Connect with us

EVENIMENT

Orban anunță că vrea să candideze la preşedinţia României. ”Mi-e greu să mai sprijin pe cineva”

Publicat

orban sursa facebook
sursa foto: Facebook

Liderul partidului Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a anunţat marţi, la lansarea organizaţiei judeţene de Ilfov, că a hotărât să candideze la preşedinţia României. Orban a afirmat că îi este greu să mai sprijine pe cineva pentru această funcţie, după ce Klaus Iohannis „a trădat încă din perioada alegerilor parlamentare şi a dat din nou România pe mâna PSD”.

„Nu am câştigat alegerile parlamentare, dar eram pregătit să guvernăm România, aveam echipă, aveam partener cu care puteam să construim o coaliţie solidă şi cu care să facem cu adevărat reformele necesare pentru România.

Din păcate, cel care trebuia să sprijine acest proiect a trădat, Iohannis a trădat încă din perioada alegerilor parlamentare şi Iohannis este cel care a dat din nou România pe mâna PSD, ăsta este adevărul.

E adevărat că l-am sprijinit pe Iohannis, dar cine putea să îşi imagineze că omul care nu m-a păcălit numai pe mine, a păcălit şase milioane jumate de români, care toată ziua făcea pulbere PSD-ul, de dimineaţă până seara, care considera PSD-ul răul absolut, care garanta că victoria lui, a PNL, este de fapt victoria împotriva PSD, şansa de dezvoltare a României, el (n.r. Iohannis) poate să se schimbe într-un asemenea hal, să facă exact opusul a ceea ce a făcut.

Nu mi-aş fi imaginat niciodată şi asta e o învăţătură de minte. Sincer, mi-e foarte greu să mai sprijin pe cineva, să mai girez pentru cineva la preşedinţia României şi din cauza asta m-am hotărât să candidez eu”, a afirmat Orban.

El a adăugat că a decis să candideze pentru că se consideră pregătit să ocupe fotoliul prezidenţial, susţinând că a ajuns preşedintele PNL împotriva voinţei lui Iohannis şi a celor care ascultă de acesta şi nu a făcut niciun compromis.

„De 30 de ani mă pregătesc ca în sesiune şi învăţ. Am ajuns preşedintele Partidului Naţional Liberal împotriva voinţei lui Iohannis şi împotriva voinţei celor care ascultă de Iohannis, atât în PNL, cât şi în afara PNL, în diferite instituţii. A fost o minune că am ajuns preşedintele PNL, un om liber, un om care niciodată nu a făcut pact cu diavolul, un om care niciodată nu a făcut niciun compromis, care nu a lăsat să intre în dulap niciun schelet, ca ulterior cineva să poată să-i arate pisica, un om care toată viaţa lui nu a construit decât pe baza unui singur principiu valabil în democraţie.

Poţi să ajungi într-o funcţie în care deţii putere doar dacă câştigi încrederea oamenilor. Singura sursă de legitimitate autentică pentru orice om care girează o funcţie de demnitate publică este încrederea, votul şi mandatul acordat de oameni”, a declarat Orban.

Ludovic Orban a menţionat de asemenea că ştie cum funcţionează sistemul instituţional din România.

„Candidez pentru că m-am pregătit de 30 de ani să pun umărul la visul meu pentru România. Ştiu ce trebuie făcut, cunosc sistemul instituţional din România, cunosc structurile de putere atât cele vizibile, cât şi cele invizibile, cunosc starea administraţiei, cunosc care sunt tarele, care sunt relele care grevează diferitele structuri instituţionale din România. Ştiu ce ţine pe loc România, pe lângă mediocritatea politicienilor şi dorinţa de a promite caritasuri din patru în patru ani de zile, care rămân evident fără combustibil”, a subliniat el.

Preşedintele Forţa Dreptei, Ludovic Orban, alături de parlamentari şi membri fondatori ai partidului, participă marţi la evenimentul de lansare a organizaţiei judeţene Ilfov a formaţiunii. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Atypic Beauty Cluj 2025, lecția de frumusețe, curaj și demnitate. 11 modele în scaun rulant au fost pe scenă

Publicat

atipic beauty 8.jpeg

11 modele în scaun rulant au fost vedetele ediției din 2025 a evenimentului ”Atypic Beauty” de la Cluj-Napoca.

Un eveniment emoționant, care a transmis și un mesaj puternic din partea persoanelor cu dizabilități.

11 modele în scaun rulant au prezentat colecțiile designerilor

Casino – Centrul de Cultură Urbană din Cluj-Napoca a fost gazda acestui eveniment plin de emoție și inspirație, organizat de Asociația Open Your Heart, alături de Magda Coman.

Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tarife și de patru ori mai mari la parcările cu plată din Alba Iulia. Proiectul cu majorările a fost pus în consultare publică

Publicat

tarife și de patru ori mai mari la parcările cu

Primăria Alba Iulia a publicat marți, în consultare publică, două proiecte privind modificarea regulamentelor de organizare și funcționare a parcărilor publice cu plată și de reședință din municipiu.

Potrivit acestora, tarifele la parcările cu plată din zona 0 (roșie) și zona 1 (albastră) ar urma să crească drastic. Astfel, pentru o parcare de o oră în zona 0 din Cetatea Alba Carolina, turiștii și albaiulienii ar putea fi nevoiți să scoată din buzunare 9 lei, față de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Georgiana Teodorescu, AUR: E inadmisibil ca Nicușor Dan să propună imixtiunea serviciilor secrete în actul de justiție

Publicat

georgiana teodorescu europarlamentar aur 1.jpeg

Declarațiile făcute de Nicușor Dan cu privire la implicarea serviciilor secrete în marile dosare de evaziune fiscală reprezintă un semnal de alarmă grav pentru democrația românească

”Auzim din nou, după ani de tăcere, ecoul periculos al unei epoci în care drepturile fundamentale erau călcate în picioare: epoca dosarelor politice, a protocoalelor secrete, a statului paralel și a abuzurilor comise de binomul SRI-DNA, cu binecuvântarea lui Traian Băsescu și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ajutor esențial de la Cluj pentru județul Mureș, după ce Târnava Mica a fost contaminată în urma inundațiilor de la Praid

Publicat

praid.jpg

Companiile de apă din Cluj-Napoca și Turda au fost solicitate să intervină rapid pentru a sprijini aprovizionarea cu apă potabilă în 16 localități din județul Mureș, afectate de starea de alertă instituită în urma contaminării râului Târnava Mică.

Poluarea s-a produs după ce pârâul Corund a inundat Salina Praid, determinând o creștere periculoasă a concentrației de sare în apă.

Apă de la Cluj-Napoca și Turda pentru județul Mureș

Într-un efort…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe