Connect with us

EVENIMENT

Orașul Făget din județul Timiș – a treia localitate din țară ÎN CARANTINĂ. Au fost identificate 47 de persoane testate pozitiv

Publicat

arhivă foto

Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) a decis instituirea carantinării zonale din cauza COVID-19, începând de duminică, într-o a treia localitate din România, arată un comunicat al Prefecturii Timiş transmis AGERPRES.

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Timiş, condus de prefectul Liliana Oneţ, a decis, duminică, prin vot, instituirea carantinei zonale pe o durată de 14 zile în oraşul Făget şi în trei sate aparţinătoare, având în vedere situaţia epidemiologică generată de virusul SARS-CoV-2 existentă în zonă, unde au fost identificate 47 de persoane testate pozitiv şi un număr mare de persoane care au intrat în contact direct cu cei testaţi pozitiv.

Carantina vizează Făgetul şi satele Bichigi, Temereşti şi Colonia Mică.

Hotărârea a fost transmisă către Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, care a emis ordinul şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, prin care s-a decis instituirea carantinării zonale.

Prevederile în acest caz pentru o localitate carantinată prevăd intrarea, respectiv ieşirea pentru:

– transportul de marfă, indiferent de natura acestuia, al materiilor prime şi resurselor necesare desfăşurării activităţilor economice în localitatea carantinată, precum şi aprovizionării populaţiei;

– persoanele care nu locuiesc în zona carantinată, dar care desfăşoară activităţi economice sau în domeniul apărării, ordinii publice, securităţii naţionale, sanitar, situaţiilor de urgenţă, administraţiei publice locale, asistenţei şi protecţiei sociale, judiciar, serviciilor de utilitate publică, energetic, agriculturii, alimentaţiei publice, alimentării cu apă, comunicaţiilor şi transporturilor;

– persoanele care susţin examene de admitere la facultate;

– persoanele care locuiesc în zona carantinată şi desfăşoară activitate profesională în afara zonei carantinate cu prezentarea unei adeverinţe de la angajator, legitimaţie de serviciu sau oricare alt document care să ateste activitatea profesională;

– persoanele care realizează activităţi agricole sau pentru comercializarea de produse agroalimentare;

– deplasarea din alte motive justificate, precum îngrijirea/însoţirea copiilor/membrilor de familie, îngrijirea unei/unui rude/afin sau persoană aflată în întreţinere, asistenţa persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilităţi, decesul unui membru de familie;

– deplasarea pentru asistenţă medicală care nu poate fi amânată şi nici realizată de la distanţă;

– urgenţe medicale.

Totodată, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Timiş a decis că se împuterniceşte primarul şi Consiliul Local al oraşului Făget să ia măsuri pentru a asigura funcţionarea serviciilor de protecţie şi asistenţă socială, funcţionarea corespunzătoare a serviciilor de utilităţi publice, precum şi aprovizionarea cu alimente de bază pentru persoanele fără susţinători sau altă formă de ajutor şi care nu se pot deplasa de la locuinţă/gospodărie.

Conform Hotărârii CJSU Timiş, se interzice intrarea/ieşirea în/din oraşul Făget şi satele aparţinătoare Bichigi, Temereşti şi Colonia Mică prin alte zone şi căi de acces decât cele deschise circulaţiei publice de pe drumurile europene, naţionale, judeţene şi comunale.

Pentru a veni în sprijinul cetăţenilor din zona carantinată, este operaţională linia Telverde pentru informaţii legate de coronavirus, la numărul 0800 800 358. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Trump și Putin, față în față. Noaptea deciziilor grele pentru Ucraina

Publicat

donald trump si vladimir putin.jpg






Vineri seara, la ora 22:30 (ora României), privirile întregii lumi se vor îndrepta spre o bază militară americană din Anchorage (Alaska), unde președintele SUA, Donald Trump, și omologul său rus, Vladimir Putin, se vor întâlni pentru un summit cu mize uriașe.

Evenimentul, primul de acest fel de la revenirea lui Trump la Casa Albă, se desfășoară pe fundalul războiului din Ucraina, aflat deja în al patrulea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

UPDATE. Accident pe Calea Turzii. O mașină s-a răsturnat și o femeie a ajuns la spital. Traficul a fost blocat în zonă

Publicat

accident calea turzii.jpg






O mașină s-a răsturnat, vineri, pe Calea Turzii din Cluj-Napoca, provocând blocaj în trafic.

La fața locului au intervenit o autospecială a pompierilor și o ambulanță.

Mașină răsturnată pe Calea Turzii

Autoturismul a fost găsit răsturnat pe plafon, în afara părții carosabile, iar ocupanții se aflau deja în afara acestuia. O femeie de aproximativ 40 de a ani, rănită la o mână, dar care are și alte…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Mitropolitul Clujului: Maica Domnului, aleasă protectoarea Europei. Steagul UE e de la Maica Domnului

Publicat

nicula4.jpg






Maica Domnului a fost aleasă protectoarea Europei, iar steagul UE, care are culoarea albastră, este culoarea Fecioarei Maria, a afirmat mitropolitul Clujului, IPS Andrei, în predica susținută, vineri 15 august, la Mănăstirea Nicula.

Zeci de mii de credincioși au participat la slujbă și s-au rugat Maicii Domnului.

Mitropolitul Clujului: Fecioara Maria este Maica Vieții

”Maica Domnului a fost aleasă…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Îmbulzeală la sarmale la Mănăstirea Nicula de Adormirea Maicii Domnului. 25.000 de pelerini s-au strâns la sărbătoare

Publicat

sarmale nicula 1.jpg






Credincioși din toată țara s-au adunat la Mănăstirea Nicula cu prilejul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, iar numărul acestora a atins vineri cifra impresionantă de 25.000.

Pelerinii au început să sosească încă de miercuri, umplând curțile și chiliile mănăstirii și pregătindu-se pentru cele mai importante slujbe ale sărbătorii.

Pelerinii au primit sarmale la Nicula

Cei care au venit din toate…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe