Connect with us

EVENIMENT

Oraşul Nădlac revine în scenariul roşu. Auroritățile au decis să ridice carantina

Publicat

Autorităţile de sănătate publică din Arad au decis să nu mai prelungească măsura carantinei aplicată din 14 februarie în oraşul Nădlac, astfel că aceasta va fi ridicată duminică seara, la ora 22,00.

Propunerea a fost făcută în urma unei analize a Direcţiei de Sănătate Publică Arad şi a fost aprobată de INSP.

Prefectura Arad a informat că, după ridicarea carantinei, oraşul Nădlac va intra în scenariul roşu aferent incidenţei la 14 zile raportate vineri, respectiv 4,72 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 la o mie de locuitori.

În acest context, Inspectoratul Şcolar Judeţean anunţă că, începând de luni, în judeţ vor mai funcţiona în scenariul III 11 unităţi de învăţământ, cu 677 preşcolari şi elevi cu prezenţă fizică şi 687 elevi cu activităţi doar online.

În scenariul I vor funcţiona 249 de unităţi de învăţământ, cu 23.023 copii cu prezenţă fizică, iar în scenariul II vor fi 181 de unităţi de învăţământ, cu 21.215 copii cu prezenţă fizică şi 14.747 elevi în sistem online.

În 13 februarie, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Arad solicitase Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) instituirea carantinei în oraşul Nădlac. La acel moment, autorităţile locale consideraseră că există risc epidemiologic de "gravitate maximă", în Nădlac fiind înregistrată o rată de infectare cu virusul SARS-CoV-2 de 4,83 cazuri la 1.000 de locuitori.

DSU aprobase această solicitare, iar carantina a intrat în vigoare în 14 februarie, ora 22,00. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Tombolă caritabilă a echipei de rugby Cluj pentru Roberto, adolescentul care luptă să-și recapete viața. Cum poți participa

Publicat

589543131 3099521220220442 1660209375747480140 n.jpg






Comunitatea sportivă din Cluj se mobilizează pentru Roberto, un adolescent de 16 ani care trece prin una dintre cele mai grele lupte ale vieții sale. Echipa de rugby din Cluj a lansat o tombolă caritabilă menită să sprijine tratamentele medicale extrem de costisitoare de care Roberto are nevoie, după un accident tragic care i-a schimbat viața.

În vara acestui an, Roberto a sărit în apă și nu a mai ieșit la...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Peste 500 de cărți din biblioteca personală a istoricului Volker Wollman, donate comunității din Sebeș

Publicat

peste 500 de cărți din biblioteca personală a istoricului volker

Istoricul Volker Wollmann a ales să dăruiască municipiului Sebeș, la începutul lunii decembrie, peste 500 de volume din biblioteca sa personală. Este vorba despre cărți adunate de-a lungul unei vieți dedicate cercetării, lecturii și cunoașterii.

Volumele au ajuns în patrimoniul Muzeului Municipal „Ioan Raica”, Bibliotecii Municipale „Lucian Blaga” și al bibliotecii Liceului German. Acestea sunt lucrări de istorie, arheologie, etnografie, muzeologie, istoria artei, dar și...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atenționare Cod Galben de vânt puternic în Alba și în alte județe din țară până marți seara. Zonele vizate

Publicat

alertă cod roșu de viscol puternic la munte în alba

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, luni dimineața, atenționări Cod Galben de vânt puternic pentru sudul județului Alba (zona montană) și alte județe din țară. Acestea sunt valabile până marți seara. În Transilvania și alte zone va mai ninge slab.

Atenționare Cod Galben de vânt puternic: luni, 29 decembrie, orele 10.00-23.00

În Moldova, Dobrogea, sudul și vestul Olteniei și sud-estul Transilvaniei vor fi intensificări ale vântului cu viteze de 50-70...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Doi oameni ai străzii salvați de la îngheț în a treia zi de Crăciun, după intervenția lui Alin Tișe și Poliției Locale

Publicat

3 2.jpg






Doi oameni ai străzii, un bărbat și o femeie, care se adăposteau de mai multe zile în Pasajul Gării din Cluj-Napoca, au fost preluați și duși într-un adăpost al Primăriei, în seara de 27 decembrie, a treia zi de Crăciun.

Cei doi riscau să moară de frig, în contextul temperaturilor scăzute și al viscolului instalat după Crăciun, conform novacescu.ro.

Analistul clujean Ion Novăcescu, colaborator al...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe