Connect with us

EVENIMENT

Patriarhia Română: Starea generală de sănătate a Arhiepiscopului Pimen, infectat cu coronavirus, este bună

Publicat

ips pimen

Starea generală de sănătate a Arhiepiscopului Pimen este bună, a anunțat marți Patriarhia Română care citează o declaraţie a purtătorului de cuvânt al Institutului Naţional de Boli Infecţioase"Matei Balş", Cătălin Apostolescu.

"Purtătorul de cuvânt al spitalului bucureştean a relatat marţi că ierarhul are o stare generală bună. Cei împreună cu care a oficiat liturghia de Înviere la Suceava nu prezintă simptome", precizează sursa citată.

CITEȘTE ȘI: ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, infectat cu coronavirus. A fost transportat cu elicopterul la București

Purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bănescu, a precizat marţi că arhiepiscopul Pimen al Sucevei şi Rădăuţilor are o pneumonie medie-severă, o simptomatologie clară de contaminare cu COVID-19, iar vârsta sa îl vulnerabilizează.

Totodată, Bănescu a arătat că DSP Suceava va efectua ancheta epidemiologică la Mănăstirea 'Sfântul Ioan', unde îşi are sediul Arhiepiscopia.

"Dincolo de ceea ce ştim deja cu toţii, toate informaţiile despre starea de sănătate a IPS Pimen pot fi oferite exclusiv de medicii care îl îngrijesc la Spitalul 'Matei Balş' şi cărora le mulţumim. Ştim în acest moment că are o pneumonie medie-severă, că are o simptomatologie clară de contaminare cu COVID şi că vârsta sa îl vulnerabilizează. Astăzi (n.r. - marţi), DSP Suceava va efectua ancheta epidemiologică la Mănăstirea 'Sfântul Ioan' din oraşul Suceava, unde îşi are sediul Arhiepiscopia. Până în acest moment toţi cei de acolo sunt bine, inclusiv cei ce au slujit la Înviere alături de arhiepiscop. Informaţiile despre evoluţia situaţiei le vom afla toţi exclusiv de la medici/ Grupul pentru Situaţii de Urgenţă", a declarat pentru AGERPRES Vasile Bănescu.

Arhiepiscopul Pimen al Sucevei şi Rădăuţilor a fost confirmat cu noul coronavirus şi a fost adus luni la Institutul de Boli Infecţioase ''Matei Balş'' din Bucureşti, cu un elicopter.

Arhiepiscopul Pimen are 90 de ani, el fiind instalat ca episcop al Sucevei din anul 1991. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Colectare gratuită a deșeurilor voluminoase la Alba Iulia. Unde este amplasat container de mari dimensiuni. Program

Publicat

colectare gratuită a deșeurilor voluminoase la alba iulia. unde este

Primăria Alba Iulia a anunțat că un container de mari dimensiuni este amplasat într-o zonă a municipiului, pentru colectarea gratuită a deșeurilor voluminoase.

Acesta este amplasat la intrarea din spate a Stadionului Municipal ”Unirea” (acces din strada Septimius Severus, lângă terenul secundar).

Containerul va fi disponibil în intervalul orar 8.00-16.00, în zilele de:

  • Luni, 22 decembrie
  • Marți 23 decembrie
  • Luni, 29 decembrie
  • Marți 30 decembrie.

Golirea containerului se...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

La aproape cinci ani de la un furt comis într-o chilie din Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci, un bărbat a fost trimis în judecată

Publicat

atenționare anaf: emailuri false trimise în numele fiscului.hackerii încearcă să

Patru ani și 11 luni: atât le-a luat magistraților Judecătoriei Aiud să trimită în judecată un bărbat care a comis un furt la Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci din Aiud. 

Mai exact în data de 18 decembrie 2025, dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară. Asta în condițiile în care fapta s-a produs în data de 29 ianuarie 2021.

Situația în sine și fapta comisă nu este una complicată.

Anchetatorii au stabilit la în ziua respectivă,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Cursuri predate din scaun cu rotile la UTCN. Studenții și profesorii cu dizabilități, ajutați de Inteligența Artificială

Publicat

whatsapp image 2025 12 20 at 11.51.23.jpeg






Catinca Leția este singurul cadru didactic de la UTCN care predă studenților din scaun cu rotile. Și o face într-un stil aparte, ajutată de aplicații de Inteligență Artificială (AI), folosind o tabletă grafică, conectată la o tablă interactivă. Cursurile sale sunt înregistrate audio-video, iar studenții le pot asculta acasă, pentru aprofundarea cunoștințelor. ”Eu nu mi-am ales neapărat facultatea în funcție...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atac cibernetic la servere și stații de lucru de la Apele Române și administrații bazinale din țară. S-a cerut răscumpărare

Publicat

programul ”euro 200”: când primesc elevii și studenții bonuri valorice

Un atac cibernetic asupra serverelor și stațiilor de lucru Apele Române a fost semnalat de Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC). Au fost vizate și administrații bazinale din țară. Atacul cibernetic a fost de tip ransomware.

DNSC a fost notificat în data de 20 decembrie 2025 cu privire la un atac cibernetic de tip ransomware asupra mai multor stații de lucru și servere care aparțin Administrației Naționale Apele Române și a unui număr de 10 (din 11)...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe