EVENIMENT
Parlamentarii PSD vor respinge OUG prin care s-a amânat până la 1 august dublarea alocaţiilor

Parlamentarii PSD vor respinge, miercuri, în Camera Deputaţilor, ordonanţa de urgenţă prin care Guvernul Orban a amânat până la 1 august dublarea alocaţiilor, se arată într-un comunicat de presă remis AGERPRES de social-democraţi.
„PSD va vota creşterea imediată a alocaţiilor pentru copii. Parlamentarii PSD vor respinge astăzi în Camera Deputaţilor ordonanţa de urgenţă prin care Guvernul Orban a amânat până la 1 august dublarea alocaţiilor. Copiii nu au nicio vină! Drepturile lor legale trebuie respectate şi acordate, aşa cum spune legea, nu tergiversate politic, pentru interesele cinic-electorale ale PNL. De aceea, PSD va respinge categoric amânarea dublării alocaţiilor de către un Guvern liberal sfidător care a refuzat să aloce resursele cuvenite”, menţionează PSD în comunicat.
Social-democraţii adaugă că sunt bani pentru această dublare a alocaţiilor.
„Dublarea alocaţiilor copiilor nu va fi o povară, cum încearcă să inducă PNL în opinia publică, ci un stimul economic! Banii în plus vor fi cheltuiţi pe bunuri şi servicii necesare copiilor, vor determina, cu certitudine, creşterea consumului şi, pe cale de consecinţă, a producţiei şi se vor reîntoarce la stat prin venituri mai consistente din taxe şi impozite. Vor contribui astfel la repornirea economiei ţării, grav afectată de criza COVID-19 şi de lipsa măsurilor de sprijin coerent şi consistent din partea Guvernului PNL. Mai puţini bani în buzunarul clientei PNL şi mai mulţi bani în buzunarele copiilor din România”, se mai spune în comunicat. AGERPRES
EVENIMENT
Îmbătrânire bruscă după 50 de ani. Un studiu a identificat punctul de cotitură de la care fenomenul se accelerează

Îmbătrânire bruscă după 50 de ani: Cercetările recente arată că organismul uman nu îmbătrânește în mod liniar, ci traversează perioade de accelerare dramatică. Concret, de la 50 de ani, procesul devine mult mai rapid.
Studiile din 2024 și 2025 au identificat mai multe „puncte de inflexiune” critice, potrivit G4Media. Este vorba, spre exemplu, despre o cercetare ale cărei rezultate au fost prezentate în Cell de o echipă de cercetători chinezi, conduși de Guang-Hui Liu.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Șeful DSU, Raed Arafat, despre timpii de așteptare din UPU: Nu este ”un fast-food medical”

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, susține că o secție de primiri urgențe (UPU) nu este ”un fast-food medical”, unde pacientul să stea doar cinci minute.
Prezent, sâmbătă, la inaugurarea noii secţii UPU a Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, Arafat a spus că nu a inaugurat un fast-food medical.
”Aici nu este vorba despre o unitate unde intri, ai pretenții să…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câștigătorii Alba Carolina Bike Race 2025 la Alba Iulia și ai Cupei României de MTB XCM: Premierea participanților

Câștigătorii Alba Carolina Bike Race 2025 la Alba Iulia: Competiția găzduiește și etapa a cincea din Cupa României de MTB XCM.
Concursul s-a desfășurat pe 6 trasee: de 5 km, 13 km, 27 km, 38 km, 70 km respectiv 84 km, cu diferite grade de dificultate.
Competiția s-a desfășurat prin Alba Iulia, fiind blocate mai multe străzi din Cetate.
Autoritățile nu au precizat din timp lista străzilor închise, nu au marcat corect străzile înfundate și nu au precizat nici eventualele…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Raed Arafat, despre timpii de așteptare la UPU: Nu este ”un fast-food medical”. Secția de la Alba Iulia este ”la nivel de top”

Raed Arafat, despre timpii de așteptare la UPU: Nu este ”un fast-food medical”. Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, prezent sâmbătă la inaugurarea noii secții UPU a spitalului din Alba Iulia, a afirmat că aceasta este ”la nivel de top”, asemenea celor din țări avansate. El a spus că pacienții trebuie să înțeleagă faptul că o astfel de secție nu este ”un fast-food medical”, unde să stai doar cinci minute.
”Vreau să subliniez că ceea…
Citește mai mult pe Alba24.ro