMR și USR au stabilit în acest sfârșit de săptămână propunerile de miniștri care vor face parte din Guvernul Bolojan.

Componența noului Executiv va fi:

Ilie Bolojan – premier

* Marian Neacșu – vicepremier

Tánczos Barna – vicepremier

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de duminică, 22 iunie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 22 iunie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, duminică, 22 iunie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase, 22 iunie 2025:

Loto 6/49: 17, 27, 31, 18, 38, 5

Loto 5/40: 26, 23, 38, 35, 34, 8

Joker: 10, 16, 42, 22, 38 + 16

Noroc: 8 1 1 9 9 7 0

Publicitate

Noroc Plus: 1 0 4 9 9 9

Super Noroc: 9 4 6 2 8 9


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (362)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (362)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist:

EMINESCU PEDAGOG (VIII) 

În preocupările lui Eminescu privind didactica se pot întâlni și puncte de vedere privind personalitatea învățătorului.  În raportul nr. 217 / 76 pe care Eminescu îl adresează Ministerului Instrucției de atunci, Toma Chiricuță găsește  o atitudine tranșantă: „Asupra unui învățător nu trebuie însă să atârne nici măcar pretextul unei…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe