Connect with us

EVENIMENT

Pâine contaminată cu oxid de etilenă, retrasă de pe piață

Publicat

Două sortimente de pâine vândute într-un lanț de magazine sunt retrase, după ce drojdia era contaminată cu oxid de etilenă.

Conform ANSVSA, un lanț de magazine recheamă produsele din gama de panificație achiziționate în data de 6 octombrie, deoarece au în compoziție drojdie, iar un ingredient al drojdiei a fost contaminat cu oxid de etilenă.

Este vorba despre bagheta french de 300 de grame și de demi bagheta french de 110 grame.

„Cu toate acestea, produsele nu prezintă un risc direct pentru sănătate, deoarece concentrația de materie primă pentru obținerea căreia s-a folosit acest ingredient este foarte mică în produsele de panificație (sub 2,5%). Rechemarea privește exclusiv produsele din loturile comercializate în data 6.10.2021. Toate celelelate produse comercializate în raionul de panificație nu sunt afectate”, arată ANSVSA.

Lanțul de supermarketuri le cere consumatorilor să nu consume produsele cumpărate în 6 octombrue, sfătuindu-i să le distrugă sau să le returneze la magazin.

Sursa: Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Cine este ofițerul prădător sexual din Gârbău? Fost general de jandarmi, în arest la domiciliu. Poartă brățară de supraveghere

Publicat

jandarmi.jpg






Ofițerul de 68 de ani, arestat preventiv pentru agresiune sexuală de Judecătoria Cluj-Napoca este Aurel Litan, fost general de jandarmi, fost comandant al Inspectoratului de Jandarmi Județean Cluj,  preşedintele filialei Cluj a Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere.

Potrivit Judecătoriei Cluj-Napoca, magistrații au dispus, sâmbătă, luarea măsurii preventive a arestului la domiciliu...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

U-BT Cluj-Napoca pierde cu Partizan la Belgrad, într-un meci din ABA Leaugue

Publicat

u bt partizan e1769886973248.jpg






Echipa de baschet U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă, sâmbătă seara, în deplasare de către Partizan Belgrad într-un meci din ABA League cu scorul de 90-79.

Pe cele patru sferturi, scorul a fost următorul:

25-23, 27-15, 20-19 și 18-22.

Jucătorii antrenați de Mihai Silvășan au fost susținuți de un număr mare de suporteri care au făcut de plasarea la Belgrad și  i-au încurajat.

 


Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

”U” Cluj, victorie mare în Giulești cu Rapid. Mendy și Nistor, eroii meciului

Publicat

u cluj rapid.png






Echipa de fotbal ”U” Cluj a învins, sâmbătă seara, în Giulești, pe Rapid, cu scorul de 2-0, astfel că jucătorii lui Cristiano Bergodi se întorc cu 3 puncte de la București. 

La pauză, scorul a fost egal, 0-0, dar în a doua repriză clujenii au reușit să deschidă scorul în minutul 67 prin Mendy.

În minutul 83, același Mendy a scos un penalty, după ce a fost faultat în careu, lovitura de la 11 m fiind...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vicepremierul Oana Gheorghiu, la trei luni de mandat: A început reformele în 22 de companii de stat. Ce declarații a făcut

Publicat

vicepremierul oana gheorghiu, la trei luni de mandat: a început

Vicepremierul României a făcut sâmbătă, 31 ianuarie, o serie de declarații la treni luni de la preluarea mandatului. Aceasta a spus că a început lucrul ”de la fundație”. Mai exact că a început să sape și să construiască ceea ce guvernul trecut nu a făcut.

În linii mari, Oana Gheorghiu, spune că” zeci de ani de ineficiență, pierderi și blocaje în sectorul public au produs incertitudine pentru mediul privat și servicii publice tot mai slabe pentru oameni”. De asemenea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe