Connect with us

EVENIMENT

Organizaţia Mondială a Sănătăţii lansează noi avertismente legate de pandemie

Publicat

Pandemia va continua şi în 2022, deoarece ţările defavorizate nu primesc vaccinurile de care au nevoie, conform Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS).

Specialiştii au estimat extinderea cu încă un an a pandemiei deoarece nu toate ţările au ajuns la un număr suficient de mare al persoanelor vaccinate pentru a putea ţine sub control virusul.

Mai puţin de 5% din populaţia Africii a fost vaccinată, comparativ cu 40% pe majoritatea celorlalte continente, relatează BBC.

Au fost livrate peste 10 milioane de vaccinuri în ţările africane care au făcut solicitări, din totalul promis de o sută. Marea majoritate a vaccinurilor anti Covid au fost distribuite şi utilizate în ţările cu venituri mari sau medii. Africa reprezintă doar 2,6% din dozele administrate la nivel global.

Oficialii OMS fac apel către ţările dezvoltate să renunţe la locul lor pe lista de priorităţi a companiilor farmaceutice care distribuie vaccinul pentru a putea echilibra situaţia la nivel global.

„Pot să vă spun că nu suntem pe drumul cel bun. Trebuie, într-adevăr, să grăbim ritmul vaccinări şi ştiţi de ce? Această pandemie va dura mai mult decât este necesar, din cauza lipsei posibilităţilor de imunizare a ţărilor în curs de dezvoltare şi nu numai”, a declarat Dr. Bruce Aylward, cercetător şi lider în cadrul OMS. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Peste 800 de cercetători români și străini vin la Cluj pentru Smart Diaspora 2025, cel mai mare eveniment academic al anului

Publicat

ubb3 e1639656908346.jpg






Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) va găzdui, în perioada 4–7 noiembrie 2025, cea de-a VI-a ediție a conferinței Smart Diaspora 2025 – Diaspora Științifică Românească.

Evenimentul de anvergură internațională reunește la Cluj peste 800 de reprezentanți ai mediului academic, științific și de cercetare din întreaga lume.

Clujul, capitala științei și inovării timp de patru…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Banca Centrală Europeană are în vederea lansarea monedei euro digitale peste patru ani

Publicat

banca centrală europeană are în vederea lansarea monedei euro digitale

Banca Centrală Europeană (BCE) are în vederea lansarea monedei euro digitale peste patru ani. 

Potrivit Agerpres, care citează Bloomberg, oficialii BCE vor decide săptămâna aceasta, la reuniunea de politică monetară care va avea loc la Florenţa, Italia, să continue lucrările pregătitoare pentru introducerea monedei euro digitale.

Oficialii BCE intenţionează să emită moneda euro digitală în 2029, cu condiţia să existe cadrul legal necesar, au adăugat sursele.

În 2023,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Anca Buzoianu: „Cercetarea are ca scop binele bolnavului”. UMF Cluj deschide Technology Transfer Days

Publicat

1 10.jpg






Cea de-a patra ediție a UMF Cluj Technology Transfer Days are loc în perioada 29-30 octombrie, între orele 09:30-17:00, la UMF „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca, reunind universități medicale, cercetători și parteneri industriali pentru a accelera aplicarea rezultatelor științifice în practica medicală din România.

„Cercetarea are ca scop, poate mai puțin câștigarea de proiecte și publicarea de articole și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Sindicaliști clujeni la mitingul de protest din București. Cer majorarea salariului minim

Publicat

whatsapp image 2025 10 29 at 12.26.37.jpeg






Câteva mii de sindicaliști din patru confederații sindicale protestează, miercuri, în Piața Victoriei din București, împotriva măsurilor de austeritate luate de Guvern. Printre aceștia sunt și clujeni.

Sindicatele solicită creșterea salariului minim și a pensiilor, respectarea drepturilor legale și contractuale ale salariaților, taxarea echitabilă, oprirea măsurilor de austeritate aplicabile doar…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe