Connect with us

ACTUALITATE

Parlamentul Germaniei aprobă modificarea Constituţiei pentru a permite investiţii de 100 de miliarde de euro în apărare

Publicat

olaf scholz cancelar germania sursa facebook

Parlamentul Germaniei a aprobat vineri modificarea Constituţiei, deschizând calea unor cheltuieli de 100 de miliarde de euro pentru apărare, informează dpa.

Cancelarul Olaf Scholz a anunţat fondul special pentru forţele armate la câteva zile după ce Rusia a invadat Ucraina, afirmând că este „un punct de cotitură în istorie”.

Modificarea Constituţiei permite finanţarea armatei din împrumuturi, în contextul în care datoria publică este în mod normal limitată prin legea fundamentală.

Amendamentul propus a întrunit majoritatea necesară de două treimi în Bundestag, camera inferioară a legislativului federal, după ce coaliţia guvernamentală de centru-stânga a ajuns la un acord cu opoziţia conservatoare.

O majoritate similară este necesară şi în camera superioară. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Programul Rabla ar putea fi ANULAT. Nu mai sunt BANI pentru continuarea în 2026

Publicat

programul rabla ar putea fi anulat. nu mai sunt bani

Publicitate

Programul Rabla ar putea să nu mai fie derulat anul viitor, din lipsă de fonduri. Anunțul a fost făcut marți, 25 noiembrie, de ministrul Mediului, Diana Buzoianu, care a precizat că măsurile de austeritate impuse la nivel național lasă programul fără buget pentru 2026. Potrivit acesteia, fără o suplimentare financiară, Rabla riscă să fie suspendat sau chiar anulat, relatează alba24.ro.

Mai exact, Diana Buzoianu a declarat că momentan nu sunt…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Marius Budăi: Premierul Bolojan nu va mai trece prin Parlament niciun pachet de măsuri fără programul PSD de stimulare economică

Publicat

marius budăi: premierul bolojan nu va mai trece prin parlament

Publicitate

Deputatul PSD de Botoșani, fostul ministru al Muncii, Marius Budăi, lansează un avertisment ferm către premierul Ilie Bolojan, în contextul noilor politici economice promovate de Guvern.

Social-democratul spune că PSD nu va mai susține niciun pachet de măsuri care nu include programul partidului pentru stimularea economiei, subliniind că există tot mai mulți parlamentari în partid care împărtășesc aceeași poziție.

„Eu personal nu voi mai…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un fost premier acuză Guvernul de coșmar al lui Bolojan de o „tranzacție bizară”: Datoria ieftină a fost înlocuită cu o datorie mai scumpă

Publicat

un fost premier acuză guvernul de coșmar al lui bolojan

Publicitate

Florin Cîțu afirmă că Guvernul transmite zilnic mesaje de alarmă privind situația financiară a țării – de la avertismente privind „aproape incapacitate de plată” până la îndemnuri la „strâns cureaua”. În acest context, fostul premier susține că Ministerul Finanțelor ar fi realizat o operațiune complet contrară acestor avertismente, relatează mediafax.ro

Potrivit acestuia, în octombrie 2025 statul român s-a împrumutat de pe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Profesorii navetiști, călătorii infinitului. Imagini superbe surprind diminețile celor care duc școala mai departe

Publicat

video: profesorii navetiști, călătorii infinitului. imagini superbe surprind diminețile celor

Publicitate

În România sunt mii de profesori care, înainte ca orașele să se trezească, își pornesc drumul spre școlile în care predau. Pe întuneric, pe ceață, în frig sau în lumina unui răsărit care taie respirația, navetiștii — oamenii care duc educația înainte kilometru cu kilometru — devin adevărații călători ai infinitului. Ei sunt cei care, zi de zi, își pun speranțele în rucsac și pleacă spre clasele în care îi așteaptă zeci de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe