Connect with us

ACTUALITATE

Orașul Shanghai anunță două noi etape de testare în masă

Publicat

test antigen covid pixabay.jpg

Orașul Shanghai a anunțat marți două noi runde de testare în masă pentru depistarea cazurilor de COVID-19. Sunt vizați aproape toți cei 25 de milioane de locuitori, iar operațiunea va ține trei zile, potrivit Reuters.

Reprezentanții autorităților au precizat pe contul oficial WeChat că toți locuitorii din nouă dintre cele 16 districte ale orașului vor fi testați de două ori de marți până joi. De asemenea, numeroși oameni din alte zone ale orașului vor fi testați.

Testele sunt necesare deoarece multiplele infecții COVID descoperite în această săptămână au fost legate de un salon de karaoke, care a fost vizitat de rezidenți din mai multe districte, susțin autoritățile.

„Nicio gospodărie sau persoană nu ar trebui să fie ratată”, au stabilit autoritățile.

În timpul testării, persoanele care locuiesc în districtele afectate vor fi nevoite să prezinte un test efectuat în ultimele două zile pentru a-și părăsi locuințele.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșani: Campionatul Național de cros la Pădurea Rediu, din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar

Publicat

botoșani: campionatul național de cros la pădurea rediu, din cadrul

Publicitate

Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, împreună cu Asociația Județeană de Atletism și Liceul cu Program Sportiv Botoșani, organizează, în perioada 11 – 13 aprilie 2025, în Pădurea Rediu, etapa națională a Campionatului Național de Cros, din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, gimnaziu/ liceu, fete/ băieți, competiție la care vor participa peste 150 sportivi din toată țara.

Festivitatea de deschidere va avea loc vineri,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Elevii de la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Dorohoi au fost în vizită la pompieri

Publicat

foto: elevii de la Școala gimnazială „alexandru ioan cuza” dorohoi

Publicitate

Copiii sunt atrași de meseria de pompier și, ori de câte ori au ocazia, vizitează subunitățile ISU Botoșani. Pe de altă parte și salvatorii vor ca ei să fie cât mai bine informați și de aceea organizează, periodic, acțiuni în școli, în parteneriat cu Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență, la solicitarea cadrelor didactice.

 

Astăzi, în cadrul programului național „Școala Altfel”, elevii de la Școala Gimnazială „Alexandru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Vouchere sociale 2025. În ce luni intră banii pe cardurile de alimente. Nu se fac plăți de Paște

Publicat

vouchere sociale 2025. În ce luni intră banii pe cardurile

Publicitate

Românii care beneficiază de ajutor din partea statului pentru alimente și mese calde trebuie să știe că, în 2025, cardurile sociale vor fi alimentate doar de două ori pe an, și nu la două luni, cum s-a întâmplat în anii anteriori.

Potrivit noului calendar anunțat de autorități în cadrul programului „Sprijin pentru România”, primele sume vor fi virate în iunie 2025, iar a doua tranșă va fi acordată în decembrie. Fiecare încărcare va fi…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un nou caz de pestă porcină africană, la un mistreț găsit mort la Dersca, a băgat autoritățile în ședință

Publicat

un nou caz de pestă porcină africană, la un mistreț

Publicitate

Miercuri, a avut loc ședința Centrului Local de Combatere a Bolilor (CLCB), dedicată analizei situației privind evoluția pestei porcine africane la nivel județean, în contextul confirmării unui nou caz de pestă porcină africană la un mistreț găsit mort în data de 02.04.2025, în zona Pădurea Dersca, localitatea Dersca.

În cadrul întâlnirii, Direcția Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) a prezentat date actualizate…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe