EVENIMENT
Patriarhul Daniel a donat 10.000 lei din salariu, pentru protecția voluntarilor care îi ajută pe cei afectați de coronavirus
Patriarhul Daniel a donat suma de 10.000 de lei din salariul personal pentru achiziționarea de materiale de protecție destinate voluntarilor care îi ajută pe cei afectați de coronavirus.
Este vorba de voluntarii care se implică, prin intermediul site-ului „Ajută cu bucurie”, în sprijinirea persoanelor aflate în dificultate din cauza pandemiei de coronavirus. Platforma a fost creată de Patriarhia Română și Federația „Filantropia” și este gândită ca un punct de întâlnire între cei aflați în situații vulnerabile și cei care doresc să ajute, scrie basilica.ro.
Prin acest gest, Patriarhul însuși a pus în practică îndemnul lansat către credincioși odată cu declararea stării de urgență în țara noastră: „Să arătăm iubire și solidaritate față de oamenii vârstnici, față de cei aflați în izolare sau în carantină, precum și grijă deosebită pentru sănătatea celor din jurul nostru”.
De la începutul epidemiei de coronavirus, atât Arhiepiscopia Bucureștilor, cât și majoritatea eparhiilor din Patriarhia Română participă la lupta împotriva răspândirii acestei boli mai întâi prin rugăciune și consiliere spirituală, apoi prin oferirea de spații pentru carantină, hrană celor izolați, sprijin divers pentru spitale în funcție de necesități.
Patriarhia Română colaborează cu instituțiile medicale pe mai multe planuri: în consilierea spirituală, campanii de donare de sânge, prevenție și educație pentru sănătate, donații de aparatură medicală, mobilier, ș.a.
Sursa: basilica.ro
EVENIMENT
Avertisment DNSC: Atacatorii se dau drept OLX România pentru a fura date personale și bani
Specialiștii Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează duminică asupra unei noi campanii de fraudă online, în care atacatorii cibernetici folosesc numele OLX România pentru a înșela utilizatorii.
Scopul acestora este de a obține date personale și financiare de la victime și de a realiza plăți frauduloase în numele lor.
Campanii false care imită platforme cunoscute
Potrivit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministerul Educației ia măsuri împotriva consumului de alcool, droguri și dependenței digitale în rândul elevilor
Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a anunțat duminică implementarea unor măsuri concrete pentru prevenirea consumului de alcool, droguri și a dependențelor digitale în rândul adolescenților, urmând recomandările Raportului european ESPAD 2024.
81% dintre elevii români au consumat alcool
Potrivit Raportului ESPAD 2024, realizat în 37 de state europene, 81% dintre elevii români au consumat alcool, 26%…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: AJVPS Alba a eliberat recent cinci exemplare de cerbi lopătari, în fondul cinegetic Pianu
Asociația Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi (AJVPS) Alba continuă acțiunile de populare cu cerbi lopătari.
Recent, reprezentanții asociației au eliberat 5 exemplare de cerb lopătar în Fondul Cinegetic 52 Pianu, gestionat de către asociație.
Fondul de vânătoare are o suprafață totală de 13.126 ha, dintre care 3.443 ha de pădure, 7.023 ha de terenuri arabile, fânețe, vii, livezi, etc. și 2.509 ha de pășuni și izlazuri. Totalul suprafeței productive…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Săptămână decisivă pentru salariul minim. Guvernul Bolojan decide dacă îl îngheață sau îl majorează
România se pregătește pentru o săptămână tensionată, marcată de consultări la vârful Guvernului și proteste de stradă. Premierul Ilie Bolojan a convocat pentru miercuri, la Palatul Victoria, o întâlnire a Consiliului Tripartit, unde va discuta cu sindicatele, patronatele și reprezentanții mediului de afaceri despre viitorul salariului minim pe economie.
Consultările vin în contextul măsurilor de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

