EVENIMENT
Până când pot depune fermierii la APIA cereri pentru finanţarea serviciilor de silvomediu, servicii climatice şi conservarea pădurilor

Cererile de sprijin privind dezvoltarea de servicii de silvomediu, servicii climatice şi conservarea pădurilor, sesiunea a treia, pot fi depuse până la data de 15 mai, inclusiv, informează Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA).
Potrivit unui comunicat remis vineri AGERPRES, alocarea financiară pentru sesiunea a treia este de 51,53 milioane de euro. Cererile se vor depune la centrele judeţene/locale APIA şi al centrului municipiului Bucureşti. Pentru acordarea sprijinului financiar, solicitantul depune o cerere de sprijin, conform Anexei 1 din Ghidul solicitantului.
Cererea se depune online pe site-ul www.apia.org.ro, în aplicaţia electronică M15, se tipăreşte, se semnează şi se depune împreună cu documentele aferente. În cazuri excepţionale, cererea de sprijin se poate depune doar pe suport de hârtie împreună cu documentele aferente.
Sprijinul financiar prin schema de ajutor de stat se acordă anual, ca sumă fixă pe unitatea de suprafaţă (hectar), proprietarilor (inclusiv unităţilor administrativ teritoriale) de păduri din fondul forestier naţional, în baza unui angajament încheiat pentru o perioadă de cinci ani şi vizează compensarea pierderilor de venit şi a costurilor suplimentare suportate de beneficiar ca urmare a implementării unuia sau a celor două pachete ale schemei de ajutor de stat.
În cadrul schemei sunt compensate două tipuri de angajamente, ale căror cerinţe specifice sunt încadrate în următoarele două pachete, respectiv: Pachetul 1, asigurarea de zone de linişte, pentru care beneficiarul primeşte 38 euro/an/ha pentru întreaga suprafaţă inclusă în angajament şi Pachetul 2, utilizarea atelajelor la colectarea lemnului din rărituri, pentru care beneficiarul primeşte 137 euro/an/ha pentru suprafaţa anuală pentru care se solicită sprijin în cadrul Pachetului 2. Acesta din urmă poate fi accesat numai împreună cu Pachetul 1.
Documentul menţionează că intensitatea sprijinului public nerambursabil acordat în baza schemei de ajutor de stat este de 100%. Pentru suprafeţe mai mari de 500 ha se aplică degresivitatea sprijinului financiar, astfel că nivelul plăţilor va fi ajustat.
Suprafaţa minimă pentru care se încheie un angajament pentru pachetul 1 este de 100 ha. Proprietarii de terenuri forestiere care deţin suprafeţe mai mici şi/sau care nu îndeplinesc condiţiile de accesare se pot asocia pentru a aplica în cadrul schemei de ajutor de stat.
Cererile de sprijin pot fi depuse şi după data de 15 mai, respectiv până la data de 9 iunie 2020 inclusiv, cu o reducere de 1%, pentru fiecare zi lucrătoare, a sumelor la care beneficiarul ar fi avut dreptul dacă cererea de plată ar fi fost depusă până în termenul de 15 mai 2020 inclusiv. Formularele de modificare a cererilor de sprijin pot fi depuse, fără aplicarea de penalităţi, până la data de 2 iunie 2020 inclusiv, cu posibilitatea depunerii până la data de 9 iunie 2020 inclusiv, cu o reducere de 1% pentru fiecare zi lucrătoare a sumelor la care beneficiarul ar fi avut dreptul dacă formularul de modificare ar fi fost depus în termenul de 2 iunie 2020 inclusiv. AGERPRES
EVENIMENT
PNL anunță congres extraordinar pentru alegerea conducerii. Bolojan: E nevoie de legitimitate pentru decizii și politici publice

Președintele interimar al PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, luni, că în următoarele 45 de zile va fi organizat un congres extraordinar pentru alegerea noii conduceri a partidului.
„Suntem cu o conducere interimară care este rezultatul prost obținut de PNL în alegerile prezidențiale de anul trecut, când împreună cu colegii de față (Veștea și Ciucu) am fost nominalizați în calitate de interimari în conducerea PNL.
Un partid care este în guvernare are nevoie de o conducere care…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fonduri elvețiene nerambursabile în valoare de 20 de milioane CHF pentru servicii sociale în orașele din România

Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) accesează pentru prima dată fonduri elvețiene nerambursabile destinate asistenței sociale în România, în valoare de 20 de milioane de franci elvețieni (CHF), a anunțat, luni, ministerul de resort.
Astfel, o sumă de 17,5 milioane CHF va fi alocată pentru servicii sociale integrate destinate comunităților vulnerabile din 7 orașe, iar 2,5 milioane CHF pentru combaterea discriminării și promovarea…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Parcarea din Piața Mihai Viteazul va intra, de marți, 3 iunie, în reabilitare, în cadrul căruia va fi instalat un nou sistem modern de gestionare a accesului, plății și supravegherii video. Parcarea va fi închisă până în 14 iulie.
Primăria Cluj-Napoca anunță că parcarea din Piața Mihai Viteazul va intra în reabilitare. Lucrările vor impune închiderea completă a parcării pe întreaga durată a intervenției, programată în perioada 3 iunie – 14 iulie…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Primăria Alba Iulia a semnat contract pentru întreținerea locurilor de joacă pentru copii din municipiu

Primăria Alba Iulia a semnat contract pentru întreținerea locurilor de joacă pentru copii din municipiu. Anunțul a fost făcut de primarul Gabriel Pleșa.
”Astăzi am semnat contractul de mentenanță pentru locurile de joacă din municipiul Alba Iulia – un aspect important și mult așteptat, mai ales de părinți și de copiii care merită spații sigure, curate și bine întreținute pentru joacă și recreere.
Până în prezent, a lipsit un astfel de serviciu specializat, iar…
Citește mai mult pe Alba24.ro