Connect with us

ACTUALITATE

Țara în care oamenii nu mai pot merge la serviciu fără paşaportul sanitar

Publicat

luxemburg

Paşaportul sanitar devine obligatoriu începând de sâmbătă în Luxemburg pentru a putea accede la locul de muncă, în conformitate cu o lege votată în decembrie după apariţia variantei Omicron, informează vineri AFP.

Această măsură, menită să accelereze vaccinarea anti-COVID-19, a fost anunţată de premierul Xavier Bettel încă pe 29 noiembrie. Liderul liberal a invocat atunci o rată de vaccinare „prea scăzută pentru a putea evita supraaglomerarea spitalelor”, într-un moment în care informaţiile privind contagiozitatea puternică a Omicron generau din nou temeri cu privire la presiunea asupra sistemului sanitar.

În Luxemburg, 65% din populaţie este vaccinată cu schemă completă – o cifră mai mică decât în Franţa sau Belgia – şi 42% au primit doza booster sau doza de rapel, potrivit cifrelor oficiale.

Începând de sâmbătă, angajaţii care nu vor lucra de la distanţă vor trebui să prezinte la locul de muncă o dovadă că au fost vaccinaţi cu schemă completă, că au trecut prin COVID-19 sau un test antigen de cel mult 24 de ore (de 48 de ore pentru testele PCR).

Obligaţia vizează atât sectorul public, cât şi întreprinderile private.

Salariatul care nu va prezenta un paşaport sanitar nu va putea fi, însă, disponibilizat, o garanţie obţinută printr-un acord între partenerii sociali şi executiv, validată printr-un vot în Parlament pe 16 decembrie.

Salariatul refractar sau care nu va putea prezenta un paşaport sanitar va trebui să-şi ia concediu sau să renunţe la salariul său după epuizarea zilelor de concediu, precizează autorităţile luxemburgheze.

Confederaţia sindicală OGBL a criticat „injustiţia socială” reprezentată de costul testelor, care s-ar putea ridica până la 600-700 de euro pe lună. „Pentru salariaţii cu venituri mici şi chiar medii, COVID-Check creează de facto obligativitatea vaccinării”, denunţă organizaţia.

Luxemburg, un mic stat cu circa 630.000 de locuitori situat între Germania, Belgia şi Franţa, bate în mod regulat recorduri de contaminare în ultimele săptămâni, cu circa 30% de teste pozitive în ultimele zile.

Cu 20 de persoane la terapie intensivă dintr-un total de 69 de pacienţi internaţi cu COVID-19, sistemul sanitar nu este deocamdată sub presiune. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Alergia la ambrozie: Boala verii târzii, care lovește tot mai mulți români. Când e perioada critică

Publicat

alergia la ambrozie: boala verii târzii, care lovește tot mai

Publicitate

Alergia la ambrozie este considerată boala verii târzii, care lovește tot mai mulți români. Ambrozia, cunoscută popular drept „iarba pârloagelor”, a devenit în ultimii ani una dintre cele mai agresive plante alergenice din România, scrie alba24.ro.

Deși pare o buruiană obișnuită, care crește pe terenuri virane, la marginea drumurilor sau pe câmpuri nelucrate, impactul ei asupra sănătății publice este uriaș.

Polenul produs de ambrozie este…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Mitropolia Moldovei și Bucovinei strânge fonduri ca să ofere rechizite și burse pentru 665 de copii

Publicat

mitropolia moldovei și bucovinei strânge fonduri ca să ofere rechizite

Publicitate

Dacă treci prin Palas Mall din Iași între 20 august și 14 septembrie, nu ocoli Târgul Excelsior pentru Școală, organizat de Librăriile Sedcom Libris în atriumul centrului comercial. Vei avea ocazia să faci și o faptă bună.

Organizatorii, în parteneriat cu Fiideajutor.ro, Platforma Faptelo

r Bune a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, strâng fonduri pentru a asigura  burse și rechizite pentru 665 de elevi și studenți talentați sau proveniți…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Patru medalii de aur pentru echipa României la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică 2025

Publicat

patru medalii de aur pentru echipa româniei la olimpiada internațională

Publicitate

Echipa României a obținut un rezultat remarcabil la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică (IOAA) 2025, desfășurată în perioada 11-21 august la Mumbai, India, cucerind patru medalii de aur.

Competiția, la care au participat 64 de țări, a inclus cinci probe: teoretică, practică (observații cu telescopul), planetariu, harta mută (Sky map) și analiza datelor.

Elevii medaliați cu aur sunt:

  • Mendel Emanuel Mendelsohn, clasa a XII-a,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FC Botoșani, încă o VICTORIE! Echipa lui Leo Grozavu se impune clar în fața lui Csikszereda: 3-1 pe „Municipal”

Publicat

fc botoșani, încă o victorie! echipa lui leo grozavu se

Publicitate

FC Botoșani a bifat o nouă victorie pe teren propriu, impunându-se cu 3-1 în fața nou-promovatei FK Csikszereda, într-o partidă disputată sâmbătă seară pe Stadionul „Municipal”, în etapa a 7-a a Superligii.

Meciul a început alert, iar moldovenii au deschis scorul în minutul 26. Ongenda a destabilizat apărarea adversă printr-o acțiune tehnică în careul de 16 metri, a pasat către Mailat, iar acesta i-a așezat mingea perfect lui Papa, care a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe