Connect with us

EVENIMENT

Patinaj artistic. Primul titlu de campion mondial pentru japonezul Shoma Uno

Publicat

pat

Japonezul Shoma Uno a devenit în premieră campion mondial la patinaj artistic, sâmbătă, în oraşul francez Montpellier, în absenţa americanului Nathan Chen, campion olimpic la Beijing şi medaliat cu aur la ultimele trei Mondiale, şi a japonezului Yuzuru Hanyu, informează AFP.

Uno, în vârstă de 24 de ani, care era pe primul loc după programul scurt, s-a impus cu un total de 312,48 puncte, nou record personal. Locul 2 i-a revenit tânărului său compatriot Yuma Kagiyama (297,60), 18 ani şi vicecampion olimpic la Beijing, care a luat argintul şi la precedenta ediţie a Mondialelor.

Pe ultima treaptă a podiumului a fost americanul Vincent Zhou (277,38), care a obţinut bronzul şi la ediţia din 2019. Americanul de 21 de ani a fost privat de proba individuală de la JO 2022 din cauza Covid-19.

La fel ca Nathan Chen, afectat de o "accidentare persistentă", legendarul Yuzuru Hanyu, care are probleme la glezna dreaptă, nu a concurat la Montpellier.

Patinatorii din Rusia şi Belarus nu participă la această competiţie, după ce Federaţia internaţională de patinaj (ISU) a urmat recomandarea Comitetului Internaţional Olimpic de a exclude sportivii din cele două ţări, ca răspuns la invazia din Ucraina. AGERPRES

Sursă foto: Reuters

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

UPDATE FOTO-VIDEO: INCENDIU la Spitalul Județean din Alba Iulia. Focul a izbucnit într-o boxă aflată la subsolul unității

Publicat

update foto video: incendiu la spitalul județean din alba iulia. focul

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara, în jurul orei 18:00, la subsolul Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia. Focul a izbucnit într-o boxă aflată la subsolul unității medicale. 

Actualizare, ora 18:17 - Incendiul a fost stins. Se lucrează pentru defumarea subsolului și înlăturarea efectelor negative produse de incendiu.

 

Actualizare, ora 18:10 - Potrivit ISU Alba, fortele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului.

Incendiul se manifestă cu...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Impozite locale 2026 la Alba Iulia. Noile taxe pentru case, apartamente, terenuri și mașini, care intră în vigoare din 1 ianuarie

Publicat

decizie ccr: legea prin care cresc taxele locale este constituțională.

Primăria Alba Iulia a publicat vineri, în consultare publică, proiectul privind nivelurile de impozite și taxe locale ce vor fi aplicate în 2026. 

Impozitele pe proprietăți se vor majora substanțial față de 2025, după creșterea valorii impozabile pe baza căreia se calculează impozitul. Spre exemplu, în cazul clădirilor cu cadre din beton armat, valoarea impozabilă va crește de la 1.492 lei/mp în 2025 la 2.677 lei/mp în 2026. În consecință, creșterea va fi de circa 80%.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Mega cartier cu 22 de blocuri propus în Baciu. Ce prevede proiectul

Publicat

cartier baciu5.jpg






Primăria Comunei Baciu a lansat în consultare publică un proiect urbanistic de amploare, care prevede dezvoltarea unui ansamblu rezidențial mixt, cu locuințe și funcțiuni complementare.

Planul vizează construirea a 22 de blocuri cu regim mare de înălțime și a generat deja reacții în rândul locuitorilor comunei, îngrijorați de impactul asupra traficului și calității vieții.

Un ansamblu de mari...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

21 decembrie, solstițiul de iarnă. Începutul iernii astronomice aduce cea mai scurtă zi a anului. Tradiții și credințe populare

Publicat

solstițiul de iarnă 2023. când va fi cea mai lungă

21 decembrie, solstițiul de iarnă. Duminică, pe 21 decembrie, la ora 17:03 (ora României) va avea loc solstițiul de iarnă. Fenomenul marchează cea mai scurtă zi și cea mai lungă noapte a anului și reprezintă, din punct de vedere astronomic, începutul sezonului rece în emisfera nordică.

Mai exact, începând cu această și și până la solstițiul de vară din 21 iunie 2026, durata zilelor va începe să crească treptat, în timp ce nopțile se vor scurta, potrivit ritmului...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe