Connect with us

ACTUALITATE

Opt companii vor primi ajutoare de stat în valoare totală de 151,1 milioane de lei pentru investiții

Publicat

fonduri europene

Opt companii vor primi ajutoare de stat în valoare totală de 151,1 milioane de lei pentru proiecte de investiţii de 379,1 milioane de lei în sectorul auto, în cel alimentar, turism etc.

„Proiectele aprobate vor crea 882 noi locuri de muncă, au o valoare totală de 379,1 milioane de lei, ajutorul aprobat pentru finanţarea acestora fiind în valoare de 151,1 milioane de lei. Aceste proiecte vor contribui cu 175,4 milioane de lei la dezvoltarea regională, prin taxele şi impozitele suplimentare plătite”, se precizează într-un comunicat al Ministerului Finanţelor Publice remis miercuri AGERPRES.

Primele acorduri de finanţare din 2019 acordate în baza schemei de ajutor de stat 807/2014 pentru stimularea investiţiilor cu impact major în economie au fost semnate miercuri de ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici. Ceremonia s-a desfăşurat la Palatul Victoria, în prezenţa prim-ministrului, Viorica Dăncilă.

Compania Coskunoz MA SRL va primi o finanţare de la stat de 39,2 milioane de lei pentru proiectul de investiţii care vizează înfiinţarea unui nou amplasament de producţie pentru fabricarea de părţi pentru structura principală a autovehiculului, respectiv subansamblu şasiu, pentru industria auto de la nivel naţional şi internaţional.

Maspex România SRL primeşte un ajutor de stat de 23 milioane de le pentru proiectul de extindere a activităţii prin dotarea cu două linii de producţie sucuri şi echipamentele aferente fluxului de producere sucuri şi 22,5 milioane de lei pentru extinderea activităţii de îmbuteliere apă minerală naturală plată şi carbogazificată, prin achiziţia de echipamente.

Mennekes Electric SRL va beneficia de 17,6 milioane de lei pentru o investiţie de tip greenfield pentru producerea de cabluri de încărcare pentru maşinile electrice, Heraeus România SRL primeşte 9,3 milioane de lei pentru extinderea capacităţii actuale de producţie pentru plăci cu circuite imprimate pe substrat ceramic, Electroprecizia Electrical Motors SRL – 7,5 milioane de lei pentru extinderea capacităţii de producţie, CIA Aboliv SA – 3,8 milioane de lei tot pentru un proiect care vizează extinderea capacităţii existente ca urmare a creşterii pe piaţa internă de produse crud uscate, Nymphaea Resorts SRL – 22,1 milioane de lei pentru construirea unei noi structuri de primire turistică cu funcţiuni integrate de cazare, alimentaţie şi agrement, de tip hotel 4* în municipiul Oradea şi Rossini Sleeve Tehnologies SRL – 6,1 milioane de lei pentru extinderea capacităţii de producţie de tuburi baze din fibră de sticlă şi materiale compozite (sleev-uri) pentru piaţa imprimării flexografice şi rotocalc a ambalajelor flexibile cu ajutorul tiparului.

„Semnarea celor nouă proiecte se încadrează în politica Guvernului de încurajare a investiţiilor cu impact major în economie. Aşa cum am subliniat în repetate rânduri, anul 2019 va fi anul dedicat investiţiilor. De aceea, am prevăzut în buget cele mai mari alocări de la deschiderea schemei până în prezent, astfel încât, toţi cei care vor sa investească în economia românească să o poată face”, a precizat Eugen Teodorovici, ministrul Finanţelor Publice.

Ministerul Finanţelor Publice administrează schema de ajutor de stat, instituită prin H.G. nr.807/2014, care are ca obiectiv dezvoltarea regională prin stimularea investiţiilor cu impact semnificativ în economie prin finanţarea activelor corporale şi necorporale aferente proiectelor de investiţii.

În Legea bugetului de stat nr. 50/2019 sunt prevăzute credite de angajament pentru acordarea de ajutoare de stat în valoare de peste 1,6 miliarde de lei, ceea ce presupune finanţarea unor proiecte de investiţii de cel puţin 4 miliarde de lei, precizează MFP.

„Cererile de acord pentru finanţare se depun şi se analizează în sesiune continuă. În situaţia în care bugetul alocat schemei se epuizează, MFP va asigura la rectificarea bugetară sumele necesare, astfel încât toate proiectele eligibile să primească finanţare pentru implementare. Pentru a facilita accesul la finanţare pentru cât mai multe proiecte de investiţii cu impact major în economie, MFP a adoptat o serie de modificări de flexibilizare şi simplificare a schemei de ajutor de stat 807/2014, una dintre cele mai importante este diminuarea plafonului minim al proiectelor de investiţii eligibile la 1 milion de euro”, se mai arată în comunicatul citat.
AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: Sfânta Cuvioasă Teodora va avea casă la Botoșani. PS Nichifor Botoșăneanul a pus piatra de temelie a noii biserici. Pr. Cătălin Ailenei a fost hirotesit iconom stavrofor

Publicat

video: sfânta cuvioasă teodora va avea casă la botoșani. ps

Publicitate

De Ziua Națională a României, credincioșii din Botoșani au avut parte de un eveniment rar, cu mare încărcătură duhovnicească, slujba de sfințire a locului pe care se va construi biserica închinată Sfintei Teodora de la Sihla, împreună cu punerea pietrei de temelie și frumoasei sfințirea troițe amplasate în interior, închinată Sfinților Cuvioși Cleopa și Paisie de la Sihăstria. Slujba a fost oficiată de Preasfințitul Nichifor în fruntea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Grenadă de mână defensivă, descoperită într-o pădure din Drislea

Publicat

foto: grenadă de mână defensivă, descoperită într o pădure din drislea

Publicitate

Un element de muniție rămas neexplodat din timpul conflictelor armate, a fost descoperit, astăzi, într-o pădure din localitatea Drislea, de un bărbat pasionat de detecția metalelor. Realizând pericolul, acesta a chemat în sprijin echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Nicolae Iorga” al Judeţului Botoșani.

 

Pirotehnicienii au constatat faptul că este vorba de o grenadă de mână ofensivă model RG -42, în perfectă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Defilare cu tricolorul și emoție la Știubieni: Elevii din ansamblul „Valea Bașeului” au sărbătorit Ziua Națională a României

Publicat

defilare cu tricolorul și emoție la Știubieni: elevii din ansamblul

Publicitate

Ziua Națională a României a fost sărbătorită astăzi cu emoție și mândrie de elevii Școlii Gimnaziale Nr.1 Știubieni și ai Școlii Gimnaziale Nr.2 Negreni, reuniți în Ansamblul folcloric „Valea Bașeului”. Copiii au ales să marcheze 1 Decembrie alături de comunitatea locală, transformând satul într-o adevărată scenă de tradiții și patriotism.

Evenimentul a început în fața Primăriei Comunei Știubieni, unde elevii, îmbrăcați în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Ceremonie impresionantă la Darabani de Ziua Națională

Publicat

foto: ceremonie impresionantă la darabani de ziua națională

Publicitate

Comunitatea din Darabani a demonstrat că știe să prețuiască valorile naționale și au cinstit cum se cuvine sărbătoarea tuturor românilor.

,,1 Decembrie, Ziua Națională, ziua unității, ziua în care ne reamintim cu mândrie de cei care au crezut în unitate, în curaj și în puterea unui popor.

România înseamnă oamenii ei: cei care muncesc, care creează, care ajută, care ridică prin eforturile lor comunități și speranțe.

 

La mulți ani,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe