Connect with us

ACTUALITATE

Papa Francisc, despre fenomenul migrației: Marea Mediterană a devenit ”cel mai mare cimitir din Europa”

Publicat

papa

Papa Francisc a descris Marea Mediterană, pe care refugiaţii şi migranţii aflaţi în situaţii disperate încearcă să o traverseze cu regularitate în speranţa unei vieţi mai bune, drept „cel mai mare cimitir din Europa”, relatează dpa şi AFP.

Suveranul Pontif, care atrage frecvent atenţia asupra situaţiei refugiaţilor, a făcut această remarcă în faţa credincioşilor adunaţi duminică în Piaţa Sf. Petru din Roma.

El a vorbit despre o ceremonie organizată în oraşul sicilian Siracuza, în largul căruia 800 de migranţi s-au înecat în aprilie 2015 când nava pe care se aflau s-a scufundat.

Marina italiană a recuperat epava un an mai târziu şi este folosită acum pentru a aduce un omagiu celor care şi-au pierdut viaţa.

„Acest simbol al atâtor tragedii din Marea Mediterană va continua să ajungă la conştiinţa fiecăruia şi să încurajeze apariţia unei umanităţi mai unite, care va dărâma zidul indiferenţei”, a spus liderul Bisericii Catolice. „Gândiţi-vă la asta: Mediterana a devenit cel mai mare cimitir din Europa”.

În continuare, mii de migranţi se îmbarcă la bordul unor ambarcaţiuni mici şi instabile în încercarea de a ajunge pe mare din nordul Africii în Europa, cea mai frecventă destinaţie fiind Italia, notează dpa.

Potrivit cifrelor Organizaţiei Naţiunilor Unite, peste 670 de migranţi şi-au pierdut deja viaţa în acest an în Marea Mediterană. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Incendiu la Horlăceni. Pagube însemnate după ce acoperișul unei case a fost cuprinse de flăcări

Publicat

incendiu la horlăceni. pagube însemnate după ce acoperișul unei case

Publicitate

Un incendiu a izbucnit, în această dimineață, într-o gospodărie din localitatea Horlăceni. Bunurile din interiorul unei camere, dar și o parte din acoperișul casei au fost cuprinse de flăcări. Nu au fost persoane rănite, dar pagubele sunt însemnate.  

La caz s-au deplasat, în cel mai scurt timp, pompierii din cadrul Detașamentului Dorohoi, cu  două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD, dar și Serviciul Voluntar pentru Situații de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Investiție la Darabani: Două milioane de euro pentru modernizarea clădirii Primăriei

Publicat

investiție la darabani: două milioane de euro pentru modernizarea clădirii

Publicitate

Primăria orașului Darabani a lansat licitația pentru modernizarea și reabilitarea sediului administrativ, valoarea totală estimată a lucrărilor fiind de aproximativ 10,33 milioane lei, aproximativ 2 milioane de euro.

Proiectul beneficiază de finanțare prin Programul Operațional Regional (POR), completată cu resurse proprii ale bugetului local al orașului Darabani.

Conform anunțului publicat pe platforma electronică de achiziții publice (SEAP),…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Doi bărbați reținuți pentru furturi cu fețele acoperite în stațiile peco din Botoșani: Percheziții în județul Suceava

Publicat

doi bărbați reținuți pentru furturi cu fețele acoperite în stațiile

Publicitate

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reținut doi bărbați, în vârstă de 37 și 39 de ani, din județul Suceava, cercetați pentru furt calificat și tentativă la furt calificat.

Aceștia sunt acuzați că, în perioada 1-5 august 2024, au pătruns ilegal în două stații peco din comuna Hudești și comuna Vârfu Câmpului, având fețele acoperite.

Din incinta acestora, suspecții ar fi sustras peste 300 de pachete de țigarete…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Simularea Evaluării Naționale 2025: Luni, 17 martie, proba de Limba și literatura română. Modele de subiecte pentru elevi

Publicat

de ce nu sunt plătiți profesorii pentru simulările examenelor naționale

Publicitate

Elevii de clasa a VIII-a vor susține, începând de luni, 17 martie, simularea Evaluării Naționale 2025, prima probă fiind cea la Limba și literatura română. Conform calendarului stabilit de Ministerul Educației, testările se vor desfășura până miercuri, 19 martie, iar rezultatele vor fi comunicate pe 31 martie.

Simularea Evaluării Naționale 2025 se va desfășura conform unor programe specifice, publicete de Ministerul Educației pe 4 februarie….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe