EVENIMENT
Pacient internat la un centrul de recuperare din Prahova,mort după ce ar fi fost lovit de un angajat
Un pacient de 61 de ani internat la Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihică din Călinești, județul Prahova, a murit după ce ar fi fost lovit de un angajat. Victima ar fi avut un coflict cu un alt pacient, iar angajatul centrului a intervenit să calmeze spiritele și l-ar fi lovit pe bărbat.
IPJ Prahova anunță că polițiștii au fost sesizați joi de către angajații Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihică din Călinești că un pacient în vârstă de 61 de ani a murit.
În cursul aceleiași zile, polițiștii au dispus efectuarea necropsiei bărbatului. Necropsia s-a făcut a doua zi.
În urma necropsiei, procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova a considerat că trebuie schimbată încadrarea juridică din ucidere din culpă în loviri sau vătămari cauzatoare de moarte.
Surse judiciare au declarat, pentru MEDIAFAX, că victima ar fi avut, cu câteva zile înaintea decesului, un coflict cu un alt pacient, iar angajatul centrului a intervenit să calmeze spiritele și l-ar fi lovit pe bărbat. MEDIAFAX
EVENIMENT
O falsă călugăriță a ajuns în arest la Alba Iulia, pentru înșelăciune. Câți bani i-a luat unei tinere ca să-i dezlege farmece
O tânără care pretindea că este călugăriță la o mănăstire a ajuns în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Alba. Aceasta este cercetată pentru înșelăciune.
Cazul este investigat de polițiștii din Sibiu, care au reținut-o, cu mandat de aducere. Tânăra, de 23 de ani, din București, ar fi indus în eroare o sibiancă de 25 de ani. Aceasta din urmă i-ar fid at, în perioada 7-8 august, 3.500 lei pentru organizarea unor slujbe de dezlegare a farmecelor.
Tânăra din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Jandarmii din Alba, alături de comunitatea din Apuseni. Au dus pachete de sărbători pentru 20 de familii
Jandarmii din cadrul Detașamentului 4 Câmpeni al Jandarmeriei Alba au fost alături de comunitățile din zonele montane ale județului, de sărbători.
Au oferit 60 de pachete alimentare pentru 20 de familii aflate în nevoie.
Acțiunea s-a desfășurat în localitățile Scărișoara, Albac, Vidra, Avram Iancu, Mușca, Sartăș, Bistra, Roșia Montană și Lupșa.

Demersul a avut ca scop sprijinirea familiilor care se confruntă cu dificultăți, transmite Jandarmeria Alba.

Citește mai mult pe Alba24.ro
Cea mai mare spaimă a românului nu este că ar putea veni vreun război peste el. Să îi spulbere casa vreo bombă, să fie prins într-un schimb de focuri și să fie rănit sau chiar împușcat mortal.
Au mai fost războaie, poate se orientează și scapă de mobilizare, poate trece rapid de partea agresorului și nu va ajunge în prima linie pe front. Nu a fost niciodată să nu fie cumva.
Războiul nu pare ceva...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea în Alba, în minivacanța de Crăciun 2025: mai frig, ninsori la munte. Prognoza meteo pe zile și localități, 25-28 decembrie
Vremea în Alba, în minivacanța de Crăciun 2025: iarna și-a intrat în drepturi încă din ajunul Crăciunului. După ninsorile de la Alba Iulia și din alte zone ale județului, ziua de Crăciun aduce vreme cu cer mai mult noros. Temperaturile vor fi de 3-4 grade, însă nopțile devin mai reci.
Minimele coboară la -3....-4 grade, iar la finalul săptămânii vor fi condiții de ger, cu până la -9 grade la munte.
În 25 decembrie, de Crăciun, la Alba Iulia vor fi maxime de 4 grade și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
