Connect with us

ACTUALITATE

Pagube de 2,5 milioane de lei produse de fenomenele meteo din perioada 20-26 iunie în Botoșani

Publicat

Fenomenele hidro-meteorologice înregistrate în judeţul Botoşani în perioada 20-23 iunie au produs pagube în valoare de peste 2,5 milioane de lei, a anunţat, marţi, într-o şedinţă a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, prefectul Dan Şlincu.

Potrivit sursei citate, ploile torenţiale şi inundaţiile au produs pagube în zece unităţi administrativ-teritoriale, precum municipiul Botoşani, municipiul Dorohoi, precum şi comunele Avrămeni, Coţuşca, Curteşti, Mihai Eminescu, Mihălăşeni, Rădăuţi Prut, Ripiceni şi Vlădeni.

Au fost afectate 14,32 kilometri de străzi, 8,5 kilometri de drumuri comunale, 14,35 kilometri de drumuri săteşti, şapte poduri şi 26 de podeţe. De asemenea, au fost colmatate şanţuri pe o lungime de trei kilometri.

Pagube însemnate, de peste 580.000 de lei, au fost înregistrate şi în agricultură, ca urmare a inundării a peste 2.300 de hectare de culturi agricole.

Cea mai afectată a fost comuna Mihai Eminescu, unde pagubele depăşesc 930.000 de lei, dar şi municipiul Dorohoi, unde prejudiciul creat de vremea defavorabilă este estimat la 419.000 lei.

Raportul pagubelor a fost înaintat către Guvern, cu propunere de alocare a unor fonduri pentru refacerea infrastructurii afectate. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Incendiu izbucnit într-o casă din Darabani. Bunurile din jurul centralei termice, situată la parterul clădirii, au luat foc

Publicat

incendiu izbucnit într o casă din darabani. bunurile din jurul centralei

Publicitate

NU aprindeți focul folosind lichide inflamabile: pericol de incendiu!

Un incendiu a izbucnit seara trecută într-o casă din orașul Darabani. Bunurile din jurul centralei termice, situată la parterul clădirii, au luat foc.

La caz au intervenit pompierii din cadrul Punctului de Lucru Darabani și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Darabani, cu două autospeciale de stingere, dar și un echipaj aparținând Serviciului Județean de Ambulanță....

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfânta XENIA, ocrotitoarea familiei

Publicat

calendar ortodox 2025: sfânta xenia

Publicitate

Xenia Grigorievna Petrova a fost soţia unui ofiţer de armată, Andrei Fedeorovici Petrov. Ea a devenit văduvă la vârsta de 26 de ani când soţul său a murit brusc, la o petrecere. Ea a plâns moartea soţului ei, şi în special faptul că el a murit fără spovedanie şi împărtăşanie.

Din acel moment, Xenia şi-a pierdut interesul pentru toate lucrurile lumeşti şi a urmat calea grea a nebuniei pentru Hristos.
Ea a început să îmbrace hainele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Guvernul ar putea acorda vouchere de 15.000 lei pentru proceduri de fertilizare în vitro (proiect)

Publicat

guvernul ar putea acorda vouchere de 15.000 lei pentru proceduri

Publicitate

Guvernul continuă să susțină financiar creșterea natalității și ar putea aproba un program privind acordarea de vouchere pentru proceduri de fertilizare în vitro, întrucât infertilitatea reprezintă o problemă medicală semnificativă, care afectează aproximativ 10-15% din cuplurile de vârstă reproductivă din România, prevede un proiect de hotărâre aflat în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Jandarmii botoșăneni: Utilizarea aeronavelor fără pilot (drone), pe timpul adunărilor publice este supusă unor reguli stricte

Publicat

jandarmii botoșăneni: utilizarea aeronavelor fără pilot (drone), pe timpul adunărilor

Publicitate

Utilizarea aeronavelor fără pilot (drone), pe timpul adunărilor publice este supusă unor reguli stricte, stabilite prin Legea nr. 21/2020 privind Codul Aerian și Hotărârea Guvernului nr. 643/2020.

În acest sens, operatorii de aeronave fără pilot trebuie să dețină obligatoriu următoarele documente:

– Act de identitate;

– Numărul de înregistrare al operatorului UAS (aeronavă fără pilot la bord), afișat vizibil pe dronă;

– Certificatul de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe