Connect with us

EVENIMENT

Oțet din Lidl, retras DEFINITIV de pe rafturi de Protecția Consumatorului. Ce au arătat analizele de laborator

Publicat

cumparaturi

Un tip de oțet a fost retras definitiv de la vânzare de Protecția Consumatorului, care a stabilit, în urma analizelor că produsul era de fapt acid acetic și apă.

ANPC a decis oprirea definitivă de la vânzare a unui lot de oteț din magazinele Lidl. În urma analizelor, s-a stabilit că produsul care era comercializat ca oțet din vin conținea acid acetic și apă.

Oțet din Lidl, retras DEFINITIV de pe rafturi de Protecția Consumatorului. Produsul prezentat și vândut consumatorilor ca provenind din vin, nu are nicio legătură cu acesta

Potrivit unui comunicat al ANPC, în urma unor verificări desfășurate cu aproximativ treiluni în urmă în lanțul de magazine Lidl au fost prelevate probe din produsul „Oțet din Vin Seineana”, Lot 1/ 17.05.2022, în vederea determinării de către un laborator acreditat a prezenței acidului acetic în produs.

Lotul a fost oprit temporar de la comercializare până la finalizarea controlului.

„În urma analizării probelor depuse la laborator, s-a constatat că produsul prezentat și vândut consumatorilor ca provenind din vin, nu are nicio legătură cu acesta, fiind de fapt o soluție obținută din acid acetic și apă”, arată ANPC.

Astfel, măsura opririi temporare de la comercializare a fost transformată de comisarii ANPC în cea de oprire definitivă de la comercializare și retragerea din circuitul consumului uman a produsului.

„Am convingerea că, până la urmă, toți marii operatori economici înțeleg că suntem în aceeași tabără.

Vrem consumatorii mulțumiți, la adăpost de orice pericol și încrezători în produsele și serviciile puse pe piață. Iată o dovadă în plus că trebuie să strângem rândurile și să verificăm umăr la umăr toate produsele aflate pe raft.

Falșii producători și cei ce se dovedește a avea intenții rele trebuie eliminați de pe piață, împreună cu produsele sau serviciile lor. Toți furnizorii trebuie auditați și suntem la dispoziția celor ce ne solicită sprijinul în acest sens”, a declarat Horia Constantinescu, președintele ANPC.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Cum s-a circulat pe străzile din Alba Iulia, în zona unităților de învățământ, în prima zi de școală din 2026

Publicat

video: cum s a circulat pe străzile din alba iulia, în

Noaptea de miercuri spre vineri (7 spre 8 ianuarie 2026) a mai adus o tură de ninsoare asupra județului Alba. Pe străzile, parte din ele curățate de autoritățile locale din Alba Iulia, parte nu, s-a așternut un nou strat de zăpadă. 

Însă, dacă în ultimele zile traficul a fost mai redus deoarece bugetarii au avut un concediu prelungit, iar școlile nu au funcționat, situația s-a schimbat drastic joi, 8 ianuarie. 

Încă de la primele ore ale dimineții, părinții s-au grăbit...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

2026 aduce sfârșitul salariilor „confidențiale”. Ce obligații noi au angajatorii și ce drepturi primesc salariații

Publicat

o nouă emisiune fidelis de titluri de stat a fost

Anul 2026 va marca o schimbare majoră pe piața muncii din România. Începând cu 7 iunie 2026, statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv România, trebuie să aplice Directiva UE privind transparența salarială, care are ca obiectiv principal reducerea diferențelor salariale nejustificate și asigurarea unei plăți egale pentru muncă de valoare egală.

Noile reguli pun capăt practicii salariilor „la confidențial” și obligă angajatorii să fie mult mai transparenți atât în...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CNSC anulează licitația pentru construirea Spitalului Regional de Urgență Cluj în urma contestațiilor. Oferte reevaluate

Publicat

spitalul regional de urgenta.jpg






Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a admis, la sfârșitul anului trecut, în parte, contestația formulată de una dintre firmele care au depus oferte pentru etapa a 2-a de construire a Spitalului Regional de Urgență Cluj și a dispus anularea procedurii de licitație și reevaluarea ofertei.

Contractul, estimat la 700 de milioane de euro, a atras inițial nouă oferte depuse până la termenul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Investiție pentru renovarea unor blocuri în cartierul Ampoi 2 din Alba Iulia. Cât vor costa lucrările

Publicat

investiție pentru renovarea unor blocuri în cartierul ampoi 2 din

La Alba Iulia, în cartierul Ampoi 2 se pregătește investiția pentru renovarea energetică a unor blocuri pe strada Orizontului. Primăria a propus modificări în documentația de proiect, ce au fost aprobate în Consiliul Local.

Sunt vizate blocurile A1-A2 de pe strada Orizontului, nr. 4-6. Proiectul, ce include și blocul G2-G6, a fost depus pentru finațare prin Programul Regiunea Centru. Se află în etapa de evaluare tehnică și financiară.

Acesta a fost completat, la cererea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe