Connect with us

EVENIMENT

Patriarhia Română: Împărtăşirea credincioşilor la Liturghie, AMÂNATĂ până la finalizarea consultării cu celelalte Biserici Ortodoxe

Publicat

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, a declarat miercuri că împărtăşirea comună a credincioşilor, din timpul Liturghiei, este amânată o scurtă perioadă, până la finalizarea consultării cu celelalte Biserici Ortodoxe.

„A avut loc o consultare firească a membrilor Sfântului Sinod în legătură cu o scurtă amânare a împărtăşirii comune, până la finalizarea unei consultări inter-ortodoxe cu celelalte Biserici, confruntate şi ele în acelaşi registru liturgic cu provocarea ridicată de pandemie.

CITEȘTE ȘI: Patriarhia nu este de acord cu măsura utilizării lingurițelor de unică folosință la împărtășire: Problema aparține exclusiv Bisericii

În acest moment sunt clare câteva lucruri foarte importante, deşi cu un caracter temporar: slujbele cu credincioşi vor fi oficiate exclusiv afară; bisericile vor fi redeschise doar accesului pentru rugăciune individuală a credincioşilor, cu respectarea unor reguli de igienă şi protecţie.

Împărtăşirea comună (în timpul Liturghiei) este amânată o scurtă perioadă, până la finalizarea consultării cu celelalte Biserici Ortodoxe”, a declarat miercuri Bănescu, pentru AGERPRES.

El a menţionat că „a mai existat un astfel de moment dramatic al amânării împărtăşirii, timp de două luni, chiar, în 1829, şi tot din motive legate de epidemie”.

„Nu este nimic total nou şi nimic contrar teologiei liturgice a Bisericii, care are menirea să îl ghideze pe omul credincios printr-o lume reală, confruntată uneori cu crize grave, inclusiv medicale.

În anumite contexte trebuie să trecem proba realismului creştin, care ne protejează de orice formă de abordare magică a ‘celor sfinte’ şi de punerea în conflict a credinţei profunde cu raţiunea practică.

Creştinismul autentic, hrănit din fidelitatea faţă de Tradiţia genuină a Evangheliei şi faţă de cea filocalică, patristică, nu pune în conflict artificial credinţa şi raţiunea, ci le cultivă cu discernământul izvorât din credinţa în Hristos, nu din aceea în propria credinţă”, a mai spus purtătorul de cuvânt al BOR.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Programul Flex prin care elevii de liceu din România pot studia timp de un an în SUA a revenit. Cum se pot înscrie cei interesați

Publicat

programul flex prin care elevii de liceu din românia pot

Programul FLEX, un program susținut și promovat de SUA, revine în România. Este vorba despre un program prin care elevi de liceu pot învăța timp de un an, într-un liceu american. Programul este finanțat în mod egal de Guvernul Statelor Unite și de Guvernul României.

Acesta oferă elevilor români de liceu șansa de a locui într-o familie gazdă americană voluntară, de a studia într-un liceu din SUA și de a participa la activități culturale și de voluntariat alături de tineri…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Wedding show 2026 – Târg de nunți la Grand Hotel Italia

Publicat

ghi wedding show 2026 bun e1765201383774.jpg






În perioada 16–18 ianuarie 2026, Grand Hotel Italia găzduiește o nouă ediție a Wedding Show, unul dintre cele mai așteptate evenimente dedicate viitorilor miri și profesioniștilor din industria nunților. Timp de trei zile, peste 150 de expozanți vor transforma spațiile hotelului într-un punct de întâlnire pentru idei, planuri și soluții esențiale pentru organizarea unei nunți.

Evenimentul reunește…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Concert ”Colinde în Țara Moților” la Câmpeni în 16 decembrie. Artiști consacrați și grupuri tradiționale pe scena casei de cultură

Publicat

concert ”colinde în Țara moților” la câmpeni în 16 decembrie.

Seria concertelor din perioada Sărbătorilor de iarnă continuă marți, 16 decembrie cu evenimentul ”Colinde în Țara Moților”, organizat la Câmpeni.

Concertul va fi de la ora 18.00, la Casa de Cultură ”Avram Iancu” din Câmpeni. Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

”În inima Munților Apuseni, acolo unde tradiția este moștenire vie, colindul românesc răsună din generație în generație.

Vă invităm la un concert cu specific autentic moțesc, în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Polițiștii și jandarmii au discutat cu elevi din Sebeș despre consecințele violenței și folosirii obiectelor periculoase

Publicat

foto: polițiștii și jandarmii au discutat cu elevi din sebeș

Polițiștii și jandarmii din Alba au discutat cu elevii din Sebeș despre violența verbală și fizică, cât și despre alte teme care vizează consecințele bullyingului și portul sau folosirea, fără drept, de obiecte periculoase.

Peste 300 de elevi de la două licee și o școală din Sebeș au aflat de la oamenii legii ce reguli trebuie respectate în comunitate.

Potrivit IPJ Alba, luni, 8 decembrie, în intervalul orar 07:00 – 13:00, polițiștii Biroului Siguranță Școlară…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe