EVENIMENT
Opt administratori de firme de construcții, REȚINUȚI de poliție. Percheziții în trei județe și București, într-un dosar de evaziune fiscală de peste 2 milioane lei
Opt administratori de firme de construcții au fost reținuți de polițiștii din Bistrița-Năsăud, în urma unor percheziții în trei județe și București, într-un dosar de evaziune fiscală cu prejudiciu de 2,3 milioane lei.
Potrivit IPJ Bistrița-Năsăud, în perioada 2015-2019, opt persoane, în calitate de administratori ai unor societăți comerciale care ar fi activat în domeniul construcțiilor, ar fi dispus înregistrarea în evidenţele contabile a unor facturi fiscale, care nu reprezentau operaţiuni reale, emise de către alte societăți comerciale.
Citește și: VIDEO: Zeci de percheziții în județele Bistrița-Năsăud și Bihor la persoane bănuite de evaziune fiscală
Totodată, bani obținuți din evaziune fiscală ar fi fost transferați în conturile societăților administrate, cu titlul de aport capital sau împrumut asociați, în scopul ascunderii ori disimulării originii ilegale a acestora, sumele de bani fiind astfel supuse procesului de spălare a banilor.
Persoanele juridice sunt bănuite că ar fi implicate în activități evazioniste, prin tranzacționarea fictivă de bunuri și servicii în cadrul unor circuite comerciale complexe cu entități de timp „fantomă” sau „paravan”, vizând în final crearea de avantaje fiscale beneficiarilor de pe raza județului Bistrița-Năsăud.
În realitate, nu ar exista transfer de bunuri între aceste societățile furnizoare și firmele beneficiare și ar fi circulat scriptic doar facturi, care din momentul înregistrării lor în contabilitate, îi ajută pe administratorii acestora să se sustragă de la plata obligațiilor fiscale către statul român.
În acest caz, joi, polițiștii specializaţi în investigarea criminalităţii economice, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bistrița – Năsăud, au efectuat 28 de percheziții, la domiciliile unor persoane și sediile unor societăți comerciale din județele Bistrița-Năsăud, Iași și Galați, precum și din București. Față de 8 persoane a fost dispusă măsura reținerii: doi bărbați, de 56 și 58 de ani, din Bistrița-Năsăud, trei bărbați, cu vârste cuprinse între 28 și 60 de ani, o femeie, de 27 de ani, din județul Iași și un bărbat, de 31 de ani, din județul Galați. În 3 februarie, în aceeași cauză, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au dispus măsura preventivă a reținerii față de o femeie de 62 de ani, din Cluj-Napoca. Cele opt persoane bănuite vor fi prezentate Parchetului de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud, în vederea luării măsurilor legale ce se impun.
Prejudiciul cauzat bugetului de stat este de aproximativ 2.300.000 de lei din evaziune fiscală, spălarea banilor și folosirea cu rea-credință a creditului societății.
În urma perchezițiilor, au fost ridicate documente de evidență contabilă, tehnică de calcul și alte categorii de înscrisuri cu valoare probatorie.
Totodată, au fost identificate și ulterior indisponibilizate sume de bani, în scopul acoperirii prejudiciului cauzat, dar și conturi bancare, în vederea aplicării măsurii sechestrului asigurător.
Au fost puse în aplicare 18 mandate de aducere, persoanele vizate fiind conduse la audieri.
La activități au participat poliţişti din București, Bistrița-Năsăud, Iași și Galați, precum și jandarmi din Bistrița-Năsăud și Iași.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din Poliția Română și al Biroului de Analiză a Informațiilor Bistrița-Năsăud.
Somnul începe în intestin: Microbiomul, noul „regizor” al odihnei. Ce arată cercetările recente și cum ne influențează trilioanele de bacterii.
Legătura surprinzătoare dintre somn și intestin
Cercetări recente sugerează că somnul nu este controlat doar de creier, așa cum se credea până acum. Procesul începe mult mai jos, în intestin — un ecosistem complex în care trăiesc trilioane de bacterii, virusuri și ciuperci ce formează microbiomul intestinal.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident feroviar s-a petrecut sâmbătă seara, în jurul orei 22.00, pe raza localității Tăuți. Din primele informații un tren a lovit un autoturism.
Potrivit reprezentanților ISU Alba, în tren se aflau 15 persone care nu au necesitat îngrijiri medicale.
La fața locului interin pompierii din Alba Iulia cu o autospecială de stingere și o amblulanță SAJ.
De asemenea pompierii au mai comunicat că în urma impactului nu au rezultat persoane încarcerate între fiare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Asociația Profesioniștilor din Presă – Cluj (APPC) vă invita la un dublu eveniment: organizarea unei dezbateri publice despre Transpunerea European Media Freedom Act și Lansarea Anuarului APPC, ediţia aniversară a celor 20 de ani existenţă. Evenimentul va avea loc pe data de 10 decembrie 2025, în intervalul 19:00-21:00, la Centrul pentru Tineret Cluj-Napoca (Str. Iuliu Maniu, Nr. 1)Evenimentul este organizat cu sprijinul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pericolul comenzilor de pe internet: O persoană din Alba a comandat un aparat de sudură, dar a primit o jucărie
Țepele pe internet s-au înmulțit în ultima perioadă. De foarte multe ori persoane de bună credință comandă produse, dar se întâmplă ca la livrare să aibă parte de surprize foarte neplăcute.
Este și cazul unei persoane din Alba, caz descris de magistrații Judecătoriei Alba Iulia, într-o motivare de instanță. Mai exact în data de 2 decembrie, magistrații au admis confirmarea renunțării la urmărirea penală.
Din câte se pare, ”la data 29 iunie 2025 persoana…
Citește mai mult pe Alba24.ro



