EVENIMENT
Panică într-un cartier din Constanţa. Locuitorii au ieşit din case, de teama unui cutremur. Amendă pentru apel fals la 112
Mai multe persoane din cartierul Henri Coandă din municipiul Constanţa au ieşit din locuinţe, în noaptea de sâmbătă spre duminică, de teama unui eventual cutremur.
Oamenii s-au anunţat între ei că urmează un cutremur, pentru că aşa s-ar fi spus la televiziuni.
După apelul la 112, la faţa locului s-au deplasat echipaje de poliţie şi ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Dobrogea".
"La data de 11 februarie, în jurul orei 21.45 poliţişti din cadrul Poliţiei municipiului Constanţa - Secţia 2 Poliţie au fost sesizaţi, prin apel SNUAU 112, cu privire la faptul că în cartierul Henri Coandă din municipiul Constanţa s-ar afla mai multe persoane care s-ar fi autoevacuat din locuinţe de teama unui eventual cutremur.
Poliţiştii s-au deplasat la faţa locului, în sprijinul pompierilor constănţeni, în vederea menţinerii unui climat optim de ordine şi siguranţă publică, precum şi pentru preîntâmpinarea oricăror fapte antisociale. Nu au fost înregistrate evenimente de natură a afecta ordinea şi liniştea publică", se arată într-un comunicat de presă transmis duminică de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Constanţa.
Conform sursei citate, după intervenţia pompierilor din cadrul ISU "Dobrogea", poliţiştii l-au sancţionat contravenţional cu 500 de lei, în baza Legii nr. 61/1991, pe bărbatul care a apelat Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112.
Agerpres
EVENIMENT
Extrageri la LOTO duminică, 8 februarie: Reporturi uriașe la Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 şi Super Noroc
Extrageri la LOTO duminică, 8 februarie: Reporturi uriașe la Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 şi Super Noroc.
La Loto 6/49, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 21,33 milioane de lei (peste 4,18 milioane de euro). La Noroc este în joc un report cumulat în valoare de peste 4,51 milioane de lei (peste 887.100 de euro).
La Joker, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 51,12 milioane de lei (peste 10,03 milioane de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Duminică cu umbrele la îndemână. Clujul și orașele din jur intră într-o zi mohorâtă, dar blândă de februarie
Vreme închisă și temperaturi ușor peste pragul înghețului sunt așteptate duminică în municipiul Cluj-Napoca și în localitățile din zona metropolitană, dar și în Turda, Câmpia Turzii, Gherla și Dej, potrivit celor mai recente estimări meteorologice.
Cluj-Napoca: cer acoperit și averse izolate
În Cluj-Napoca, maxima zilei va ajunge în jurul valorii de 7°C, iar minima nocturnă se va situa în jur de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Zodia care primește un semn clar pe 8 februarie 2026. Schimbări rapide în carieră și relații
Data de 8 februarie 2026 aduce o energie intensă pentru nativii Leu, care se pot trezi în fața unor momente importante ce le influențează atât viața profesională, cât și cea personală.
Contextul astral favorizează afirmarea, curajul și asumarea unor decizii pe care le-au amânat în ultimele luni.
Oportunități profesionale neașteptate
Leii pot primi o propunere interesantă sau pot fi implicați într-un...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Derby-ul Clujului se apropie. Daniel Pancu vede egalul drept un rezultat acceptabil pentru CFR și „U” Cluj
Sâmbătă, 7 februarie, de la ora 20:00, CFR Cluj și Universitatea Cluj se întâlnesc într-un derby cu miză importantă în lupta pentru play-off.
La conferința de presă premergătoare confruntării, Daniel Pancu (48 de ani) a subliniat echilibrul existent între cele două formații și a admis că o remiză nu ar fi un rezultat negativ pentru niciuna dintre echipe.
„Pentru noi nu ar fi rău un egal”
„Cred...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
